| Sara2 a întrebat:

Stie cineva daca pastilele duphaston ingrasa? mi-a recomendat medicul pentru reglarea menstruatiei dar as vrea sa stiu daca ingrasa...imi afecteaza dieta? (sunt la dieta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Si eu le-am luat pentru sterilitate si reglarea menstruatiei, a reglat-o si era bine cat timp l-am luat ce sa zic poate asa putin sa fi pus pe mine nu mai stiu era de cativa ani dar nu din cauza lui efectiv ci se modifica metabolismul, hormonii si astea modifica corpul nu duphastonul propriu zis, eu zic sa-l iei sa vezi cum te simti eu aveam dureri abdominale si stateam cu calmantele dupa mine cand trebuia sa-mi vina menstruatia si dupa ce l-am luat nu mai stiam cand imi venea cum sa-r spune nu ma mai durea nimic.

| alma a răspuns:

Recomandarea mea e sa citesti cu atentie prospectul si aici sigur iti da explicatii daca ingrasa sau nu, sau sa intrebi chiar medicul care ti-a prescris reteta.Pa

| Sara2 explică:

Pe prospect nu scrie ca ar putea ingrasa dar asa zic unii oameni.....pe medic nu am apucat sa il intreb sad

| realitate a răspuns:

Citeste prospectul si vezi ce contine. oameni buni toate pastilele care le luati cititi prospectul of scoala asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa iau pastile duphaston pentru a ma ingrasa. dar le pot cumpara si fara prescriptia medicului? astept un raspuns.va pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt baiat dar vreau sa-ti spun ca nu te ingrasa pentru ca si prietena mea ia aceleasi pastile si nu are nici un fel de pb o zi buna succes in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac tratament cu Duphaston de 3 luni si m-am ingrasat 3 kg... iar tratamentul e de pentru 6 luni... e adevarat se prind kg in timpul tratamentului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf...depinde de fiecare! eu sunt in a 3a luna de tratament cu duphaston si nu m-am ingrasat nici macar 100 de grame. (mi-as fi dorit insa) dar depinde de fiecare metabolism in parte. asa ca numai faceti voi supozitii aiurea!

| leila74 a răspuns:

Am luat si eu duphaston timp de un an.Am luat in greutate 7 kg.Concluzia mea este ca ingrasa.

| Upuuu a răspuns:

Buna seara. Am luat Duphaston din data de 10 Ianuarie, după 4 zile am avut tot timpul stare de voma(nu puteam sa mănânc nimic) Pana sa încep tratamentul nu m-am protejat(ne dorim un copil) Am citit prospectul și am văzut ca are reacții de voma. Posibil sa fie și sarcina? Mulțumesc!

| gabi26c a răspuns:

Da, ingrasa si eu am luat si m-am ingrasat 8 kilograme, aveam 52 si acum am 60, de afectat dieta sincer nu stiu, dar mai cunosc persoane care in urma luarii acestor pastile s-au ingrasat foarte mult, cat despre reglare depinde, eu iau de un an duphaston, iar luna asta am spus stop si sunt sigura ca o sa am menstruatie