| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor va rog frumos Pote este cineva care ma poate indruma. Am fost la analize si mi-a iesit o carenta de hormon care impiedica ovulatia, deci nu pot ramane insarcinata. Credeti ca un tratament cu duphaston m-ar ajuta? Am luat deja timp de 2-3 saptamani( prescris de medic bineinteles) dar am dureri groaznice de sani, s-au marit si simt intepturi destul de puternice la nivelul ovarelor.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Progesteronul continut in Duphaston stimuleaza ovulatia. Eu cred ca tu ai inteles gresit, fara ovulatie nu exista sarcina, de ce te-ar deranja carenta unui hormon care impiedica ovulatia?
Daca ai insuficienta progesteronica, Duphastonul te va ajuta sa obtii o sarcina. E un hormon puternic, tratamentul este plin de reactii adverse. Totusi, daca sunt greu de suportat, e bine sa te vada medicul care ti le-a recomandat.

| eugem35 a răspuns:

La medic cu tine si urmeaza tratamentul si ce ai tu este de la lipsa nu mai sta ca fata mare fa dragoste sex numa sa faci si se rezolva