| Alexandrachiriac1999 a întrebat:

Sunt la menstruatie si a curs sange maro. Ce poate insemna? Ultimul contact a fost pe 14 Octombrie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Culoarea foarte inchisa ce poate fi chiar maroniu-negricioasa a sangelui menstrual se datoreaza faptului ca acel sange/amestec menstrual se elimina mai greu, adica intr-un timp mai lung. Din acest motiv fierul existent in hemoglobina din sange fiind expus o perioada mai mare/mai mult timp, se oxideaza, adica se poate spune ca se ''rugineste'' si din rosu deschis isi modifica culoarea in brun roscata. Fiindca este vorba de fapt de un proces chimic absolut normal, rezulta ca din acest motiv nu ar trebui sa existe sau sa iti provoace motive de ingrijorare absolut inutile. Multa sanatate!