| OpreaSimonaAlina a întrebat:

Sunt prinsa in "Friendzone" si as avea nevoie de un sfat.
Imi place de un coleg de clasa (cls. a X-a) de prin Aprilie-Mai. Ne intelegem foarte bine si vorbim mult si la telefon si uneori ne facem temele impreuna prin telefon si totul decurge natural intre noi. Am vrut sa ii spun mult ca il plac si dupa o lupta puternica (atat cu mine insumi cat si cu colega de banca-care credea ca e o idee proasta) am decis sa fac acest lucru.
In ziua cand am vrut sa ii spun nu am prins un moment in care sa fim singuri asa ca seara, pe messenger, mi-a spus ca vrea neaparat sa stie ce s-a intamplat (i-am spus ca vreau sa vorbesc ceva cu el iar el a crezut imediat ca a facut vreo prostie). I-am spus ca il plac de ceva timp iar raspunsul lui a fost ca si el ma placea inca din semestrul 1 doar ca a avut o experienta neplacuta cu o fosta colega. Dupa ceva timp, fiind tarziu, am ramas ca vorbim a doua zi (ultima zi de scoala-festivitatea) fata in fata. Ei bine ziua aceea nu a mai venit. Nici pana acum nu am vorbit fata in fata (in timpul verii eu am fost plecata acasa, la 25 de km de orasul unde e liceul) desi a inceput scoala. El se poarta de parca nu am fi spus niciodata nimic, in rest totul e oarecum normal, dar parca totusi el nu mai e asa de aproape de mine: inainte se juca cu parul meu, povestea mult cu mine. Si acum face lucrurile astea dar mai rar. Colega de banca crede ca motivul ar fi ca eu m-am schimbat putin, am deveni mai nevoasa (ma enervez mai repede cand vine vorba de el, de exemplu cand il vad ca o imbratiseaza pe o alta colega care oricum nu il vede ca pe un potential iubit).
M-am gandit sa ii mai spun inca odata, sa ii reimprospatez memoria, dar nu sunt sigura. Colega de banca imi spune sa o las mai moale, sa ma calmez caci daca va fi sa se intample ceva se va intampla. Totusi nu pot sa nu ma gandesc la el dar m-am gandit sa mai astept pana la finalul anului, poate poate se va intampla ceva (desi am fost de mai multe ori singuri dar nu s-a intamplat nimic).
Voi ce spuneti? Ar trebui sa ii mai spun odata sau nu? happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca tot i-ai spus o data, mai spune-i si a doua oara si roaga-te sa nu fie pampalau.

| DaRyuSN a răspuns:

Eu spun ca baiatul e cam timid si nu are destul tupeu incat sa spuna lucrurilor pe nume! Probabil se gandeste ca nu il mai placi si de aceea nu-ti ofera atata atentie!
Incearca sa stai mai mult pe langa el, sa-l suni mai des, sa-l privesti in ochi tot timpul si sa vezi daca apare vreo schimbare la el!
In cele din urma daca el nu face pasul, fa-l tu si spune-i cum stau lucrurile!
Succes, sper sa iasa bine!
Oricum mai asteapta pu

| mayamaryamyng a răspuns:

Si eu trec prin ce treci si tu si sa stii ca nu ar trebui sa ii mai zici deoarece el nu a uitat si vrea ca tu sa faci acel pas urias. Daca tu crezi ca Dumnezeu nu te ajuta in "potentiala relatie" te inseli... s-ar putea ca Dumezeu sa iti arate un alt baiat care te merita si care va face primul pas in aceea relatie pe care s-ar putea sa o ai daca ai incredere in tine. Tu fa ce vrei ...pana la urma e alegerea ta.