| AdinaCrissa a întrebat:

Sunt singura care gandeste ca generatia din ziua de azi o ia razna?straight face Sau mai sunt si altii?
Am colege in clasa, n-au frate nicio treabaoh go on La 13 ani jumate merg la 5 dimineata in cluburi, fumeaza, se imbata, le permit iubitilor lor sa faca gesturi care la fete de 13 ani jumate nu se fac, plus ca majoritatea iubitilor lor au intreb 16-18 ani.
Vin vreau 4 fete la mine la banca si ma intreaba"tu vara asta ce ai de gand sa faci?" Eu le-am spus ca am de gand sa ma distrez, inotand, facand plaja, iesind cu prietenii, mergand la gretar, la bunici etc"
La care una" Eeee, noi vara asta vrem sa o facem"
Stiti la ce ma referstraight face
Si fetele din clasa stiu ca am un prieten de 20 de ani.
Si m-au intrebat daca el nu mi-a cerut nimc in astea 8 luni de cand vorbim.
Le-am zis categoric Nu, pentru ca am vorsta f mica sa ma gandesc la...
Si am mai spus ca dupa 18 e ce la mai bine.
Acuma ma mai iau astea peste picior cu ultima faza de care v-am spus cu"dupa 18".
Dar nu stiu, asa am fost crescuta, sa nu ma tin de prostii, sa fiu cu capul pe umeri, la locul meu, sa invat bine si sa iau premiu in fiecare an.
Am o relatie foarte apropiata cu mama mea si ii spun absolut tot, niciodata nu am mintit-o.
Intrebarea e: Sunt exagerata cu faza cu :peste 18" sau asa ar fi cel mai normal? Si as vrea sa raspunsuri in legatura cu generatia din ziua de azi, despre care am vorbit la inceput.big grin
P. s am 15 ani(aproape)
Va multumesc anticipat!kiss

Răspuns Câştigător
| ana_2556 a răspuns:

Nu esti exagerata. chiar m-ai linistit un pic ca mai exista si fete care gandesc la tine. In scoala generala eu nu mai sunt de mult, si cei drept cand eram eu de 14 ani jumatate lucrurile nu stateau asa de rau. Dupa ce am vazut pe site-ul asta, cu pustoaice de 13 ani care intrebau daca e bine sa isi inceapa viata sexuala, si detaliau ce au mai facut ele cu prietenii, si ce curiozitati au, eram ferm convinsa ca eu nu o sa fac niciodata un copil. Dar din pacate multi parinti se axeaza pe cariera si uita sa comunice cu copii lor, la o varsta atat de "periculoasa " as putea spune. Si eu am fost crescuta ca si tine, vorbesc cu mama mea orice, mi-am inceput viata sexuala la 18 ani fara 3 luni, cand am intalnit barbatul potrivit, cand stiam ce se poate intampla, eram destulde matura si psihic si fizic. Am stiut sa ma protejez, am rugat-o pe mama mea sa mearga cu mine la ginecolog pentru ca inca eram minora sa stiu ca totul e in regula, si nu regret nicio clipa ca am asteptat atat, sau ca vorbesc atat de deschis cu mama mea. Sa nu te schimbi, si daca poti, incearca sa schimbi tu pe altele. happy

10 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

In primul rand draguta, te felicit pentru mentalitatea pe care o ai si de maturitatea (rara in ziua de azi, din pacate) de care dai dovada.
In al 2lea rand, nu esti deloc exagerata, asa este cel mai indicat, macar dupa 18 ani sa-ti incepi viata sexuala pentru ca sexul inseamna responsabilitate, nu doar placere, iar acea varsta se presupune ca te inzestreaza cu o doza de responsabilitate, si nu numai.
In al3lea rand, parasutele alea lesinate arata ce educatie "de ***"
au primit de la parinti, pentru ca o fata educata,cum te'ai descris tu, nu se comporta in asemenea hal.
Or sa ajunga vai de capul lor, vor ajunge sa fie tavalite de tot liceul,sau dupa cazul tau,, de toti scolarii.
Fii cum esti, nu vei regreta, lasa panaramele sa'si faca damblaua si vor vedea ele.
Scuza'mi limbajul, dar merita aceste insulte.
Inca o data, bravo.Te'am pupat, papusa!

| foxi a răspuns:

Nu esti exagerata, tu esti normala, generatia respectiva e degenerata!

| CristinaElena96 a răspuns:

@Cristy990 daca te-ai saturat la ce mai citesti? fata ti-a cerut un raspuns la intrebare nu sa-i spui tu ca te-ai saturat sa se scrie cu tz,ie sau papusa oh go on
cat despre adina,eu cred ca esti o fata cu capul pe umeri,nu trebuie sa regreti nimic din ce le-ai spus colegelor, cred ca vei ajunge departe daca vei continua asa si colegele tale oricum vor ajunge niste panarame injurate de toti, insa tu vei fi mult mai respectata decat ele
:*>big grin

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Nu ești deloc exagerată. Sub nicio formă. Ești unul din acei copii care mai gândesc în ziua de azi.
Și colegele mele fumează în prostie și schimbă băieții ca pe șosete. Sunt persoane fără minte, respectiv fără viitor.
Chiar te rog să îmi lași un mesaj cu ID-ul tău, dacă vrei.

| Cristy990 a răspuns:

Mi se pare ca lumea a luat-o razna datorita argumentelor tale, dar am si eu argumente care sustin ca si tuu faci parte din lume.Invata Doamne iarta-ma sa scrii corect fara prescurtari si ate cacaturi de accest gen.M-am saturat sa imi fie scarba sa citesc o intrebare pe TPU pentru ca persoana care a scris-o foloseste"tz""sh"si alte "litere ale noii generatii".M-am plictisit sa vad oamenii care scriu "sa" legat cand este vorba de o actiune(Mama "sa" dus la mare), m-am plictisit sa vad oameni care scriu:"papusa "ie" frumoasa".M-am plictisit de lumea asta proasta care se tampeste pe zi ce trece!

| eduardinoedy a răspuns:

Pai ce sa iti zic...multe fete sunt cu bani multi si nu le intereseaza activitatile pe care tu le preferi...au devenit foarte fitoase si sunt curioase sa incerce senzatii noi cum ar fi dansul pinguinului pe orizontala :-D Mai bine iti cauti niste prietene mai normale daca ai cum si ignora-le pe alea care te enerveaza. Daca vrei sa mai vb, id de mes eduard. puiu@rocketmail.com baga la id toata adresa mea, ca mai e cineva cu eduard. puiu@yahoo.com si nimeresti la altcineva.

| LittleGirlMonster a răspuns:

Gandesti foarte bine!kiss
Nu esti o prostituata ca`si colegele tale.Si nu ai exagerat.
Ai mare dreptate.Si in plus fiecare face ce vrea cu viata lui.
Tu esti foarte bine crescutawinking!kiss

| EsarfaRozZ a răspuns:

Gandesti foarte bine la varsta ta. e adevarat, generatia din ziua de azi a luat-o razna, si verisoara mea, are 12 ani si numai discoteci si distractie are in cap. cu faza ''dupa 18 ani'', iti vei da seama mai tarziu, pe la 16-17 ani...cand o sa gasesti un baiat pe care sa il iubesti si sa ai o relatie de lunga durata cu el, o relatie serioasa e normal sa o faci, nu neaparat peste 18 ani, dar aici fiecare cu gandurile lui, si cum a fost educat. nu trebuie sa ''o faci'' doar pentru ca colegele tale o fac.

| ellizza a răspuns:

Ma bucur ca mai sunt astfel de persoane ca tine in ziua de azi.
Este foarte bine cum gandesti. Generatia din,, ziua de azi" s-a schimbat complet...in rau.

| bump a răspuns:

Ha ha ha! ai spus lucrurilor pe nume Adina. Sa stii ca si la mine in scoala sunt asemenea specimene[ la fete ma refer],Eh,oricum,nu esti deloc exagerata, este de fapt varsta indicata pentru a iti incepe v.s laughing. bineinteles ca ti-o poti incepe si mai tarziu, dar inainte de 18 ani corpul tau nu este pe deplin dezvoltat.Nu esti singura adolescenta care are inca capul pe umeri, subsemnata gandeste asemenea tie laughing. sfatul meu e sa iti menttii mentalitatile, si sa ai in continuare o relatie la fel de deschisa cu mama ta! P.S : am 14 ani jumatate happy