| AnemonaP a întrebat:

Sunt zodia leu, cu ce zodii sunt compatibila(dragoste)?

Răspuns Câştigător
| ella_6166 a răspuns:

Zodia Leu
23 iulie - 22 august

Caracteristica generala a zodiei Leu: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Leu: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Leu: semn Fix (stabilitate)

Planetele si zodia Leu

* Planeta guvernatoare: Soarele
* Planeta carierei profesionale: Venus
* Planeta dragostei: Uranus
* Planeta câstigurilor financiare: Mercur
* Planeta sanatatii si a muncii: Saturn
* Planeta casei si a familiei: Pluton

Culorile zodiei Leu: auriu, portocaliu, rosu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Leu: ambra, crisolit, diamant galben
Metale caracteristice pentru zodia Leu: auriu
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Leu: duminica

Principalele calitati ale zodiei Leu: calitati de conducator, siguranta de sine, generozitate, creativitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Leu: sa straluceasca, sa fie în prim plan
Defecte ale nativului din zodia Leu: aroganta, vanitate

Relatii între zodia Leu si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Berbec, Sagetator
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Taur, Scorpion, Varsator
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Taur
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Scorpion
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Fecioara
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Varsator
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Rac

Personalitatea zodiei Leu

Nativul din zodia Leu este încrezator în propriile forte, mândru, generos; stie sa îsi reprezinte interesele, îi place sa atraga atentia, poate fi condescendent. Nativul Leu este constient de propria valoare si este mereu preocupat ca meritele sa-i fie recunoscute în mod corespunzator si sa iasa în evidenta. Are o mare nevoie de respect. Este ambitios si creativ. Stie sa îsi creeze aparitii de efect. Vrea sa fie "vioara întâi", îsi organizeaza succesul, cauta prestigiul social. Este drept si marinimos.

Uneori, nativul din zodia Leu poate parea arogant. Amorul propriu si auto-admiratia îl pot costa simpatia celor din jur. Îi plac aparitiile teatrale, iar în familie tinde sa adopte rolul de stapân. Sentimentele sale puternice îl pot duce la speculatii si aventura. Poate fi egoist.

Sanatate : Vitalitatea nativului Leu este remarcabila; totusi, este sensibil la stres, care îi poate provoca tulburari cardiace. Este predispus la afectiuni ale sângelui, ale maduvei osoase si ale încheieturilor. Insuccesele îi pot afecta sanatatea.

15 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Compatibilitate excelenta: Leu-Berbec, Leu-Gemeni, Leu-Balanta, Leu-Sagetator
Compatibilitate buna: Leu-Leu, Leu-Varsator

Compatibilitate acceptabila: Leu-Rac, Leu-Fecioara, Leu-Capricorn, Leu-Pesti
Compatibilitate redusa: Leu-Taur, Leu-Scorpion

| Sweet111 a răspuns:

Leul este compatibil cu fecioara!winking

| Sweet111 a răspuns:

Leu si fecioara: totul e perfect insa nu se pot lua decizii de stabilitate.

| Papusik a răspuns:

Leu -leu

Relatiile între nativi din aceeasi zodie au adesea mai multe parti bune decât rele, dar cele rele sunt de-a dreptul insurmontabile : fiindca ambii au aceleasi defecte!

Poate fi o relatie excelenta, daca nu uiti ca Leul de lânga tine are aceeasi nevoie de complimente, de admiratie si de adoratie ca si tine. Asadar, cam cât vrei sa primesti, atâta trebuie sa dai. Nu va fi prea greu, fiindca, tot ca si tine, este pasional si înfocat, plin de idei si debordând de dorinta de a trai la maximum fiecare clipa.

Dintre toate semnele zodiacului, Leul este cel mai stralucitor : el este guvernat de Soare, care este în centrul sistemului si, cel mai adesea, îsi justifica din plin renumele de "rege". Tot ceea ce face este rafinat, tot ceea ce cumpara este stilat, tot ceea ce gândeste este stralucitor. Asa esti tu, asa este si Leul de lânga tine.

Nu uita ca, la fel cum TU stii sa simti linguseala din complimentele celor din jur, tot astfel stie si partenerul tau : Leul are un al saptelea simt cu care detecteaza falsitatea. Asa ca, oricât de mare ar fi tentatia de a flata, fii totusi tu însuti, altfel ai sa cazi în propria ta capcana. Când îi spui ca este deosebit, trebuie sa fii convins de ceea ce spui, fiindca, exact ca si tine, Leul tau nu vrea doar sa STEA pe tron, ci si sa simta puterea regalitatii.

| Ciprian a răspuns:

Compatibilitati zodia Leului:

Compatibilitate excelenta:

Leu-Berbec, Leu-Gemeni, Leu-Balanta, Leu-Sagetator

Compatibilitate buna:

Leu-Leu, Leu-Varsator

Compatibilitate acceptabila:

Leu-Rac, Leu-Fecioara, Leu-Capricorn, Leu-Pesti

Compatibilitate redusa:

Leu-Taur, Leu-Scorpion

| ShakeIt a răspuns:

Horoscopdragoste.ro
aflii ce vrei tu tongue
Funda?

| Bog15 a răspuns:

In principiu cu orice zodie, cu conditie ca baiatul sa fie tot asa dominat de astrologie incat sa aveti despre ce discuta... nu exista chestia asta, conteaza altele atat de mult pana la zodie, cunoaste persoana si nu zodia, doar nu te opresti dintr-o relatie pentru ca nu e zodia potrivita sau de bagi intr-una doar fiindca e zodia

| hehehe a răspuns:

Leu si Leu? Un da hotarât.

Relatiile între nativi din aceeasi zodie au adesea mai multe parti bune decât rele, dar cele rele sunt de-a dreptul insurmontabile : fiindca ambii au aceleasi defecte!

Poate fi o relatie excelenta, daca nu uiti ca Leul de lânga tine are aceeasi nevoie de complimente, de admiratie si de adoratie ca si tine. Asadar, cam cât vrei sa primesti, atâta trebuie sa dai. Nu va fi prea greu, fiindca, tot ca si tine, este pasional si înfocat, plin de idei si debordând de dorinta de a trai la maximum fiecare clipa.

Dintre toate semnele zodiacului, Leul este cel mai stralucitor : el este guvernat de Soare, care este în centrul sistemului si, cel mai adesea, îsi justifica din plin renumele de "rege". Tot ceea ce face este rafinat, tot ceea ce cumpara este stilat, tot ceea ce gândeste este stralucitor. Asa esti tu, asa este si Leul de lânga tine.

Nu uita ca, la fel cum TU stii sa simti linguseala din complimentele celor din jur, tot astfel stie si partenerul tau : Leul are un al saptelea simt cu care detecteaza falsitatea. Asa ca, oricât de mare ar fi tentatia de a flata, fii totusi tu însuti, altfel ai sa cazi în propria ta capcana. Când îi spui ca este deosebit, trebuie sa fii convins de ceea ce spui, fiindca, exact ca si tine, Leul tau nu vrea doar sa STEA pe tron, ci si sa simta puterea regalitatii.

| lila_1550 a răspuns:

Eu sunt leu si vreau sa zic ca nu intotdeauna se potriveste compatibilitatea.un exemplu eu cu un gemeni niciodata nu m-am impacat,cu balanta,si fecioara nici atata, pe cand cu un scopion(partenerul meu este in zodia asta), cu racii, cu cei din zodia capricornului, taur relatiile au fost bune.acum depinde si de caracterul fiecarei persoane, dar un lucru sigur ti-l spun: cu cat persoana este mai dificila de sedus cu atat ne place mai mult.

| Popey a răspuns:

Cel mai bine iti sugerez sa intri pe http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/ aici poti sa scrii zidia ta si a partenerului tau.sau sa te uiti mai jos cu ce zodii e compatibila zodia ta si cat de mult. Bafta! Funda?

| Popey a răspuns:

Uite aici... Compatibilitate excelenta:

Leu-Berbec, Leu-Gemeni, Leu-Balanta, Leu-Sagetator

Compatibilitate buna:

Leu-Leu, Leu-Varsator

Compatibilitate acceptabila:

Leu-Rac, Leu-Fecioara, Leu-Capricorn, Leu-Pesti

Compatibilitate redusa:

Leu-Taur, Leu-Scorpion... Bafta! Funda?

| Pelu_5683 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea asta il gasesti pe google la " Compatibilitati zodii " nu inteleg rostu pentru care ai pus intrebarea asta happy in fine, cineva se va gasi sa iti dea un raspuns

| anabatr a răspuns:

Poti sa cauti singurica sa vezi ce se potriveste. mie imi place zodiacool.ro si de aici iau informatiile despre compatibilitati intre zodii. https://www. zodiacool.ro/

| CSL a răspuns:

Heii.si eu sunt leu si se spune ca am putea fi compatibili cu berbecii, gemenii, leii, balantele si cei aflati in zodia sagetatorului...dar cred ca, daca baiatul visurilor tale este fecioara, de exemplu, nu te-ar mai interesa compatibilitatea dintre zodii..Nu intotdeauna totul e asa cum se spune!:*

| norttsferata a răspuns:

Cu rac love struck