| anonim_4396 a întrebat:

Suntem impreuna de aproape 3 ani. Sunt trista pentru ca am impresia ca el nu ma mai iubeste la fel, nu imi mai ofera atentie, nu ma mai mangaie ca inainte, iar lista poate continua. Mi-as fi dorit sa ma fi iubit in felul acela in care poti spune ca esti innebunit dupa o persoana, dar din pacate simt doar ca ma iubeste si atat. Ca ma iubeste, dar mai putin ca inainte. Simt ca lucrurile sunt altfel. I-am spus uneori ca am impresia ca nu ma mai iubeste la fel, insa evident, a negat. Imi e teama ca si-ar putea dori si altceva, dar el spune ca sunt tot ce isi doreste si nu are nevoie de altceva. Tind sa cred asta mai ales pentru ca este prima relatie serioasa pe care o are. La fel e si la mine, am mai avut cativa prieteni inainte, dar ramanand mai mult la stadiul de prieteni si atat, neducand relatia la un alt nivel.
Ce sa fac sa nu ma mai simt asa? Sau ce ar trebui sa fac? Voi ce credeti?

17 răspunsuri:
| Katheeeee a răspuns:

Ei bine,la inceputul unei relatii te aflii in starea aia de "indragosteala" unde ai fluturi in stomac tot timpul,mori de nerabdare sa vezi persoana iubita,cauti sa o atingi mai tot timpul. Dupa o perioada mai lunga de timp,intervine iubirea si starea aceea euforica se mai domoleste. Dupa un timp insa,intervine si o monotonie,ca in orice relatie de altfel,unde nu mai stai chiar non-stop lipit de persoana iubita. Nu intelege gresit,asta nu inseamna ca prietenul tau nu te mai iubeste,daca nu te-ar mai iubi si nu ar mai vrea sa stea langa tine,e clar ca s-ar desparti de tine,nu? Incearca sa vii tu cu initiativa in anumite lucruri,surprinde-l cu ceva nou si incitant,adu un pic de prospetime in relatia ta, iar apoi incearca sa fii mai indiferenta cu el, sa nu il sufoci cerandu-i atingeri constante.O sa vezi cum o sa se schimbe iar el o sa te doreasca si mai mult.
Iubirea nu inseamna numai atingeri si mangaieri. Iubirea e atunci cand e langa tine cu un sprijin, fie el moral, fizic sau financiar.
Multa bafta!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta aapara-ne de pagani, nu stiu cum rezista baiatul ala sa stea langa o asa paranoica. 3 ani de zile e f mult sunteti tineri nu ar trebuie sa va pierdeti timpul cu relatii asa lungi, sunteti la varsta la care trebuie sa va distrati sa strabateti cat mai multe cearsafuri, sa mergeti in club, cabane, party camin si lista continua. baiatul s-a plictisit de relatie si de tine, lucru perfect normal pentru ca este tanar, OMUL NU ESTE PROIECTAT SA FIE MONOGAM

| RAY a răspuns:

Tu arunci 3 ani asa usor? daca chiar il iubeai cu adevarat ai lupta pentru iubirea lui, cred ca deja isi fuge ochii dupa altul de ai venit cu intrebarea asta sincer

| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un proverb se afirma ca : "nemultumitului i se ia darul". Incearca sa tragi tu concluzia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa te uiti la mai putine telenovele si sa citesti mai putine carti pentru coafeze.

| Saamira a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma uit deloc la televizor, cu atat mai putin la telenovele. Si carti pentru coafeze? Asta nu am inteles-o, sincer. Vrei sa spui cartile alea jalnice de la ziare, pentru. femei trecute de 35-40 ani, aflate in starea lor de vis ca intr-o zi viata le va aduce asa ceva?! Nu citesc.
Altceva?

| anonim_4396 explică (pentru Saamira):

Pacat, inseamna ca esti doar ignoranta.

Tu cum crezi ca functioneaza lumea? Unde ai vazut tu relatie care sa fie exact ca la inceput, dupa mai multi ani? Cum te poti astepta ca omul de langa tine sa nu se plictiseasca, sa nu stagneze, sa nu-si doreasca altceva, sa nu se schimbe? Ai trait in jungla pana acum? Nici o relatie nu e la fel cum e la inceput, nici o iubire nu poate fi la fel de intensa pe toata durata ei. Asteptarile tale de la viata si de la partener sunt cele a unei persoane care a trait ori intr-o lume de povesti, ori izolata de umanitate si nu au nici o logica. Totul se schimba, oamenii, lumea, mediul in care traiesti. Te poti astepta de la oameni sa se poarte ca la inceput intr-o relatie decat daca creierul tau e varza si nu a inteles absolut nimic din ce trebuia sa invete pana in acest moment.

Asteptarile tale sunt cele care te vor dobori pentru ca nu sunt ancorate in realitate ci isi au originea in imaginatia ta si in felul gresit in care percepi lumea. E cazul sa te maturizezi si sa incetezi cu astfel de asteptari exagerate. Asta daca nu vrei sa-ti faci rau singura, desigur.

| Coquinne a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cum te poti astepta ca omul de langa tine sa nu se plictiseasca, sa nu stagneze, sa nu-si doreasca altceva, sa nu se schimbe? Nici o relatie nu e la fel cum e la inceput, nici o iubire nu poate fi la fel de intensa pe toata durata ei."

asta e valabil doar pentru inapti. punct.
cand dai de o persoana de calitate (pentru ca sa fim seriosi, oameni cu adevarat de calitate sunt foarte rari), faci orice sa tii de ea...si nici nu trebuie prea mult efort sa mentii za spark, atunci cand 2 oameni au chimia aia care ii face sa creada ca nu le va trece niciodata unul de celalalt.

si nu, nu citesc carti/reviste pentru coafeze...si nici nu am asteptari de la viata si de la nimeni.
ce am zis eu mai sus, se simte, e ca un crez "bah, sa fiu a dreacu, nu sunt sgura de multe chestii in viata asta, dar de asta sunt sigura: nu o sa mi treaca de X niciodata, restul sunt de umplutura".

donsoara care a pus intrebarea pur simplu nu a stiut ce sa faca sa mai atraga.
majoritatea se cupleaza doar asa...sa fie, nu e mirare ca se termina dupa scurt timp.

| anonim_4396 explică (pentru Coquinne):

Ideea era ca lucrurile sunt intr-o continua schimbare si ca flacara dintre cei doi e imposibil de mentinut la fel de aprinsa, odata cu trecerea anilor. Si persoanele "de calitate" se plictisesc la fel de repede, daca nu mai repede (fiind de calitate sunt obisnuite cu ce e mai bun si mai nou) decat restul persoanelor. In plus, eu nu am insinuat ca iubirea ar disparea, nu stiu unde ai citit tu asta, eu spuneam ca relatia isi schimba chimia. Asta inseamna ca uneori devine mai profunda (daca vorbim despre oameni deosebiti) si mai stabila dar iubirea aceea patimasa si intensa isi mai pierde din intensitate dupa ce ii mirosi basinile partenerului timp de cativa ani. Iubirea si atractia sexuala nu sunt acelasi lucru, orice devine monoton dupa ce l-ai facut de 1000 de ori, indiferent de cat de mult ti-ar fi placut la inceput.

Daca tu crezi ca toate astea se aplica doar inaptilor, e ok, nu am nimic impotriva. Dar, in acelasi timp, ma face sa cred ca nu ai avut vreo relatie serioasa, in care a trebuit sa convietuiesti cu cineva pentru o perioada mai mare de 4-5 ani, in aceeasi locuinta.

| Coquinne a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si persoanele "de calitate" se plictisesc la fel de repede, daca nu mai repede (fiind de calitate sunt obisnuite cu ce e mai bun si mai nou)"

m-am referit la 2 oameni de calitate, care se intalnesc.

"atunci cand 2 oameni au chimia aia care ii face sa creada ca nu le va trece niciodata unul de celalalt."

ai lasa! deci automat se pierde za spark cand te muti cu cineva.
bine, eu sunt mai libertina, imi place sa am spatiul meu, sa fie si misterul ala, dar asta nu are absolut nicio legatura cu pierderea iubirii sau a intensitatii iubirii.

si daca mai trage un part, ce? pe mine ma amuza...
nu ma supar, dreacu, suntem oameni...asa functioneaza za digestive system, you know...

stii ce se zice, cand te simti confortabil langa o persoana incat sa tragi un part langa ea si sa nu se supere, sunteti facuti unul pentru celalat!

"In plus, eu nu am insinuat ca iubirea ar disparea, nu stiu unde ai citit tu asta"

um, aici am citit.

"sa nu se plictiseasca, sa nu stagneze, sa nu-si doreasca altceva, sa nu se schimbe"
I am not a life expert, dar asta nu inseamna ca dispare iubirea?

dar altii cum de raman unul cu altul, cum de anumiti babalaci se tin de mana pe bancute in parc, si au acea za spark in ochi, si se vede clar sa inca sunt indragostiti?
la oameni d-astia de calitate ma refer, repet, ambii de calitate.
nu trebuie sa fiu casatorita cu cineva ca sa stiu, ca sa vad ce e in jurul meu.
da, nu stim ce a fost in casa lor, nu ma refer la relatii cu lapte si miere (astea sunt boring), dar conteaza ca raman for real unul langa altul.

si eu la crezul asta ma refer "restul sunt de umplutura, stiu sigur ca de el/ea nu-mi va trece niciodata."

poate tie ti-a trecut, asta nu inseamna ca astialalti care au ceva for real sau care au crezuri d-astea citesc reviste pentru coafeze.

inca ceva, nu sunt romantica, desi par...doar pun pret pe oamenii de calitate rari peste care dau si cand cred ceva cu tarie, nu imi schimg perceptia.

| Coquinne a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, vorbesc si din perspectiva celor care nu se cupleaza cu toti inaptii, doar asa, ca sa fie cuplati.
adica atunci cand vorbesc de acel crez, nu inseamna ca ma refer strict la relatia mea fara intreruperi cu cineva.
acei oameni se pot desparti...ies cu altii pe care ii considera de umplutura, ei crezand cu tarie ca de ex-ul nu le va trece niciodata.

in fine, devin siropoasa, ceea ce nu-mi sta in fire, asa ca inchei aici cu "iubireaaa da iubireeaaa"

| anonim_4396 explică (pentru Coquinne):

Iti plac paragrafele, haide sa-ti fac pe plac...

"m-am referit la 2 oameni de calitate, care se intalnesc."

-2, 4, 10, 1.000.000. Oamenii tot se plictisesc de aceleasi lucruri sau oameni, nu am intalnit pana in momentul de fata un om care sa nu se plictiseasca.

"atunci cand 2 oameni au chimia aia care ii face sa creada ca nu le va trece niciodata unul de celalalt."

-p-asta de unde ai scos-o? Copiezi citate de la altii si mi le atribui mie? O sa presupun ca te-ai referit la faza cu locuitul impreuna. Eu am spus foarte clar acolo ca lucrurile astea se intampla dupa mai multi ani. Si nu vad niciun contraargument cu exceptia a "hai lasa". Nici nu am ce sa te combat pentru ca nu ai dovedit sau contrazis nimic...

-"si daca mai trage un part, ce? pe mine ma amuza..."

-aici faci pe proasta, iar n-am ce sa combat. Era o figura de stil care facea referire la faptul ca incepi sa-i vezi celuilalt mai multe defecte si nu mai e atat de usor sa-l consideri centrul universului tau, ca la inceput. Dar e mult mai usor sa scoti din contex o expresie si sa comentezi pe marginea ei.

"I am not a life expert, dar asta nu inseamna ca dispare iubirea?"

Iar ai scos din context. Eu vorbeam acolo despre intensitatea iubirii patimase si cum aceasta paleste. Si, da, uneori dispare si iubirea, sa nu zici ca nu ai mai auzit de asa ceva. Dar eu faceam referire la faptul ca lucrurile nu mai sunt ca la inceput, am si spus asta imediat dupa, dar tu ai ales doar un paragraf si ai comentat pe marginea sa, nu a ideii la care faceam referire sau a contextului in care am spus ce am spus.

"dar altii cum de raman unul cu altul, cum de anumiti babalaci se tin de mana pe bancute in parc, si au acea za spark in ochi, si se vede clar sa inca sunt indragostiti?"

-despre batraneii astia eu doar am auzit, nu am vazut niciodata scanteia aia despre care vorbesti tu. Si, chiar daca exista, sunt doi la un milion. Iar logica spune ca regulile se formeaza in functie de majoritate si nu in functie de exceptii. Daca un om din douazeci de milioane castiga la loto nu te apuci sa spui ca 20 de milioane de oameni vor castiga la loto. Desi tu asta cam spui... Si, chiar s-asa, doar pentru ca inca se iubesc, nu mi-ai dovedit nimic. Repet pentru a cincea oara, eu vorbeam despre iubirea patimasa si pasionala, tu imi oferi alte exemple, vorbesti despre cu totul altceva, si apoi ai pretentia ca mi-ai aratat ca m-am inselat. Asta in conditiile in care tu ai uitat despre ce era discutia. Repet, iubirea se transforma, isi schimba chimia si natura. Cei doi se pot iubi chiar mai mult ca la inceput dar nu mai este o iubire nebuna, devine o iubire matura, linistita si profunda.

"si eu la crezul asta ma refer "restul sunt de umplutura, stiu sigur ca de el/ea nu-mi va trece niciodata.""

-din nou, nu vad legatura cu iubirea pasionala si intensa. Suna mai mult cu o obsesie ce spui tu acolo. In plus, e irelevant ce crezi AZI. Normal ca acum sa crezi ca-l vei iubi nebuneste pentru toata viata, discutia nu a fost niciodata despre ce simti in momentele alea, discutia era despre ce se intampla in realitate odata cu trecerea anilor, indiferent ce crezi tu la un anumit moment in timp. Si cand iti iei un pumn in dinti ai impresia ca te va durea toata viata, asta nu inseamna ca chiar asa vor sta lucrurile.

Ca fapt divers nu mi-ai dat nici macar pentru o secunda senzatia ca esti romantica sau siropoasa. Singura senzatie pe care mi-o dai este ca speri cu atata ardoare sa ti se intample ceva de genul asta incat esti pregatita sa ma combati in orice mod, numai sa nu trebuiasca sa renunti la sperantele tale.

Nu ma mai contrazic cu tine, nu sunt Iisus sa-mi trasez ca scop sa te conving de un lucru pe care tu nu vrei sa-l accepti. Esti libera sa crezi ce vrei si chiar e indicat sa faci asta.

| Coquinne a răspuns (pentru anonim_4396):

Data viitoare cand ai nevoie de o imbratisare, spune "Am nevoie de imbratisare!", nu e nevoie sa irosesti atatea paragrafe, asa cum ai facut-o mai sus.

Suntem certati? Daca suntem, poti macar sa nu ma mai certi ca mi se par parturile amuzante?

| anonim_4396 explică (pentru Coquinne):

Bravo, ai invatat de la cei mai buni...

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Coquinne):

Cum adica sa-i accept basinile? bleaxxxxxxxx ewwwww yuck ajutor vomit chemati salvareaa. in momentul in care simt miros de part, am si dat-o afara

| e1xtz a răspuns:

Relatia ta scartaie, si o sa mearga la 'casat' mai devreme sau mai tarziu, mai degraba mai devreme.

Dintr-o intrebare anterioara a ta este destul de evident ca nu sunteti foarte compatibili.

Oricum, imi imaginez ca esti si tanara(21 de ani pe undeva), fiind si prima relatie serioasa, primul, etc...despartirea este fireasca si ea, vei experimenta mai mult pana vei alege, intr-o zi o sa fi chiar multumita ca simti si vezi dragostea, relatiile, cu alti ochi, cu alta maturitate, diferita de cea de acum.

| Kira5854 a răspuns:

Relatiile de obicei sunt complicate, dar nu imposibile, nu iti mai pune intrebari si treci la actiune, incearca sa te apropii mai mult, dar treptat, sa ii oferi mai multa atentie, faceti lucruri spontane, lasati rutina, rutina aduce monotonia, iar monotonia distruge relatii, iar o relatie de 3 ani nu se arunca nici pe geam si nici pe usa mai ales cand sunt sentimente si atatea amintiri.Fa ceva nou impreuna cu el, si gaseste subiecte de vorba, acorda-i mai multa atentie, trebuie sa faca si el asta. Si eu trec prin ceva asemanator, dar la noi e doar cand suntem la distanta, cred ca nu sunt facuta sa stau departe de el, insa incerc sa remediez situatie, incearca si tu singura pentru ca nici eu, nici prietenii tai sau orice alt om nu il stie mai bine ca tine, asa ca numai tu poti face ceva in privinta asta.