| anonim_4396 a întrebat:

Uneori nu mai stiu ce relatie am.Eu si prietenul meu suntem de 1 an si 9 luni impreuna.Ma respecta, avem incredere unul in altul dar de mai bine de jumatate de an nu ne-am mai spus "te iubesc". Multe certuri pornite de la nimic au racit relatia noastra.Pentru noi aceste cuvine nici inainte nu au fost rostite asa ca "buna ziua",au avut o anumita valoare, doar ca acum deja nu mi se pare normala chestia asta.Ma simt bine cu el,uneori simt si cand ma imbratiseaza ca ma iubeste doar ca nu mi-o mai spune,si nici eu lui.Uneori ma intreb (stiu ca e o intrebare stranie) "de ce mai fac dragoste cu el?". Adica eu mi-am inceput viata sexuala cu el fiind sigura ca ma iubeste, asta m-a ajutat sa fac acest pas.Acum insa ma intreb de ce mai facem dragoste? Daca nu ne spunem "te iubesc",este totul superficial? Adica nu pot sa cred ca este superficial,pentru ca simt ca tine la mine, ca nu facem asta mecanic.Insa daca e asa,atunci de ce nu imi spune ca ma iubeste, ca tine la mine? Asta face ca tot ce cred despre relatia noastra sa se rastoarne si sa nu stiu ce sa mai cred.Stiu ca nu consta totul in a spune ceva,ci in a demonstra.Dar totusi,intr-o relatie normala,serioasa ar trebui sa se spuna "te iubesc" nu? Asta ma face foarte trista,si ma face sa simt si sa ma gandesc ca nu am o relatie normala,si ma descurajeaza,si nici nu pot sa vorbesc cu el pe tema asta, imi e teama ca e un subiect prea delicat crying

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca te supara foarte mult faptul ca nu auzi acest "te iubesc",dar te asigur ca te-ar deranja si mai mult daca nu l-ai simti!
Fiecare pereche functioneaza dupa legile ei proprii,nu e deloc obligatoriu sa spui "te iubesc" atat timp cat o arati...
Ca iti lipseste tie,asta e problema,asa ca nu-ti ramane decat sa ceri lucrul asta.
Intr-o relatie comunicarea are un rol teribil de important,spui ce doresti,ceri,oferi,vorbind,aratandu-i celuilalt care iti sunt asteptarile.
Iubitul tau nu e ghicitor in stele sa poata sti ce iti doresti tu,daca nu-i spui.
Oricat de delicat ar fi subiectul,daca te sufoca lipsa unui "te iubesc",spune-i!
Gaseste modul sa o faci,altfel,vei aduna ganduri negre si amaraciuni,in tine,iar ele vor rabufni undeva,vor face numai rau relatiei voastre.
In loc sa simti atata nesiguranta si incertitudine,nu crezi ca ar fi mai bine sa-i spui cu un zambet dulce,intr-un moment potrivit,ca ti-e dor de un "te iubesc"?
Incepe prin a-l spune tu si el te va urma,nu sta ca o salcie plangatoare asteptand sa te ude cineva, cand tu traiesti pe malul apei!
Dar sa stii un lucru simplu, iubirea e ca vantul, n-o vezi si n-o auzi cand vine, dar o simti.

| neutrino a răspuns:

Nu poti minti mereu: tinerii isi spun la inceput "te iubesc" pentru ca asa e cool si frumos, apoi se plictisesc. In cazul tau, problema e putin diferita. E mai normal sa-i spui unei fete cu, care faci sex ca o iubesti, chiar daca realizezi ca spui gogosi. Sper ca tu realizezi ca in cazul vostru a intervenit si plictiseala si obisnuinta.

| SunnyDay88 a răspuns:

laughing multi spun "te iubesc " fara sa simta cu adevarat.

eu personal nu cred in aceste cuvinte si... ca si al tau prieten le rostesc foarte, foarte rar. dar ce conteaza si ce personal fac tot timpul, este sa arat ca iubesc prin gesturi, fapte, nu vorbe. toata lumea se pricepe la vorbe... la fapte insa mai putin.

daca iti este alaturi si te sustine si te ajuta cand ai nevoie, atunci n-ai nevoie de 2 amarate de cuvinte.

| karsivan a răspuns:

Hei, nu fi trista, te iubeste, stii tu ca barbatii sunt putin alfel ei cred ca daca tu-a spus odata te iubesc gata este de la sine inteles ca te iubeste si nu mai este necesar sa ti-o spuna mereu, puteti sa stai de vorba si sa ii rogi ca ti-ar placea sa -ti spuna cand si cind ca te iubeste, o va face stiind ca i-ti face placere, la randul tau spune-i si tu asta, si apropo ai o relatie normala dar lipseste comunicarea. Fii mai ingaduitoare si nu i-ti face ganduri negre din orice prostie, barbatilor trebuie doar sa le ceri, ii spui vreau sa fiu pupata vreau sa ma tii in brate.

| lolylolypops a răspuns:

Draga mea, eu zic sa discuti totusi cu el! Si crede-ma intr-o relatie cuvintele nu sunt atat de importante, faptele conteaza cel mai mult!

| AlexCM a răspuns:

Ca sa primesti trebuie sa oferi. incearca sa discuti cu el pe aceasta tema si poate o sa ajungeti la o intelegere sau cel mai bine gaseste un moment romantic in care sa ii spui cat de mult il iubesti.