| fataingalben a întrebat:

Timp de 3 luni am luat duphaston pentru ca am avut probleme cu tiroida si nu imi venea menstruatia. De fiecare data dupa ce terminam de luat duphastonul a doua zi imi venea ciclu.Insa,acum de data asta,nu imi vine. Am avut relatii sexuale dar am folosit mereu prezervativul,prietenul meu m-a asigurat ca toate prezervativele au fost ok,fara problema,gen fisuri si alte de astea. Si am vazut si eu cu ochii mei cand le umpleam cu apa. Sanii ma dor de o saptamana, dar din cate stiu sanii dor si cand esti gravida. Nici o luna nu s-a implinit de la ultima menstra, abia peste 2 zile fac o luna. Intrebarea mea este: E posibil sa fi ramas gravida? De ce nu imi vinne ciclu, daca am luat Duphaston?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Stai liniştită, că nu ai cum să fi rămas însărcinată dacă aţi folosit prezervativ şi a fost ok după "verificare"!

Apoi, chiar dacă ai luat 3 luni Duphaston, NU este o "regulă" să îţi vină menstruaţia a 2-a zi după terminarea tabletelor - el NU reglează ciclul la un anumit interval ( spre exemplu la 28 zile, doar tabletele anticoncepţionale au acest "rol" )!

De asemenea, durerea de sâni ( şi eventuale "tensiuni" în sâni ) sunt simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstruaţia!

Deci, TREBUIE să ai RĂBDARE că o să-ţi vină ciclul în următoarele zile!

Oricum, simptomele de sarcină NU apar aşa de repede - PRIMUL simptom este LIPSA/întârzierea menstruaţiei!

Dar, o întârziere de 7-10 zile a menstrei este ACCEPTABILĂ - doar dacă aceasta întârzie mai mult, trebuie să faci un control ginecologic!

| Oana92 a răspuns:

Probabil nu l-ai luat cum trebuie, ai racit sau esti stresata. Gravida nu ai cum sa fi din moment ce nu a ajuns sperma in tine.
Eu ma mir ca iti venea menstruatia imediat dupa ce terminat pastilele. Si eu iau Duphaston din ziua a16a pana in a25a cate 2 pe zi si menstruatia imi vine cam dupa 5-7zile, niciodata mai repede. Cel mai bine e sa mergi la doctorul care ti-a prescris tratamentul.
App, tu ce efecte negative ai avut de la duphaston si cate luni trebuie sa iei?