| claudiaaaaaa342 a întrebat:

acum trei luni am intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietenul meu, menstrutia imi venea normal in jur de 10, atunci mi-a intarziat cam doua saptamani, venind pe data de 25 iar de atunci doar asa imi vine, mi-am facut si doua teste de sarcina dar amandou au iesit negative, luna trecuta luandu ne valul iar am facut sex neprotejat, menstruatia mi-a venit tot pe 25, dar am luat cat de cat in greutate.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Puține persoane au ciclu peste sarcină, nu știm dacă tu faci parte din acel mic procentaj.Mai bine nu mai fă sex cu nimeni până nu te căsătorești, acesta e planul Creatorului pentru fericirea noastră nu să trăim în stresul permanent al unei posibile sarcini și al vinovăției din conștiință.

| EllyClau a răspuns (pentru ania):

Chiar..chiar era necesar sa il incluzi pe al tau D-zeu in acest raspuns?

| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu 3 luni dintr-un anumit motiv uneori imposibil de stabilit s-a produs in organismul tau o dereglare de natura hormonala ceea ce a provocat acea intarziere de 2 saptamani in privinta inceperii menstruatiei. Se pare ca ulterior ciclul tau menstrual si-a revenit la normal si se produce din nou regulat dupa o aceeasi perioada de timp. Pornirea menstruatiei la data calculata/preconizata sau uneori mai devreme sau mai tarziu cu o abatere de cateva zile, reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior care s-a terminat odata cu inceperea sangerarii menstruale, OVULUL nu a fost fecundat, astfel ca NU s-a format si NU s-a instalat prin NIDATIE o sarcina in formatiunea denumita ENDOMETRU, adica in peretele uterului. In concluzie; daca menstruatia se desfasoara mereu la fel cu cele anterioare in privinta numarului de zile de manifestare, de cantitate, de culoare, ca si textura, miros, sau flux zilnic de menstra eliminata, etc. se poate considera ca mereu se elimina endometrul care a existat in ciclul menstrual abia terminat, si orice posibilitate de a putea exista chiar si o sarcina ipotetica se poate elimina complet, in proportie de 100%. Acest lucru a fost confirmat si de rezultatul celor 2 teste de sarcina efectuate. Luarea in greutate se poate datora altor cauze, deoarece o eventuala sarcina de 12 saptamani are o greutate de doar cateva zeci de grame. Multa sanatate!

| Codecs a răspuns:

Daca ai luat in greutate aia nu inseamna ca ai ramas insarcinata