| anonim_4396 a întrebat:

Timp de aproape 2 ani am luat anticonveptionale, am 24 de ani, le-am optit acum 1 luna de zile, perioada in care m-am protejat cu prezervativ dar din cand in cand ne-am inalnit la i nceputul actului sexul la liber. mi-a intarziat ciclul 6 zile.sa ma gandesc la ce este mai rau sau am ciclu dereglat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este normal ca după o perioadă de 2 ani în care tu ai "consumat" anticoncepționale să fie așa.
În tot acest timp de doi ani, s-a considerat că ai avut mici hemoragii pe fond de pilule. Organismul, acum după ce nu mai este "alimentat" cu pilule, începe singur să producă hormoni. Este un motiv care să determine aceste zise dereglări, fiindcă organismul începe să funționeze liber.
Pentru liniștea ta sufletească, cumpără de la o farmacie un test de sarcină și vezi ce iese; apoi așteaptă adevărata menstră. Poți merge și la un medic ginecolog pentru mai multe informații.
Sănătate.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte posibil sa ai dereglari de ciclu in primele luni dupa intreruperea pastilelor. Dar e posibil sa fii insarcinata. Fa-ti maine un test de sarcina din urina de dimineata si vei afla cu certitudine.

| nicky a răspuns:

Poate sa fie si o dereglare a ciclului dar ai putea face si un test de sarcina sa fi mai sigura. De obicei in momentul intreruperii de anticonceptionale dupa o perioada lunga de timp apar dereglari.