| anonim_4396 a întrebat:

Tot aud ca prima iubire nu se uita.
Sunt multe lucruri care nu le inteleg. Care ar fi prima iubire? Cel cu care ai fost prima oara sau cel care l'ai placut prima oara? Daca e a doua varianta, atunci, daca lui nu i-a placut de tine, mai este prima iubire?
Si inca ceva, asta este valabil doar la fete? Ca sincer nu am auzit niciun baiat pe care sa'l cunosc perosnal, sa zica ca nu a uitato pe prima...sau nu recunosc?

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Raspunsul e simplu.In cazul primei iubiri nu e vorba de primul pe care l-ai placut, nici de cel cu care ai fost prima oara, ci de primul pe care l-ai iubit.Asta nu implica neaparat sex sau "dragoste" sau reciprocitatea sentimentelor.Asta e prima iubire cu adevarat.
Prima iubire despre care se spune ca nu se uita este prima relatie, platonica pentru un timp si care evident este cea mai romantica dar pentru simplul fapt ca apare la o varsta "frageda" si nu implica (spre deosebire de celelalte) si celelalte aspecte ale vietii care sunt mai greu de facut in doi.
Daca faptul ca nu o uiti se refera la faptul ca inca visezi la prima iubire sau o iei ca reper, atitudinea e gresita.
In rest nu se uita nici o iubire si nici macar o relatie de o zi.Doar nu ai vrea sa-ti spuna un baiat (pe care-l cunosti) ca nu a uitat-o pe prima...big grin Intai de toate tu nu vrei sa auzi asa ceva si chiar daca nu sunteti impreuna ti-ar placea ca tu sa fii mai importanta decat prima a lui.
Prima iubire nu am uitat-o desi am ajuns pana la un sarut de o secunda de despartire, cand am plecat din orasul acela.Si nu as putea pentru ca imbratisa cum altele nu ar face-o nici daca le-ai da luna de pe cer.Culmea e ca m-a socat alta imbratisare de nedescris a unei colege de munca considerata de toti o scorpie big grin si mi-a placut la nebunie maimutoiul-breloc pe care si l-a scos de la chei si mi l-a dat.happy Din pacate a trebuit sa ma desprind din bratele ei pentru ca a intrat "prima iubire" si fata ei zambitoare s-a transformat in una rosie-vanata...
In concluzie nu putem uita foarte multe, nu doar prima iubire.

3 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cel pe care l-ai iubit prima data cu adevarat!

| Filly_6570 a răspuns:

Practic iubirea cu cea mai mare intensitate e mereu vie in amintire. Sa presupunem ca ai uitat de prima iubire si chiar si de a doua si iti mai amintesti abia de a treia. In cazul acesta nemaiamintindu-ti de primele doua o consideri pe a treia prima iar daca o uiti si pe asta atunci ti-o vei aminti pe urmatoarea ca prima, deci prima iubire nu se uita niciodata. Atat timp cat inca mai sunt amintiri nu conteaza daca ai avut o relatie cu baiatul in cauza sau nu si nici stadiul in care a ajuns relatia, tot iubire se numeste; eu imi amintesc de prima mea trepidatie puternica in piept undeva pe la varsta de 6 ani, ea e prima mea iubirebig grin.
Caracterul barbatilor vine ca o completare la cel al femeilor iar daca in general femeile se vor a fi sensibile barbatii se doresc a fi duri. Multi barbati privesc dragostea ca pe o sensibilitate acesta fiind motivul pentru care ei recunosc foarte greu daca sunt indragostiti si cu atat mai putin aduc vorba despre foste relatii sau doar simple iubiri. Crede-ma pe cuvant foarte rar, extrem de rar mai bine spus un baiat ii va spune unei fete ca isi aminteste de nu stiu cine fata ca i-a sucit mintile in asa hal ca nu mai putea dormi noaptea. Daca ti se va intampla sa iti impartaseasca vre-unul prima lui idila atunci sa stii ca fie te iubeste pe tine si incearca sa iti arate latura sensibila fie te considera o prietena de prim rang.

| niccamaria a răspuns:

Se refera la primul baiat