| RAY a întrebat:

Tot citesc ca cică majoritatea stau din compromis? Dar o femeie independenta financiar de ce s-ar compromite?

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,cele mai multe femei accepta tacit acest compromis si raman in relatie sau casnicie,mai ales cand exista copii.

O femeie independenta financiar are o anumita imagine si,de obicei,nu-i convine sa o strice pentru ca isi pierde din credibilitate in fata partenerilor sau a potentialilor clienti.

Cu cat schimbi mai putin la tine ca persoana-stare civila,numar de copii,telefon,adresa-cand esti om de afaceri, cu atat mai multa siguranta inspiri, pari serios, motivat, daruit muncii tale si ai succes.Mai mult succes decat un altul care divorteaza (si nu-i prea mai sta gandul la afaceri),mai mult succes decat o alta care e insarcinata (da,s-a intamplat,e minunat,dar cateva luni va fi indisponibila personal),mai mult succes decat unul care-si schimba adresa (poate nu vrea sa mai fie gasit?),sau telefonul!

Cand nu imaginea e ceea ce o intereseaza,atunci intervine acel mercantil calcul simplu,in care ea nu are timp si energie sa alerge dupa divorturi prin tribunale,nu doreste ca eforturile ei financiare sa fie impartite la doi-pentru ca tot ce a castigat,a castigat casatorita fiind si se imparte egal,ca venit comun-asa ca,prefera sa ramana.

In concluzie,o femeie independenta financiar ramane fie din cauza imaginii,fie din cauza banilor,fie din ambele.
Pot exista si alte cauze, dar generalizand, acestea ar fi baza. Oricum, compromisul exista si aici, a devenit un soi de litera de lege fir-ar sa fie!

| RAY explică (pentru greece12):

Măcar dacă ala e frumos și o satisface bine, asa sa stai cu unu de care nu îți place e masochism

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

In cazul unei femei de afaceri, partenerul e cea mai mica problema, il poate gasi oricand, oriunde.Nu?

| RAY explică (pentru greece12):

Orice femeie poate găsi foarte ușor bărbat dorește

| Mosotti a răspuns:

Se compromite daca-l place mult pe ala, ii da si bani si tot doar sa stea cu ea, si ala daca-si bate joc de ea, ea tot suporta ca-l iubeste, n-are nici leg cu banii neaparat.

Auzeai des oameni "ia uite maica vecinu e cuminte, are de toate si fi-mea sta cu nenorocitul ala, ce o vedea la el nu stiu, fata mea e culta, are job bun, ce sa caute cu ala?".
Pai de aia, ca-l place de nu se poate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Majoritatea, nu! Unii da!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Orice relatie interumana e bazata pe un compromis reciproc intre doua persoane. Daca e cazul unei relatii, fiecare dintre cei doi, fac compromisuri, la randul lor, pentru ca relatia sa mearga. Altfel nu merge.