| minime3 a întrebat:

Ce prefera barbatii? O femeie independenta financiar si puternica, sau sa le ofere ei o siguranta financiara si sa le faca toate poftele, sa le inmaneze cardurile? Cum este de preferat o femeie azi?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Preferă o femeie.
Unii chiar ma multe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că sa fi independenta financiar. De ce sa ne chinuim un cuplu cu un singur venit când împreună suntem mai puternici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este de preferat, nu numai azi, o femeie cu care tr poți înțelege să împarți viața cu toate ale vieții. nu numai banii și cardurile.

| dullcat a răspuns:

Este de preferat ca ambii sa aiba salariu, altfel mori de foame.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desrpe ce bombardieri discutam aici? Ca nici una dintre alternativele tale nu e aia optima. O femeie de preferat e aia care SA TE MOTIVEZE! Fie prin exemplu, fie prin prezenta si companie. Si nu, nu mi se pare normal ca unul dintre cei doi sa aiba acces la finantele celuilalt. Sa constituie un fond comun, da. Eventual sa se ocupe unul de anume cheltuieli, celalalt de altele. Sa se ajute cand e cazul, dar sub nici o forma unul sa fie sclavul financiar al celuilalt.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai de unde sa ști cum sunt toți.Mie mi sa reproșat în trecut legat de banii pe care nu ii fac eu.Ca după sa ma trezesc ca mi se reproșează de ce nu cheltui sau cer și eu ca altele.Si tot noi femeile suntem dificile.

| lpavel a răspuns:

Si una si alta ca nu toti barbatii sunt la fel cum nici femeile nu sunt! Dar de obicei majoritatea barbatilor vor o femeie naturala, harnica dar nu exagerata, putin indepenta dar sa depinda si de ei, sa nu exagereze cu cumparaturile/cheltuielile, si cel mai important sa nu ceara ceva ce nu isi permit!

| Frank51 a răspuns:

Ai expus două situații extreme, care se regăsesc aproape niciodată. Situația financiară de cuplu nu este ceva fix, variază. Dacă există preferințe generale se poate afla doar cu un studiu, care și el este doar ficțiune, că ce spun oamenii nu este niciodată egal cu ce fac.

| NLS a răspuns:

Depinde de barbati, nu avem de unde sti cum gandesc chiar toti.
Nu trebuie sa te iei dupa raspunsurile de aici, unii dau raspunsuri la plictiseala, altii au probleme psihice, iar multi nu sunt trecuti de 20 de ani si depinde de parinti.
Eu categoric nu as astepta ca partenera sa ma intretina, daca nu sunt capabil sa lucrez sau sa imi gasesc de munca, nu ma casatoresc.
Nu cred ca i-as inmana direct cardul, dar orice isi doreste si ne permitem, va avea.
In general EU sunt tipul care pune necesitatile si dorintele celorlalti inaintea nevoilor lui. (am un cunoscut ce isi face griji mai mult pentru berea si tigarile lui, decat pentru mancarea si cheltuielile copiilor. Nu inteleg cum nu e inca singur).
Cum spuneam, fiecare individ e diferit, unii au invatat din familie sa fie mai calculati si mai zgarciti cu finantele, altii din foste relatii, etc
Un lucru e cert, pentru a nu avea probleme: atunci cand venitul familial nu e generos, trebuie sa discutati toti, si sa incercati sa va intindeti la cheltuieli doar atat cat va permiteti.

| gabicoo a răspuns:

Șoșoacă! Femeia ideală.

| VoidEternal a răspuns:

Veniturile ei, oricare ar fi ele, nu constituie un criteriu de selecție pentru mine.

| Yuoia a răspuns:

Buna gluma intrebarea ta.
Nu vor nici una din astea. Ce barbat vrea o femeie care sa-l domine? Oricat de bleg ar fi el, tot se vrea cocos.
Ei vor sa le ofere siguranta financiara. Dar controlat. Le da cate un banut cu portia si le cumpara doar ce vor ei, nu ce vor ele.
Si replica este: iti lipseste ceva? Nu ai un adapost? Daca faci nazuri, te dau afara.
Recomand femeilor sa fie puternice, sa nu depinda de barbat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de barbat. Unora le convine sa tina banii la femeie, altora vor sa tina doar ei banii, altii vor sa puna banii la comun, altii vor sa isi tina banii separat, asta insemnand ca fiecare sa fie independent de viata fiecaruia, etc. Am realizat ca nu poti baga toti oamenii in aceeasi oala, pentru ca fiecare cuplu au particularitatile si ideile lor de a trai mai bine.
Adica sa zicem ca un cuplu rezista mai bine sa tina banii de partea femeii. Ei bine lor le merge asa, pentru ca ori femeia este mult mai capabila sa gestioneze bugetul pentru toate cheltuielile si investitiile, ori pentru ca barbatul este incompetent si sparge banii pe chestii aiurea. Acest lucru desigur se poate intampla si vice versa.
Alt exemplu ar fi cel al banilor separati. Fiecare individ isi pastreaza venitul lui si cad de comun acord sa imparta cheltuielile gospodariei pentru ca asa le este firea lor, sa fie ambii independenti.
Drept urmare aceasta intrebare este una puerila si conflictuala. Fiecare cuplu alege sa isi imparta atributiunile in felul lor. Nu este ceva general pentru toata lumea.

| anonim3248 a răspuns:

E bine ca o femeie să câștige mai mult decât bărbatul.