| Celestina003 a întrebat:

Mai exista înțelegere sau viața după infidelitate? Cele care ați avut relatii serioase sau de lungă durată, și ați fost înșelate, relația voastră mai era la fel? Dacă voiați amândoi să o continuați.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred, odata ce increderea in persoana are a inselat este deja distrusa.
Din punctul meu de vedere nu as mai da o a doua sansa, ca omul nu se va schimba niciodata si este doar chestie de timp, pana m-ar putea insela din nou.
Din punct de vedere sentimental, omul inseala ca nu mai are dragoste pentru tine si atunci se duce dupa altul, sau alta.

Asadar, din acest punct de vedere este bine ca dupa un inselat sa va despartiti pentru totdeauna, ca relatia oricum nu va mai fii fericita si nu va avea viitor, fiind doar o chestie de timp pana se va rupe definitiv.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce treaba are neaparat dragostea cu sexul?! Poti iubi si sa nu faci sex, poti sa faci sex fara a iubi.
Daca acasa totul e bine, unde e problema?

Desi mai rar asa sa fie totul bine acasa dar sa insele (sau o face doar ocazional), in general barbatul inseala pentru ca femeia nu ii da sex, astea is cele mai multe cazuri, deci tot ea se supara? Asta stiu de la cei mai in varsta, nu ca zic doar eu.

Si despartirile uneori nu se fac, ca-s mai multe la mijloc, rate, casa, afaceri, etc.
Sau poate pur si simplu pe celelalte se inteleg bine, si atunci de ce sa arunci la gunoi ce e bun doar pentru un sex care nu afecteaza familia?!

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca mi-ai votat raspunsul "nefolositor si eronat", pentru ca tu nu ai inca minte suficienta, sa poti intelege ce inseamna infidelitatea in cuplu si cat de toxica este intr-o relatie, cum poate distruge vietile oamenilor, casniciile, cum pot duce la batai, certuri interminabile samd.

Ma rog, esti inca micuta sa poti discerne binele de rau si sa poti intelege ce se intampla cu adevarat in relatia de cuplu, cand unul inseala, deci esti iertata.

| Celestina003 explică (pentru Violleta2022):

Nu e adevărată, am evaluat folositor!
Mă gandeam să îți dau funda, Poate am evaluat din greșală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celestina003):

Uite aici evaluarea ta:
https://imgur.com/a/j1bmh5R

| Celestina003 explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu a fost cu intenție crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celestina003):

Nu-ti fa probleme, ca nu ma supar de la atat lucru. Esti oricum iertata happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. Se împlinesc anul acesta 50 de ani de căsnicie, dacă asta îți spune ceva.

| Celestina003 explică (pentru sadrian46):

laughing) îmi spune.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celestina003):

Văd că râzi prin smiley cu gura până la urechi. Ce îți spune?

| Celestina003 explică (pentru sadrian46):

Că se poate orice

| Mosotti a răspuns:

Depinde de infidelitate, ca daca barbatu s-a dus odata de doua ori la una doar pentru sex si atat, nu e problema daca sentimentele is pentru acasa, nu are de ce sa nu mearga relatia mai departe.

O sa auzi pe aici ca fetele s-au suparat, dar nu e asa ok sa se supere, ca si ele pot sa faca asta ocazional dar sentimentele sa ramana acasa si pentru mine n-ar fi o problema, uneori simtim nevoia de schimbare la sex, dar nu sa facem un obicei din asta.

| Celestina003 explică (pentru Mosotti):

Si de ce băieții fac asta mai exact?

| Mosotti a răspuns (pentru Celestina003):

Pai iti zic eu de ce baietii fac asta mai des, pentru ca natura i-a facut sa f cat mai multe, asta e rolul lor biologic, ca sa depuna samanta de calitate la cat mai multe ca sa iasa copii sanatosi (ca de aia va atrag aia frumusei, ca asta se traduce ca au calitati masculine bune).

Si ca natura sa ii faca sa faca asta, ii face sa simta nevoie de diversitate sexuala, la un moment dat unii se blocheaza si nu mai pot face cu aia de acasa pana nu mai cicleaza, te pui cu natura?

Dar si femeile o fac, ca ei cu cine fac? Doar nu fac cu gardul.
Bine, unele is libere, altele nu.

Cam asta e treaba, trebuie sa traim cu asta, si intereseaza-te si tu si ai sa afli, asa e si in natura la toate speciile, si noi tot asa suntem doar ca avem constienta de sine si suntem ceva mai destepti.
Si un exemplu ca sa vezi ca asa suntem ca si celelalte specii, asa cum masculii se bat pentru una, asa si barbatii se duelau pentru una in trecut.

Trebuie sa intelegem ca relatia nu sta doar in sex, sta in primul rand pe emotional, sentimente, respect, intelegere, comportament frumos, ceva chestii comune de discutat si de facut, dar si sex.
Faptul ca ai sau am orgasm ocazional cu altcineva si atat, nu e o problema atat timp cat acasa acela/aceea este foarte okey, nu mananca din timpul relatiei si asa mai departe.

Deci ce am zis e valabil si pentru femei, nu doar pentru barbati, nu fac discriminare.
Dar sigur ca mai bine sa nu se intample.
Cand ne intelegem natura noastra, va fi mult mai bine

| Mosotti a răspuns:

Mai zicem ca "barbatii sunt obsedati de sex, au mintea jos.", pai logic. De aia li s-a dat un nivel mare de testosteron, sa aiba pofta mare de sex.

Ca daca iti urc tie testo ca la ei, o sa vezi cum si tu ai mintea jos, dar asta s-a testat deja.
E ca si cum tie ti-e foame de rupi, nu te gandesti des la mancare (barbatul ca si comparatie)?
Iar daca femeia are foame asa mai difuza, cum e? Isi permite sa nu aiba mintea jos. Cam asa sta treaba.
Avand testo mai jos, si pofta de sex e mai jos si atunci mintea o ai sus si nu te gandesti asa des la sex, nu se centreaza mai totul in jurul la sex intr-o relatie.

Dar astea nu se prea zic, lumea nu le stie si tot condamnam pe celalalt dar fara sa stim ce si cum.

Barbatu... daca ii dai sex cand vrea, faci ce vrei din el. Nu prea le are el cu iubirea si altele neapara, adica nu duce lipsa de asta neaparat de la tine. Daca ii mai faci o curatenie si o mancare, il ai la degetul mic.

Dar multe femei is cam fraiere si nu stiu sa-si tina barbatul acasa, ca de multe ori ei inseala si ca nu au acasa ce au nevoie, si asta e cea mai mare categorie. Mare lucru sa stea 5 min sa-si faca ala treaba, si apoi ala sa faca ce vrea ea, si sa nu prea mai se duca la altele, pai daca ii dai, nici nu prea ar mai putea in alta parte, ca e satul.
Aia cu natura ca se duce oricum se intampla la mai putini.

| Celestina003 explică (pentru Mosotti):

Ok mulțumesc pentru explicație, dar de ce cu altele se joacă si pe cealaltă de acasă o tin pentru sentimente? Sau este doar o scuză? nu pot avea sentimente pentru altele? Nu le iese combinația si se duc acasă? Părerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru Celestina003):

Sunt mai multe cazuri:

1 - El tine la ea, se poarta bine dar ea nu ii mai da sex ca ea nu mai tine la el, sau nu ii mai da ca a nascut si nu mai are chef, se ingrasa, nu se mai ingrijeste.

In cazul asta el se duce la alta sa ia ce nu are acasa, dar o tine pe aia acasa pentru ca o iubeste, are sentimente pentru ea.
Poate avea si pentru alta, se poate intampla si asta, si apoi o lasa pe aia de acasa. Dar in general nu prea, amanta e amanta si atat.

2 - El nu tine la ea, e nesimtit, se poarta nasol, si ca urmare ea nu ii mai da sex.

Se duce in alte parti pentru sex si o tine pe aia acasa nu din sentimente ci sa-i faca menajul si sa-i creasca copilul.

3 - Se inteleg bine, isi dau sex unul altuia, au si sentimente, dar pur si simplu si femeia si barbatul e posibil sa simta nevoie si de diversitate sexuala, si atunci unul sau altul se mai duc asa din cand in cand si in alta parte chiar daca acasa e bine cu toate.
Cazurile astea is mai putine.

Primele doua sunt cele mai dese.

La 15-18 ani nu se prea pune, acolo nici nu stim ce vrem, azi iubim pe unu, pe una, maine pe alta/altul, ne luam dupa fizic, avem cam doar sex in cap ca barbati, fetele au iubire in cap mai mult si aia e.
Poate sa aiba sentimente pentru tine si tot, dar sa fie in cazul 3. Sa isi faca doar diversitatea sexuala si in alta parte uneori.
Dar atat timp cat cu tine e foarte okey si cu altele decat sexul, nu ar trebui sa conteze, ca inseamna ca are sentimente, nu te tine doar de o gaura si atat, cum isi tine amantele sau amanta.

Si mai in colo poate sa faca o fam cu tine.
Dar oricum ar fi, iar nu conteaza ca nu pierzi nimic, te simti bine si tu sexual sau cu alte chestii, si cand nu mai e, aia e, altul la rand.
Ca nu s-au terminat baietii ca sa zici ca nu poti place si pe altul la fel de mult, si sa te intelegi bine.

| dullcat a răspuns:

Nu am fost in aceasta situatie, dar tind sa cred ca nu mai exista intelegere cu acea persoana dupa aia, ci mereu va exista un sambure de indoiala care poate de-a lungul timpului sa devina un arbore, care la randul lui aduce de toate cele negative cu el, in final despartirea.

| anonim3248 a răspuns:

Și femeile înșală ca și bărbații.

| G1234 a răspuns:

Buna