| danutadani65eee a întrebat:

TPU va rog ajutor,am fost localizata cu candida,o infectie vaginala,am luat tratemnt,inca mai am cateva zile dar acum nu stiu sigur daca mii-a trecut si imi este foarte frica,cu ce ar trebui sa ma alimentez,mananc cateva fructe pe zi, beau ceai...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei infectia cu ciuperca Candida albicans reprezinta cea mai des intalnita ''boala'' a aparatului genital, care se vindeca destul de usor si complet daca tratamentul prescris a fost urmat asa cum ti s-a indicat de catre medic. Infectia cu candida poate reveni sau nu, fiindca depinde doarte mult de sistemul imunitar, si de echilibrul pH-ului vaginal. FIiindca candidoza poate recidiva, se recomanda ca dupa vindecare sa se urmeze o medicatie de rutina care sa previn recidiva/reaparitia infectiei. Terapia de intretinere incepe dupa vindecarea candidozei vaginale acute printr-un tratament care de regula este mai indelungat, pana la 14 zile. Tratamentul de intretinere consta de regula in administrarea de Fluconazol (Diflucan) cate un comprimat pe saptamana timp de 6 luni. Preventiv se poate administra Clotrimazol sub forma de ovule vaginale, o data pe saptamana si/sau unguent cu clotrimazol. Sanatate!

1 răspuns:
| ShamelessQboy a răspuns:

Cred ca nu ar trebui să intri în panică, mai bine te documentezi exact ce este candida, si vezi exact ce a declansat-o la tine, poate fi chiar si dupa un tratament cu antibiotice puternice etc.
Si pe viitor vei sti cum sa o previi!