| MissDean a întrebat:

Traim in anul 2015 si sexul oral/anal e inca considerat perversitate? Ce inseamna pana la urma pervers? Dupa mine, nu exista asa ceva.

9 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pentru multi e scarbos!

| emchristina a răspuns:

Probabil ca nu exista, dar totul tine de educatie. De exemplu generatia mai veche, sa zic asa, tine sus si tare, ca sexul e strict pentru reproducere. Sau pentru ei e strict un subiect tabu despre care nu se vorbeste. Nu poti zice ca sexul oral/anal e perversitate dar, nu e sex normal. Daca te uiti in Dex o sa gasesti o explicatie a cuvantului "pervers": care face rau sau incurajeaza raul, care vadeste devieri nefiresti de la comportarea normala. Deci orice nu inseamna "sex normal", e perversitate. Oricum poate in cativa ani, sexul nu va mai fi un subiect tabu si poate atunci se va schimba ceva in mentalitatea copiilor de 14-15 ani care se cred mai maturi decat parintii lor. Si poate atunci parintii vor scapa de rusine si vor putea sa vorbeasca deschis despre sex.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Romania are o mentalitate inchisa si prejudecati absurde asupra unui proces fiziologic absolut normal numit sex, (oral, anal, vagina)numai oamenii deschisi si educati nu considera perverse lucrurile astea

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca actul sexual se petrece intre doi oameni care se iubesc, da, nu exista persevitate.Mai daca sunt maturi, cunosc riscurile si sunt informati
Dar daca persoana este obiligata sa o faca, cum se se cheama?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PERVÉRS, -Ă, perverși, -se, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Care este înclinat spre fapte reprobabile, gata oricând să facă rău; care manifestă o deviere de la normal a instinctelor, a judecății, a ideilor, descompus din punct de vedere moral; corupt, depravat, imoral; (cu sens atenuat) perfid, fățarnic; spec. care prezintă perversitate sexuală. ♦ (Despre manifestările, instinctele etc. oamenilor) Care trădează, exprimă, reflectă perversitate. – Din fr. pervers.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul este ceva magic, ceva normal. Nu inteleg de unnde atat ura pe teme de genul. Fiecare cu opiniile lui.

| bogdan72 a răspuns:

Hai sa n-o dam de gard. Perversitatea are limite fluide, de acord. Dar nu poti elimina niste distinctii. Functia anatomica a sexului e reproducerea si doar sexul vaginal conduce la asta, asa ca in mod automat oralul si analul sunt, intr-un sens, o deviatie. Asta nu inseamna ca Dumnezeu sau natura nu vor sa-l practici laughing aici e deja cealalta extrema. Dar e greu sa stabilesti norma: pana unde e ok si acceptat social si unde ar trebui sa ramana totusi in privat? Pentru ca nu toti se dau in vant dupa anumite practici. Chiar si cand e vorba de oral, care e practicat de mai toata lumea, exista exceptii. Nu vorbesc strict de unde bagi penisul; vezi BDSM, fetish-uri etc. Cam aceeasi poveste e si cu orientarea sexuala. Un om se naste homosexual, ok, pricep ideea, tipul are erectie doar cand se gandeste la alti barbati. Ei bine, treaba asta e acceptata pentru ca homosexualii sunt oameni maturi si fac ce fac pe raspundere proprie. Dar mai sunt si pedofili, pe aia unde ii pui? Intr-adevar, un copil e lipsit de aparare, dar pedofilul de asta este excitat, asta ii place lui si nu poti nega ca sufera. Si exista si zoofilie, necrofilie... fiecare cu ce-i place. Nu cred ca e vorba strict de perversiune (perversitate e folosit gresit), ci de sexualitate in sine: este, a fost si inca va fi ceva vreme un subiect sensibil (vezi Sigmund Freud).

| deadrose2543 a răspuns:

Parerea mea este ca atat timp cat esti intr-o relatie puteti incerca orice, puteti fi cat de perversi vreti si etc. Asta mi se pare absolut normal, sa experimentam cat mai multe lucruri si daca amandurora le place.
Dar daca deja incepi s-o faci cu cine apuci atunci e altceva. Parerea mea.