| adynna_9291 a întrebat:

Trebuia sa ii vina CM pe 10 si mi-a intarziat. Pe 11 am avut contact sexual neprotejat. Nu mi-a venit inca. Sunt sanse sa fiu insarcinata?sad

Răspuns Câştigător
| Kylexy a răspuns:

Da brigaela dar spermatozoidul poate trai in vagin pana la 8 zile
iti intarzie Menstruatia pentru ca te gandesti mereu esti stresata.
Poate fi din cauza la o raceala.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca singurul contact sexual a fost cel de pe 11 (adica la o zi dupa data calculata a menstrei) nu esti insarcinata. Daca ai imi avut si inainte contact sexual (protejat sau nu), ai putea fi. Deja intarzierea este suficient de mare ca sa poti face un test de sarcina maine dimineata (sambata), sa-l repeti luni (tot din prima urina de dimineata) si sa faci si o consultatie ginecologica luni sau marti (grabeste-te ca vin sarbatorile si nu poti sta asa pana dupa aceea).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Glamour, nu ti-o iau in nume de rau, de ce as face-o? Sunt intrebari normale.
Este bine cunoscut ca nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. Prezervativele, care au siguranta maxima, au un risc de cam 0, 02%. Asadar, orice femeie care are intarziere mesntruala si este activa sexual poate fi insarcinata, fiindca se poate afla ina cel 0, 02% (sau poate sa fii folosit un prezervativ de mai proasta calitate, expirat, tinut in conditii improprii sau folosit incorect, ceea ce creste riscul). Activitate sexuala = risc de sarcina. Mic daca folosesti corect prezervativ, dar niciodata zero.
De ce spun ca nu poate fi insarcinata de la contactul sexual pe intarziere. In mod normal, ovulatia nu se poate produce in ultimele 5 zile inaintea datei calculate a menstruatiei. Exceptiile practic nu exista (sau sunt una la cateva milioane). La o zi de intarziere a menstrei e practic imposibil sa fie in perioada fertila (sau riscul este chiar neglijabil).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kylexy, nu am citit nici un studiu serios care sa demonstreze ca un spermatozoid poate trai mai mult de 3-4 zile in caile genitale ale femeii. 8 mi se pare o exagerare.
Cat despre a avea primul contact sexual neprotejat, mie asta mi se pare o absoluta nebunie. Vrei copii atat de tanara sau nu iti pasa deloc de viata ta? Analize inainte de contactul sexual v-ati facut? Sau nu stii nici daca nu esti infectata cu HIV, sifilis sau mai stiu eu ce?

| gigiro a răspuns:

Da, dar nu stim procentaje, pentru ca nu ne spui ce ai facut in perioada fertila.

| glamour a răspuns:

Brigaela, cum adica poate fi inarcinata daca inainte de contactul sexual neprotejat a mai avut unul protejat? Si pana la urma cum explici faptul ca nu ar putea fi insarcinata daca totusi a avut contact sexual neprotejat? Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau insa sunt nelamurita si nu pricep cam ce ai vrut sa spui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50% sansa sa fii insarcinata. Dar nu fi suparata daca se intampla asta e.Peste 9-10 ani va veni pe forum un cosmin jr si va intreba ce parere avem despre sex si raspunsul va fi acelasi.Amin

| adynna_9291 explică:

Atunci a fost pentru prima oara.