| Justsomebody222 a întrebat:

Um ok.Deci am prietena asta din generala.Sunt sigura 100% ca nu sunt lesbi, nici macar bi.Chiar sunt îndrăgostită de un baiat, si nu ma pot vedea impreuna cu o fata.Dar cu ea e diferit.De curand mi-a zis ca un baiat o place, si asta m-a lovit grav.Acum cativa ani mi-a dat de inteles ca i ar plăcea de mine,dar eram micute, si cel mai probabil, confuze.Atunci de ce ma simt asa, doar fata de ea? Poate fi faptul ca vreau sa o protejez? Sunt foarte confuza.
P.s. am 18 ani.Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| GrungyCacti a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, si eu am fost confuza. Mi-a trebuit mult timp sa imi dau seama ce simt. Ma gandeam daca as vrea sa o sarut si nu imi surazea deloc gandul, nu imi plac fetele; e vorba de o iubire platonica. Ma durea faptul ca se putea distra mai mult cu altcineva decat cu mine, deci de la gelozie porneste.
Incearca sa te distantezi un pic de ea si sa nu te mai gandesti asa mult. Pana la urma oricum s-ar fi intamplat sa isi gaseasca pe cineva. Toti suntem mai mult sau mai putin singuri.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

E un caz de gelozie, fara interes romantic. Asa esti tu, posesiva, si daca vrei, te poti indrepta, adica te poti educa gradual in sensul unor relatii bazate pe reciprocitate.

| Hammurabi a răspuns:

De ce te-ar deranja faptul că o place un băiat dacă tu n-ai avea pentru ea sentimente care să concureze cu sentimentele acelui băiat pentru ea? S-ar putea să te înșeli cu acel 100% sigură.
Dacă ceea ce simți tu pentru ea ar fi strict numai sentimente de prietenie nu cred că ai avea asemenea reacții.
Dacă ai avea de ales între ea și băiatul de care ești îndrăgostită la care ai putea renunța cel mai ușor?

| Emma30555 a răspuns:

Poti fii geloasa pe ea la modul ca ti e teama ca daca se va indragostii va petrece mai mult timp cu prietenul. Trebuie sa accepti schimbarile astea pentru ca o prietena va fi langa tine si daca are pe cineva.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu nu as fi atat de sigura ca sunt doar sentimente platonice din partea ta. Daca nu ar fi ceva nu te ar fi afectat in nici un fel marturisirea ei cu privire la acel baiat. Poate e singura fata pe care o privesti altfel. Nu e nimic in neregula daca o placi. O sa ti dai seama sigur despre ce e vorba.

| Algo098 a răspuns:

Probabil simti ca relatia de prietenie ar avea de suferit daca prietena ta ar avea un iubit. Pe de alta parte nu vad nimic rau daca ar fi vorba de ceva mai mult decat o simpla prietenie. Poate e cazul ca relatia dintre voi sa avanseze la un alt nivel. Chiar daca acum sunteti mai mari, ati putea reveni la ceea ce ati fi putut incepe cu ceva ani in urma.