| wiple a întrebat:

Unii au totul, altii n-au nimic, unii castiga, altii pierd... toata lumea alearga, toata lumea face ceva anume, ce rost are viata pana la urma? Care e menirea noastra pe pamant, de ce altii au de suferit si altii se distreaza, cateodata ma gandesc la lucrurile astea deoarece eu sunt un nimeni si nimic, nimeni au are nevoie de mine, toata lumea are nevoie de cineva doar pentru un folos, dar eu nu am nici un folos, toata lumea are prieteni, are bani, iubiti/iubite se distreaza, nu le pasa de nimic, iar eu stau si imi pierd timpul non-stop nu fac nimic, nu consider ca sunt in stare sa reusesc. Mai repede cred in altii decat cred in mine sad m-am saturat de atata timp pierdut dar tot nu pot face nimic, ma intreb daca voi fi asa pana la moarte, daca mor si nu reusesc sa fac nimic in viata? Nu sunt in stare nici sa vorbesc cu oameni (am anxietate) ma urasc, nu imi place nimic, nimic nu ma bucura, viata mea de altada nu mai exista, nu mai exista nimic frumos, mi-e dor de vremurile de alta data cand eram fericit, cand ma distram. As vrea sa dispar, dar in acelasi timp vreau sa ma si distrez si sa imi indeplinesc visele, dar e prea greu singur... e greu sa nu ai cu cine vorbi, cu cine impartasi iubire etc, cand vad ca nu reusesc nici ce imi doresc sa obtin atunci sunt si mai trist, de multe ori aud ca sa nu mai ma uit la cei care au tot ce isi doresc, ci sa ma uit si la cei care nu au nimic, nu pot sa inteleg asta de ce altii au tot tot tot si altii sufera si altii traiesc pe la mijloc, de ce? Nu mai pot suporta viata asta crying(

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde doar de NOI, ce alegem si cum alegem.
Toate, dar absolut toate alegerile noastre ne afecteaza!
Unii au totul pentru ca fac totul ca sa obtina ce vor, altii nu fac nimic, dar asteapta sa primeasca mura in gura, ori sa munceasca altii pentru el, ca el sa primeasca mura in gura.
In viata asta, daca nu te ridici sa faci ceva pentru tine, nu se intampla nimic bun si nu vei castiga niciodata.
Statul in casa, pe computer nu-ti va aduce niciodata fericirea. Lumea virtuala este o mare pacaleala, care iti distruge viata si posibilitatea sa fii fericit.
Iesi afara, bucura-te de soare, de lume, alege sa faci un sport in aer liber, alege sa te intalnesti cu fete si baieti, cu colegi, prieteni si sa aveti activitati la soare, in aer liber, sa simti din nou ca traiesti.
Depresia si anxietatea isi fac aparitia cand anumiti hormoni nu se mai produc din lipsa soarelui, sau a somnului de noapte, Vitamin D se poate produce numai cand iesim la soare (este un hormon vital corpului).
Alti hormoni lipsa sunt serotonina si melatonina, care se produc numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Tu cat de mult stai ziua in soare?
Iar noaptea, la ce ora dormi?

Cand nu faci nimci sanatos, nu te astepta sa fii fericit si sa primesti ceva din cer.
Munceste pentru ceea ce-ti doresti, lupta, fii ambitios, ca doar asa se obtine toate!

| corbulalbrosu a răspuns:

''... iar eu stau si imi pierd timpul non-stop nu fac nimic, nu consider ca sunt in stare sa reusesc, mai repede crede in alti decat cred in mine sad m-am saturat de atata timp pierdut dar tot nu pot face nimic, ma intreb daca voi fi asa pana la moarte, daca mor si nu reusesc sa fac nimic in viata?''
In cazul in care TU nu faci nimic, ai toate sansele sa ajungi in situatia ca in curand sa ai soarta TRANTORULUI din stupul de albine.
Pe bune.

| wiple explică (pentru corbulalbrosu):

Nu fac nimic, ca nu stiu cu ce sa incep

| Nimeni10 a răspuns (pentru wiple):

Crezi ca tu ești singurul?
Cam așa sunt si eu

| Anonimulx21y6 a răspuns (pentru wiple):

Fa ceva productiv.Gandeste-te la ce iti place... Daca nu stii ce iti place incearca mai multe chestii..Invata Photoshop, Editare Video, Programare (depinde ce iti place). Daca stii sa desenezi sau vrei sa inveti cum sa dezenezi uita-te pe YT la tutoriale pentru ca e foartee mult de invatat.(astea au fost doar cateva exemple).

| ancaval a răspuns:

Ocupă-te de partea profesională și lasă tu bogații, că și ei au necazuri.

| Nimeni10 a răspuns:

Caută un loc de munca si in timp se vor rezolva.

| TPU2019 a răspuns:

Psihoterapie se cheama locul unde trebuie sa te duci cat mai curand posibil. Repede si frumusel. Te iei singurel de manuta, te tragi pana la doctorul de famile, sau dupa caz si varsta ceri la mama/tata/sora/pisica/purcelul sa te ia frumusel de mana si sa te tarasca pana acolo cu forta si acolo spui la doctorul/doctorita de familie exact ce ai scris aici si poate ceva extra. Dupa care spui ca vrei sedinte de psihoterapie si nu vrei pastile.

Cu cat mai repede cu atat mai bine. In rest, sfaturi pe TPU cand esti in asa situatie nu cauta.

Spor la programare!

| MobyDick a răspuns:

"unii" si "altii" ar trebui sa invete sa scrie!