| JohnBmR a întrebat:

URGENT! Buna ziua ma numesc Ionut am 13 ani si am o problema. Nu pot sa dorm singur. Dorm cu mama, tata, bunica, cu cine apuc. Ma cert des cu familia pe tema asta deoarece ei vor sa fiu independent. Mereu le spun de ce nu pot. De 8 ani ne certam zilnic pe tema asta. Astazi trebuie sa dorm singur. Efectiv, nu pot, ma gandesc la tot felul de creaturi si lucruri horror si acum plang ma ia cu fiori pe sira spinarii. SFATURI

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consult de specialitate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sfat, lasa un bec aprins in cameră, sau televizorul si gata o sa adormi.

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani, nu mai esti demult bebelus sa dormi cu parintii.
Este de altfel rusinos sa te comporti ca un bebelus razgaiat, doar pentru ca te incapatanezi sa crezi in balauri si creaturi din povesti.
Ia-ti o veioza in camera si dormi cu lumina aprinsa, in felul asta, poti invata sa dormi singur, asa cu este normal si sanatos, pentru un copil mare.

| Donsavas a răspuns:

Te înveți. Oricum nu e nimic real din ce gândesti tu acolo.

| Nemessys a răspuns:

Salut! Este posibil sa ai niste traume din copilarie incat sa nu poti face acest lucru si frica de intuneric. Pe asta de intuneric o ai? Te-ai uitat la prea multe filme horror sau desene animate in care se intamplau faze de genu?
Cine ti-a bagat tie in cap ca exista monstri si creaturi si ca o sa vina la tine noaptea? Tu crezi in existenta lor macar?
Si eu cand eram mic nu prea putem sa adorm daca nu am o mica sursa de lumina langa mine. Asa ca, eu cand voiam sa ma culc, nu inchideam televizorul ci il programam sa se inchida cam peste 20 de minute timp in care eu adormeam. Dupa, nu am mai avut nicio problema.
Ideea este ca tu, avand 13 ani, trebuie sa faci in asa fel incat sa gandesti mai matur si mai realist. Dupa cum am zis, baga-ti in cap si convinge-te singur ca nu exista monstri sau creaturi. Gandeste-te bine la ce ti-am zis.
Ai auzit tu vreodata ca cineva sa fi murit in somn de la asa ceva? Crezi ca toata lumea de pe planeta asta doarme cu cineva si NIMENI nu doarme SINGUR? Uite... si eu am dormit zeci de nopti singur si nu mi s-a intamplat nimic, sunt in viata si sanatos incat pot sa-ti scriu ceea ce citesti tu acum. Sper ca te-am ajutat. Cand te mai apuca frica, sau inainte sa mergi la somn, reciteste-mi raspunsul si raspunde-ti in gand la intrebarile pe care ti le-am adresat. Somn usor! big grin

| Lawrrrr a răspuns:

Am avut și eu problema asta când eram mai mic, vorbeste cu cineva inainte sa dormi, oricine, despre orice și nu te mai gândi la ce e in capul tau, pentru ca doar acolo e.