| choceur a întrebat:

V-am spus intr-o intrebare anterioara ca prietenul meu s-a schimbat radical... am incercat sa vorbesc cu el si nu am reusit sa scot prea multe de la el. mi-a spus ca totul ii merge pe dos si ca s-a saturat de tot. cand i-am zis ca s-a schimbat a spus ca lui nu i se pare si cand i-am zis ca ma simt "in plus" (cred ca am exagerat cu asta). apoi i-am zis ca nu chiar in plus dar foarte neglijata, mi-a spus ca asta e o problema si crede ca ar fi mai bine sa ne despartim ca sa nu suferim mai incolo. a ramas sa ma gandesc bine si sa-i dau un raspuns. ultima data cand ne-am intalnit nici macar nu m-a sarutat, nici nu am prea vorbit, decat doua vorbe fortate. vorbim la tel de 2-3 ori pe zi si atunci ca il sun eu. acum nu ne-am vazut de 2 zile. i-am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar acum e plecat de acasa. si inca ceva m-a mintit in legatura cu fosta lui prietena, mi-a zis ca i-a dat ignore pe mess dar am intrat in lista lui din intamplare si ea era on (e plecata din tara definitiv). am realizat ca-l iubesc foarte mult si sunt speriata de gandul ca o sa-l pierd mai ales acum cand... cred ca sunt insarcinatacrying. nu stiu cum si cand o sa primeasca vestea, pentru ca luna trecuta ii sclipeau ochii cand am vorbit despre asta (am 18 ani). nu sunt pregatita pentru o sarcina dar nici la un avort nu asi rezista. sunt intr-o mare dilema spuneti-mi, ce sa fac?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Iniţial vroiam să dau altfel de răspuns dar, după menţiunea cu ai tăi, sunt 100% de acord cu prietenul tău. Partea cu copilul, complică urât tare de tot situaţia.
În primul rând vezi dacă eşti însărcinată. Dacă da şi vreţi să creşteţi copilul, îndepărtaţi-vă de ai tăi, cât mai curând şi cât mai definitiv.
Cât priveşte faza cu fosta prietenă pe messenger... pfff... irelevant din punctul meu de vedere.
Dacă e plecată definitiv din ţară de ce ţi-e frică?! Cum crezi tu c-are să te înşele cu ea?! Sunt conversaţii pe messenger şi-atât. Asta e o temere nefondată, părerea mea.
Probabil că el consideră că nu faci suficient de mult în ceea ce-i priveşte pe ai tăi. Şi, având în vedere că el nu se poate băga peste ai tăi, e treaba ta să-i ţii în frâu. Văzând că nu prea lupţi pentru el... s-a cam plictisit omul.
Sănătate.
P. S.: Câţi ani are el, de cât timp sunteţi împreună?!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Lupta pentru el si spune-i de posibila sarcina, nu ai cum sa dai inapoi in situatia asta!

El trebuie sa stie si sa fie alaturi de tine!

Vorbeste urgent cu el!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Poate s-a plictisit omul. Vorbeşte serios cu el şi ai să afli care e adevărata problemă. Cum poţi să spui că " cred că sunt însărcinată" mergi şi fă unt test şi află dacă eşti sau nu. Dacă eşti, atunci trebuie să porţi o discuţie cu el. Nu te panica, vorbeşte calm şi încearcă să afli care e problema lui ce a păţit.

| Andreutsa25 a răspuns:

Offf...cam nasoala treaba asta :-s Un copil este chiar o minune, a fi mamica este cel mai frumos lucru din viata unei femei, dar inainte sa iei decizia de a face un copil trebuie sa te gandesti bine daca ai sa ii oferi cea mai buna viata. Fa-ti un test de sarcina, care este cca 10 lei, sau du-te la un control ginecologic, apoi in functie de rezultat vorbeste cu prietenul tau si luati o decizie ca nu e de glumit.

Si spune-i si ce simti pentru el, fii sincera si deschisa cu el pentru ca nu o sa ai nimic de pierdut.Si daca nu il mai interesezi si a facut toate astea ca sa se indeparteze de tine atunci ar trebui sa te resemnezi, la 18 ani ai absolut toata viata inainte, poti gasi pe cineva mai bun pe care sa iubesti, crede-ma, o sa treci peste tot, fii tare.Eu sper sa se rezolve totul intre voi, sa iti fie bine >big grin

| choceur explică:

Am uitat sa spun ca el se simte subapreciat de ai mei... ei fiind mai "comunisti", le este foarte frica pentru mine si considera ca desi am crescut nu gandesc cum trebuie. desi am inncercat sa le bag mintile in cap de ceva timp nu am reusit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l mai suna fai copilul si dul la usa lui si gata happy end