| anonim_4396 a întrebat:

Va afectat, miscat, pus pe ganduri in vreun fel romanul Maitreyi de Mircea Eliade?
Indiferent de raspuns va rog argumentati.
Cum vi s-a parut acea iubire? Credeti ca Maitreyi a gresit daruidu-se, credeti ca a savarsit un pacat atat timp cat i s-a daruit din iubire pura?
Voi in locul lui Allen (Mircea Eliade) ati fi luptat pentru. acea uimitoare dragoste?happy

Ati plans cand ati citit romanul? >:"

Răspuns Câştigător
| valThina a răspuns:

Eu sunt o fire care ma emiotionez foarte repede. da am plan, m-a atras foarte mult romanul.am vazut rezumatu pe net si am zis ca trebuie s-o citesc. l-as citi de fiecare data... e vb de o dragoste atat de pura. o dragoste la care cred ca toti visam sa o traim daca nu am trait-o

6 răspunsuri:
| lostcontrol12 a răspuns:

"Maitreyi" este un roman minunat care intotdeauna va starni interesul cititorilor. Acum nu trebuie sa ne gandim la moralitatea lui mircea eliade, la lucrurile rele pe care le-a facut.si ar fi bine sa nu mai comentam si sa vb de rau o pers care a fost capabila sa scrie lucruri asa de frumoase, lucruri pe care noi nu suntem capabili sa le scriem( astea pentru unii care nu au c face decat sa comenteze). Exista un ritual aparte al iubirii, al comunicarii care incepe cu privirea celor doi, continuand cu atingerea delicata a mainilor si a parului generand emotii profunde, necunoscute pentru un european. iubirea presupune o acomodare a cuplului,, Allan incepe sa iubeasca tot ceea ce iubea Maitreyi. Eu cred ca Allan nu a reusit sa inteleaga niciodata lumea indiana! Pentru el Maitreyi nu e fost decat un caprciu, un moft...pe cand dragostea ei a fost adevarata.

| Pupily92 a răspuns:

M-a impresionat romanul, dar nu am plans.Allan este bpersonajul meu preferat.si Chabu laughing

| imiplacemov a răspuns:

Wai deci mie mi. a placut mult prea mult romanul day dreaming

Adica in el este vorba despre o iubire pura. adevarata. ceea ce in ziua de azi se gaseste foarte greu.
Nu am plans cand l.am citit dar tin sa spun ca eu citesc destul de greu, in schimb cartea asta m. a atras foarte mult am terminat. o in doar 2 zilelove struck

| MariJuana23 a răspuns:

Anonim, inca nu am citit si 'Dragostea nu moare' de Maitreyi Devi, dar doresc s-o citesc curandhappy

| motu a răspuns:

Tre' sa fii debil mintal sa plangi la asa ceva. Oricum din punctul meu de vedere romanul e gay...
Mi se pare stupid sa te lauzi ca ai citit un roman care intra strict in lecturile din liceu.
Good luck next time sis!

p. s: iti recomand : ''MACELARUL" sigur lacrimile iti vor inunda fata daca vei citi cartea, are o anumita incarcatura emotionala si fizica care zic eu iti va placea(cred)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca india este fascinanta prin cultura ei dar si prin obiceiurile de acolo! mi-a placut mult romanul normal ca nu a gresit, Mitreyi dragostea nu are ratiune desi ea era intr-un conflict permanent cu ea insasi, era intre iubirea ei pentru allen si felul in care a fost educata! apropo ai citit romanul lui Maitreyi Devy este un raspuns la romanul lui Mircea Eliade acolo este si felul in care a trait ea iubirea asta!