| arazazaraza a întrebat:

Va cer ajutorul! Nu vreau glume tampite si daca nu stiti mai bine evitati sa raspundeti sa ma duceti in eroare.
Pe data de 14septembrie am avut un contact sexual. Cand el a avut erectie mi-a introdus jumate de penis in vagin, apoi a scos si a pus prezervativul. Nu a avut loc ejaculare. Pe 21 trebuia sa imi vina ciclu. Nu am avut dureri de burta cum aveam mereu cand trebuia sa imi vina, in schimb am simtit o mica durere/ apasare in interiorul vaginului. Mi-am introdus un bat de ureche si avea pe el un lichid maroniu rozaliu. Eram bucuroasa crezand ca porneste menstruatia. Am asteptat 6 ore si pe tampon nicio scurgere. A doua zi, adica pe 22 m-am trezit cu tamponul plin de sange, durere de burta. Am schimbat vreo 3 sau 4 tampoane. Pe 23 mi-a curs doar cat un tampon. Foarte putin. Iar azi pe 24 aproape mai deloc. Pe mine in general menstruatia ma tine in jur de 7 zile sau 8. Sanii inca ma dor si sunt umflati.
E oare posibil sa fie acea menstra falsa care de fapt e sarcina? Sau e sarcina extauterina? Sunt panicata rau d tot.
Daca maine imi fac un test de sarcina de urina surecheck mi-ar arata daca ar fi sarcina extrauterina? Va rog, rog seriozitate! Simt ca innebunesc! Tin sa specific ca pe data d 14 a fost singurul contact sexual. Nici macar nu a fost ejaculare, chiar daca a pus apoi prezervativul, i s-a culcat.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil sa fie sarcina (uterina sau extrauterina), dar nu imposibil. Mai degraba este o menstra anormala determinata de un dezechilibru hormonal. testul de sarcina trebuie sa mai astepte, in nici un caz nu va fi concludent. E de preferat sa te vada un ginecolog si sa faci o ecografie, daca ai suspiciunea de sarcina extrauterina, in aceasta forma de sarcina testul se pozitiveaza uneori prea tarziu

| arazazaraza explică (pentru Brigaela):

Ecografia stiu ca se face dupa o luna. daca fac testul de sange imi arata sau e prea devreme si pentru test de sange?

| Brigaela a răspuns (pentru arazazaraza):

Ecografia de confirmare sau infor, are a unei sarcini se face, intr-adevar la o lua. dar ginecologul iti poate spune daca exista suspiciune de sarcina extrauterina si atunci fie te va interna, fie te va monitoriza ecografic la intervale mici pana se lamuresc lucrurile.
testul din sange se poate face dupa 17-18 zile de la contactul sexual, dar risti sa fie neconcludent in cazul unei sarcini extrauterine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Am o mică mare curiozitate citi ani ai, si in al doilea rind de ce nu doresti să ceri ajutor calificat din partea unui medic ginecolog sau de familie? I ti dai seama că poate fii orice? Sarcină, menstruatie falsă sau reală doar un medic super calificat in urma analizelor te poate lămurii exact cu un răspuns super calificat ce vrei aici pe TPU? Crezi că toti stiu? Fiecare organism si organ sexual feminin este diferit una de alta.

| arazazaraza explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 23 de ani. sunt plecata din localitate si pana ajung la medic mai dureaza o saptamana. Pana atunci o iau razna!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc sărut mîna pentru răspunsul tău, scuze dacă pun intrebări aiurea dar acum ce simptome ai?

| arazazaraza explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi am introdus acum iar un betisor in vagin si am o scurgere maro! Ce naiba e asta? Sunt mega panicata!

| epurasu a răspuns:

Fiind 14 sept. sarbatoare mare! poate ai noroc sa fii mamica!

| Danysan a răspuns:

Sarcina,Probabilitate,Sfaturi.
(citeste cu mare atentie!)
Sarcina, of un lucru asa de mult dorit de unii, in sepcial de unele femei si atat de urat de unele pentru ca vine uneori pe nepregatite. Poate ca la ce stare ai acum numai sa citesti asta nu ai chef si crede-ma ca stiu cum e.Si eu cu fosta prietena am trecut prin niste clipe din astea de nu mai puteam sa dorm noptile pentru ca ma gandeam desii stiam ca nu are cum sa fie. Sunt cupluri care se chinuiesc destul de mult sa reuseasca asta si nu e vb ca parteneru are sperma de calitate proasta sau ca are ea ceva probleme ci pur su simplu trebuie sa se intruneasca anumite conditii ca sa ramai! Daca ar fi asa de simplu cum vb unii, am face copii si la colt de strada dar nu e dupa noi ci dupa cum vrea organism nostru.Tu ai 23 de ani si eu 24 asa ca o sa iti vb deschis buburuza pentru ca stiu cum e sa treci prin asa ceva desii sa fim seriosi la varsta asta nu mai ai de ce sa aduci in discutie ipoteza parintilor.Sa fim sinceri ai deja o varsta si poti sa faci un copil. Pana la 18 ani puteai sa iti faci iluzii ca o sa te "omoare "in bataie dar nu si acum.Multe fete au deja copii la varsta ta, nu mai vb de fostele mele colege care sunt majoritatea casatorite.Bine asta nu e o regula si poate ca tu nu vrei asta acum dar ceea ce vreau sa subliniez e ca nu esti deloc mica pentru a avea un copil si cred ca alaturi de un partener ok ai putea si in ipostaza in care ai fi "insarcinata" sa il cresti fara probleme si sa fi vazuta oki de lume pentru ca ai deja o varsta. Poate deviez putin si pe tine te arde sa aflii raspuns la intreabrea care ai pus-o dar vreau sa citesti cu mare atentie ceea ce iti scriu la ora asta tarzie.Si crede-ma ca si eu sunt ff obosit.Revenind la ceea ce isi spuneam, sora mea s-a casatorit la 19 ani cu mare balamuc in familie pentru ca ai mei nu erau de accord ca e prea mica si bla, dar nu au avut ce sa ii faca daca ea il iubea nebuneste si voia asta dupa ce in prealabil aveau 5 ani de realtie. Apoi la 19 ani a ramas insarcinata si crede-ma ca nu i-a fost asa de usor. Daca ai sta cu ea de vb sa iti povestasca ca statea cu picioarele ridicate ca sa fie sigura ca va ramane.Acum toti ca vai ca nu e bine ca nu o sa isi termine scoala si ca bla.O mare tampenie daca te iei dupa lume! Acum are o fetita frumoasa, pot spune adorabila, a continuat si scoala, a terminat si facultatea si e bine mersi la casa ei.Ei bine da ma astia care o sa sriti cu gura pe mine, se poate daca esti sustinuta de familie si de parinti.Important e sa ai pe cineva care sa te iubesca si sa iti fie alaturi la bine si la greu.Nu spun ca a fost usor pentru ca erau ore in care mergeam pe la ei si cand incepea "Gaza" sa planga era nebunie, nopti nedormite. Erau niste zombii si ca sa se odihneasca veneau de o lasau la ai mei si ei se duceau acasa sa se odihneasca.E greu dar numai asa iti dai seama ce e sa ai un copil si sa vezi cum iti creste inima cand il vezi cum striga "mami "tati "sau cum alearga dupa pisicocu sa il prinda de coada.Eu nu aveam o parerea buna asa despre o relatie stabila, casatorie nici vb! Dar cu asta m-am schimbat mult si chair am ajuns sa imi doresc asta.Acum sunt intr-o relatie cu fata care gandeste ca si mine si sper cu ajutoru lui Dumnezeu sa ma casatoresc in curand pentru ca nu am de ce sa astept.Da suna aiurea, am 24 de ani dar vreau un copil si nu imi e teama sa am o familie ca la alti tampiti.Iar pe langa asta vreau sa evit sa ies cu copilu de mana in parc si sa intrebe lumea daca e tati sau bunicu cum fac unii retarzi si se casatoresc la 30-35 de ani si sunt mosi batrani cand copii lor ar avea nevoie de ei cel mai mult sa ii sustina! Destul cu mine si viata mea, sa revenim la tine.Ei uite cum sta treaba:La o femeie cu ciclu regulat si banuiesc ca tu il ai regulat se stabileste o Perioada de fertilitate, sau momentu propice pentru fecundare.Tu spui ca pe date de 14 septembrie ai avut contact sexual ceea ce elimina orice posibilitate de a ramne insarcinata si iata de ce :tie ciclu trebuia sa iti vina in mod normal pe data de 22 septembrie, urmau cateva zile de sangerare in primele doua se spune ca poti face sex neprotejat pentru ca riscu sa ramai e ff mic. Apoi urmeaza zilele cele mai periculoase pentru a ramane in care e de evitat sa faci sex si anume acea Perioada de Fertilitate cand intr-o zi anume ovulu coboara pentru a fi fecundat. Dupa ce sta cam 2 zile acesta este eliminat si urmeaza iar o perioada de relaxare in care poti sa faci sex protejat dar cu mare atentie.Mai pe inteles tu cand ai facut sex pe 14 erai cam pe la sf ciclului vechi te pregateai pentru unu nou. Deci de ce sa ramai insarcinata? Gandeste un pic logic, si apoi de la ce sa ramai? plus ca nu a fost nici ejaculare! Sa lamurim Daca faceai sa zic asa in perioada 1-7 septembrie era cam nasol dar asa de ce sa fie! Asa sa revenim:Asa zisul Lichid Preejaculator apare mecanic la vederea partenerei goale sau daca vezi o scena de sex.De ala nu scapi e ceva aiurea stiu dar asa e la noi.De vreme ce ne simtim ff atrasi de voi e logic sa apara asa zisa Picatura a Placerii.Cum se intampla ca aceasta picatura sa fie periculoasa.Sau acest lichid mai precis care curge fara sa ne oprim si are rol de lubrifiere naturala a vaginului cand o facem cu voi.Pai o sa iti explic :Sa spunem ca iubi tau se prosteste sau se uita la filme porno in cel mai bun caz! nu vreau sa spun mai multe si il apuca chefu sa o faca.Aiurea e ca tun poate nu esti, nu vrei sau asta e.Atunci face el ce face si ajunge sa aiba orgasm. Seara ii vine sa faca sex cu tine cand vi acasa obosita sau cand va intalniti, nu ejaculeaza dar ii curge acest lichid care devine foarte periculos daca intra in vagin sau daca te penetreaza.De ce oare? Sperma dupa ce a ejaculat, poate el sa se spele si cu periuta de dinti tot raamne, dar nu la exterior sau pe, penis ci in interior pe canalu de urinare. Apoi seara vine la tine el convins ca e oki si nu ajungeti sa faceti sex dar te penetreaza si ii curge putin lichid, si ghici pe cine ea el in calea sa pe canal.Ai inteles sperma ramasa, sau ceva infim de la ejaculare.FF IMPORTANT!-Daca au trecut 24 de ore sau daca nu a ejaculat deloc in ultimele zile poate sa curga si 10000000 de tone de lichid ca nu are de unde sa ia sperma si sa fie periculos.Aha acum e mai clar cum sta treaba si cum trebuie sa fie ca acest lichid sa devina periculos.Deci! daca vrei vb cu el si daca il convingi sa iti spuna ce si cum vei afla daca a fost baiat cuminte inainte sau a facut prostii singur! Daca a stat in banca lui inainte sa te penetreze pe tine, in acel lichid nu a fost nimic, daca nu e cam naspa dar tot nu poti sa spui ca poti sa fi chiar si asa si poate o sa te intrebi de ce? Uite de ce : ce sa fecundeze sperma aia daca nu are ovul? si tu nu esti in Perioada Fertila.Da mai e o mica chichita prin care acesti atleti pot sa produca o surpriza si uite cum :Atletii ajung la tine in vagin si exista niste structuri speciale care ofera adapost si protectie pentru maxim 5 zile, apoi dau coltu. Ajung ei in vagin si constata ca ovulu nu e acolo si devin foarte suparati dar tot nu se descurajeaza si se ascund si pandesc 5 zile si daca tot nu apare se duc.Nu e o gluma, dar am fost asa mai pe inteles sa vezi si tu cum sta treaba.Continuam da laughing.Bun sa revenim.Pe 21 septembrie spui trebuia sa imi vina cilcu? E cumva o regula ca fix pe 21 sa apara.Ei bine poate de la o raceala a mai intarziat sau de la stres si a aparut pe data de 22. A continuat pana pe 24 apoi mai deloc.Nu e o regula ca trebuie sa tina 7 zile.Pai tu ai fost foarte stresata, apoi a venit si toamna, hainele sumare sau o raceala subtila pe jos provoaca dezechilibre care te pun pe ganduri. Daca te dor sanii nu trebuie sa fie neaparat de la sarcina, ci de la faptul ca inca esti in perioada in care Cilcu " chiar daca nu mai curge cum ar trebuie inca e prezent.Mare prostie ca ai bagat acel betisor. Daca te-ai zgariat? Sunt niste striatii foarte sensibile in interior nu ai idee.Pe langa asta acel lichid rozaliu daca nu ma crezi nu apare numai daca esti ci si la infectii, boli cu transmitere sexuala sau raceli. Testele de sarcina acum sunt bani irositi aiurea.Trebuie sa treaca minim 14-17 zile ca sa ai ceva concret.Plus ca testele sunt facute sa detecteze nivelu crescut de gondotropina aparut in timpu nidatiei si pe care testul il detecteaza.Dar la tine ce sa detecteze acum. Nimic logic si nu te poti baza nici pe rezultat.Recomand un test de sange care dupa 5-6 zile da rezultate mai clare si e mai practic. Dupa mine nu esti si sti de ce spun asta pentru ca eu cu fosta i-am bagat din prostie degetele cu acel lichid in vagin direct pentru ca o luase nebunia si voia asta.Mda era o fata mai aparte care pornea greu dar si daca o faceai sa vrea era o "bestie "in pat. Bine nu am stiut ca aveam lichid pe degete dar apoi am realizat.Rezultatu nimic care sa duca la o sarcina dar ea era nelinistita ca si tine! dai cu stres si nopti nedormite.ca nu mai imi vine ciclu, ca, ma doare burta.Ca vai ca ma omoara mama.Dai banii pe teste aiurea si nu a avut nimic.Da ce sa aiba pentru ca eu nu ejaculasem in zilele alea inainte sa fac asta, asa ca nu avea ce sa poarte in el. Plus ca ea nu era in Perioada Fertila si tine cont ca ea are, pardon avea! ciclu dereglat"neregulat "si nu stiam ce si cum.Si mai mare suspans ca ii venea odata la 3 luni.Si mai rau eram eu afectat decat ea.Nu pentru ca nu as fi fost raspunzator de un copil pentru ca mi-as fi asumat greseala dar era vb de parintii ei care ar fi decapitato pentru ca nu avea nici 19 ani. Bine ca pana la urma tot ei ne-au desparit si ea a facut ca ei.In fine astea sunt alte detalii ce tin de iubire si de cat esti dispus sa sacrifici pentru ea cand esti pus la mijloc, iar ea a ales familia dar asta e o alta poveste pe care o sa ti-o spun alta data daca imi promiti ca o sa te linistesti pentru ca o sa fie bine o sa vezi.O seara placuta, nb!

| arazazaraza explică (pentru Danysan):

Sper din toata inima sa fie cum spui si sa nu fi ramas! Daca fac pe data de 4 testul de sange este ok?

| Danysan a răspuns (pentru arazazaraza):

Buburuza poti sa faci si mai devreme dar sincer sa fiu il faci degeaba pentru ca nu esti.

| eduard1 a răspuns:

Sânge=menstruaţie. Sarcină exclus. Punct.
Toate cele bune...

| eduard1 a răspuns:

Nu există sarcină (nici uterină, nici extrauterină) în 8 zile. Terminaţi cu prostiile. În 8 zile i-a venit ciclul. Gata.

| eduard1 a răspuns (pentru arazazaraza):

Bun. (ok, cazuri extreme)
Nu a ejaculat. Punct.

| Tehasce a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa fii mai informata.
Am o veste buna si una proasta.

1:Nu esti insarcinata!
Depinde de metabolism... Putea sa si ejaculeze in tine, daca nu ati avut amandoi orgasm in acelasi timp, slabe sanse.
Sunt unii care incearca ani si ani pentru a avea un copil.
Cazul meu:Am ejaculat in prietena mea de peste 30 de ori intr-un an de zile si nimic.
Normal fara ejaculare nu exista sarcina, sau sanse de 1 la un milionhappy

2:Esti insarcinata.

Chiar daca nu exista ejaculare, penisul produce un lichid. Exact acelasi tip pe care il ai tu cand te excitihappy
Lichidul contine sperma.
Daca ai avut ghinionul si s-a prins....esti aceea persoana dintr-un milion.

Testele de sarcina nu sunt 100% Precise!

| cacal a răspuns:

Ceri de la farmacie un test de sarcina tu il faci doar dimineața pe nemâncate cu prima urina si îți arata rezultatul. Citeste pe test sa vezi ca rezultatul il arata după 7 zile...