| NumePrivat541 a întrebat:

Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati cine are răbdare să îmi citească povestea! Îmi strig durerea prin această întrebare, simt ca NU MAI POT! crying crying
De aproape 2 ani ma gandesc la fiecare minut și secundă la un tip, numai eu stiu cat am luptat si cat am suferit de pe urma lui. Ne-am cunoscut în iarna lui 2020. La început, în perioada când ne-am cunoscut a fost totul perfect si frumos, ne gândeam la o posibilă relație, era tandru și ne vedeam în fiecare zi, nu exista zi in care sa nu îmi scrie... Cam la 1 luna si ceva după, exact cand m-am indragostit de el ca o fraieră se trezește sa îmi spuna ca vrea sa rămânem doar prieteni că nu simte mai mult. Cu toate astea am picat de comun acord sa fim friends with benefits. Zicea că "ești frumoasă, apreciez ca nu te lasi ușor, esti fata bună dar nu simt senzatia sa ma indragostesc". Adevărul e că el a avut o perioadă nasoală tot timp de 2 ani suferind după vechea relație( mi-a și spus!) Sufeream dar ma multumeam si cu niste aventuri, măcar atat sa am din el. După o săptămână a spus că nu vrea sa o mai faca cu mine ca asa mai indragostesc si imi face rău. Peste 2 luni s-a întors că i-a fost dor si am facut din nou, dar mai rarut. Nu mai ieșeam tocmai zilnic, baga motive( poate chiar unele erau reale). Ne vedeam mult mai rar.
Au trecut lunile, am terminat școala si m-am mutat. Eu întotdeauna am făcut tot ce a depins de mine, mi-am dat TOT INTERESUL. De fiecare dată PERSONAL pentru el ma duceam in vechea zonă unde locuiam doar ca sa ne vedem. În loc să mă odihnesc ca eram ruptă de obosită am ales sa fac efortul asta din tot sufletul pentru el. In schimb, băiatul(care are mașină) de jumate de an tot promite ca vine la mine si tot nu vine. Ba nu nu are bani ba ca nu are timp ba etc
Acum cam pe la începutul lui martie iar il chem sa ne întâlnim, dar mă ia că nu ii ok si nu vrea sa dea explicații, cică "chestii personale". Eu am incercat sa il consolez cu sfaturi sa ii ridic moralul, ca de fiecare data. La care imi raspunde că "dacă mi-ar spune mi-ar face rău, ca de aia nu inteleg de ce e asa". Am insistat putin pe el să imi spună că nu eram liniștită dar nu mi-a spus. Cam după gen 2 sapt mă întreabă dacă mi-ar plăcea să am o relație cu el și că ar trebui să încercăm. Eu am raspuns că întotdeauna îmi doresc cu o persoană care mă face să mă simt specială. La care a spus că ar vrea să încercăm să avem și ceva serios dar asta vedem numai în timp și că vom lua o decizie când ne întâlnim. În ziua aceea am avut o conversație destul de drăguță si siropoasă.
Da...L-am mai căutat și eu prin mesaje dar am mai așteptat si el să mă caute pe mine, chiar dacă treceau zile fără să îmi scrie el singur. Inteleg, sunt sigura ca inainte nu a simțit la fel pentru că i-a fost gândul tot la fosta, i-a fost greu să treacă peste, doar că eu oricât de mult as încerca să îi fiu aproape nu văd să vină cam nimic din partea lui. Doar răceală și câteodată niște pupici în mesaje.
Dacă îi scriu pe mess îmi răspunde! Dar dacă îl las eu pe el să mă mai caute și singur, pot să treacă și săptămâni întregi, oricum la un moment dat tot se va găsi să îmi scrie. Eu sufăr ca dintotdeauna, ma afecteaza răceala lui. Menționez că ultima dată când ne-am vazut a fost astă iarnă, de atunci eu l-am mai chemat să ieșim dar el ca de multe ori îmi spunea că nu are starea necesară sau alte motivații, si apoi și-a cerut iertare.
In zilele astea îmi spune că dacă trec prin zonă să îl anunț "să mai ieșim și noi". Interesant că de data aceasta îmi spune să ieșim într-o plimbare pe jos. Pe jos ieșeam numai inainte cand ne cunoșteam, până nu am inceput cu sexul. Eu bineînțeles că mor de dragul lui, mă topesc numai când îl văd și mi-ar fi aproape imposibil să mă stăpânesc să îl am lângă mine și să nu mă hrănesc din el. Să nu credeți că doar asta îmi doresc, dar daca nu poate să îmi ofere iubire, măcar chestii legată de fizic, așa mă mai satisface puțin. Acum eu tare mă întreb că dacă vrea să ieșim la întâlnire fără sex asta înseamnă că vrea să mă pună la incercare să vadă dacă doar asta voiam de la el? (Gen "nu facem sex, nu ne vedem") Sau ce? Cineva m-a învățat că dacă are intenții serioase cu mine atunci nu va ieși pentru sex dar eu sunt topită după el și mă aprind.
Oricum la câte am facut pentru el cred ca as merita mult mai mult, macar un sfert din cat ofer.
Cum as putea sa fiu cu inima mai aproape de el? Vreau să îl câștig, sunt gata sa lupt pana în pânzele albe! Mi se rupe inima sa il las, este efectiv imprimat în sufletul meu. Il iubesc. Orice sfat este bine primit, cine dorește poate sa imi scrie si in privat daca ii este mai ok.

Vreau păreri și răspunsuri din perspectiva voastră si va rog sa va puneți în locul meu, sa îmi spuneți ce ați face voi de erați in pielea mea! Si cum sa ii inmoi inima? crying Multumesc mult pentru răbdare!

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Il obosesti cu idolatria ta.Ai fi mai fericita daca nu ai mai face sex deloc cu nimeni fara casatorie.

| NumePrivat541 explică (pentru ania):

Idolatrie? De ce, ca îl am la suflet si sunt în stare sa fac orice pentru el? Hai sa ne mai gândim! Oare dumneavoastră nu ați face asa ceva pentru persoana iubită?!
Și legat de partea cu sexul după căsătorie... pfff. asa ceva numa în anii '50 mai exista sau la pocăiți. Atât. Și eu nu sunt acel gen.

| NumePrivat541 explică (pentru ania):

Nu m-am închinat la el, doar m-am atașat sentimental

| mihai69 a răspuns:

Ar fi timpul să îl uiți și să îți vezi de viața ta.

| NumePrivat541 explică (pentru mihai69):

Crede-mă ca am incercat de multe ori dar nu îl pot uita. Il iubesc, și nu e o bucata de material sa renunț asa ușor la el

| mihai69 a răspuns (pentru NumePrivat541):

Dacă vei permite timpului să-și facă datoria, o să-ți treacă"îndrăgosteala" asta bolnăvicioasă.
Ai răbdare și, mai ales, găsește-ți ceva de făcut să îți ocupe tot timpul.

| NumePrivat541 explică (pentru mihai69):

Îs aproape 2 ANI man! Daca nu puneam tot sufletul îmi trecea demult, dar eu îl iubesc și nu îmi e tot una. Ii un om politicos, nu ii un ciumi-gumi de pe strada, doar că e cam bleg. Și asa cum i-am spus la mastadont, dacă nu simte atunci ce dumnezeu o fost cu mesajele de anul asta în care imi spunea că vrea să încercăm să avem ceva serios?

| mihai69 a răspuns (pentru NumePrivat541):

Dar dacă nu e convins că te vrea, de ce insiști să i te bagi pe gât?

| NumePrivat541 explică (pentru mihai69):

Bine dar totuși dacă exista șanse poate poate, tot un gram de speranță am și de aia vreau sa lupt

| mihai69 a răspuns (pentru NumePrivat541):

Tu lupți și ai mari șanse să ajungă într-un final să te urască.

| Emma30555 a răspuns:

Tu il iubesti dar el nu simte la fel. Inimii nu ii poti poruncii. In situatia data iesi cu el la plimbare, incearca, dar schimba un pic atitudinea, trebuie sa vada in tine o persoana independenta nu una in care tot centrul universului sau este el. Trebuie sa ai si tu activitati, viata ta. El chiar daca nu te iubeste la fel, se simte bine cand stie ca este iubit. Nu este usor nici pentru el, nu este fericit iar tu nu poti sa il intelegi. Nu il presa, incearca sa comunici cu el, mai dai un timp daca vrei dar la un moment dat fa un efort sa vezi situatia obiectiv. Nu e singurul om de pe planeta pe care il poti iubi

| NumePrivat541 explică (pentru Emma30555):

Atunci dacă nu ar simti la fel de ce nu a tăcut din gura când mi-a spus ca vrea sa încercăm să avem ceva serios? Chiar atat de prost ii pe cât sa nu își dea seama ca pur si simplu își bate joc de sentimentele mele?! Dacă era un bețivan sau un derbedeu de'ala as înțelege, dă-l naiba ca o fi fost băut cand mi-a scris mesajele alea si nu stie ce vorbește... Dar el nu consuma asa ceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru NumePrivat541):

Ti a zis o gramada de timp ca nu simte, probabil a scapat si el odata ca ar vrea sa incerce, asta nu inseamna ca o sa si reuseasca. Poate si sa incerce nu inseamna ca poate sa te iubeasca la comanda, fiindca dragoste cu forta nu se poate. Tu stai dupa el de doi ani, si parca abia astepti sa zica ceva ca sa ai de ce sa te legi, si daca a zis acele cuvinte le-a zis intr-un moment in care chiar se gandea sa incerce desi se minte singur dupa mine. E egoist si din partea ta sa l tii legat si din partea lui sa te tina pe tine.Dar asa e firea umana,, egoista prin natura sa. Amandoi ati merita sa fiti iubiti cu adevarat, oricun in orice cuplu unul iubeste mau mult doar ca el nu a vrut sa fiti un cuplu doar a spus ca va incerca, dar asta nu inseamna ca se va intampla

| NumePrivat541 explică (pentru Emma30555):

Atunci sa fi tăcut din gură și să nu îmi dea speranțe false! Voi nu va gândiți deloc ca am și eu un suflet? Eu i-am spus în trecut asta, și-a cerut iertare dar nici nu îmi pot imagina cum va fi dacă ma minte din nou

| NumePrivat541 explică (pentru Emma30555):

Părinții mei sj toți care știu cât fac și ce simt pentru el au aceeași părere, ca este un escroc și un nemernic dar eu iert și iar iert. Oricum la un moment dat am sa ajung la capătul răbdării

| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că îți pierzi timpul. Tipul a fost sincer cu tine, ți-a zis că nu simte și nu poate simți ceva pentru tine. Oricât ai încerca nu poți să faci pe cineva să te iubească, așa cum nu poți scoate apă din piatră seacă.
Eventual o să fie atras sexual de tine dacă ești bună la pat însă la mai mult degeaba speri.

| NumePrivat541 explică (pentru mastadont):

Asa a spus cândva ca nu vrea... acum în martie mi-a spus că ar vrea să încercăm să avem o relație, dar asta vedem în timp. Pai dacă nu simțea atunci de ce dracu nu o tăcut din gură?! Pai ori e alba ori e neagră!

| haileewatson a răspuns:

Esti atat de obsedata de el incat nu vezi ca el nu simte la fel pentru tine. Barbatii sunt in stare sa treaca mari si oceane pentru femeile pe care le iubesc. Daca isi dorea o relatie cu tine si daca te iubea cu adevarat, ai fi vazut asta acum mult timp. Probabil are o iubita si de-aia te ignora cu saptamanile. Sfatul meu e sa-ti vezi de viata ta. Omul a obtinut ce a vrut de la tine adica sex.