| Nutline000 a întrebat:

Multumesc anticipat celor ce au răbdare! Am fost împreună cu prietena mea aproape un an. În tot acest timp de câte ori aveam ocazia ii cumpărăm flori si cadouri, îi făceam surprize etc. Am ținut foarte mult la ea și îi arătăm cat de mult o iubesc (se pare ca nu a fost bine sa îi arăt ce simt). Cand ieșeam împreuna doar eu făceam,, primul pas" în a o săruta, ea aproape deloc nu a avut inițiativa asta. Chiar daca era distanța de aprox. 18 km intre noi, zilnic vorbeam prin intermediul telefonului sau al facebook-ului. La sfârșit de saptamana sau cand aveam posibilitatea ieșeam împreuna. În tot acest timp ea a venit sa ieșim împreună doar de vreo 4-5 ori si atunci era cu alta treaba sau convinsă de vreo prietena să iasă împreună ulterior, urmând sa ma includa si pe mine ( dar nu eu, iubitul ei, eram motivul principal). Când ieșeam în club si se întâlnea cu un var pe mine ma lasa si dansa cu el ( nu ar fi asta o tragedie, dar el primea în general mai multa atentie decât mine și vorbea anumite lucruri cu el care erau inaccesibile pentru mine, iar cand intrebam răspunsul era ca au ei anumite povești și nu ma privește). Intr-o zi am ieșit amândoi aproape de casa ei, iar acest var a venit la ea, ea a spus către el ca sa o ia inainte ca vine imediat, si-a luat doar la revedere de la mine și a plecat, iar eu m-am simtit precum a5-a roata la caruta deoarece se vedea clar ca par in plus,dupa ce ca am plimbat-o unde a vrut în acea zi; tot vărul ei s-a supărat pentru ca ea nu a fost acasa cand a venit el (părinții și sora prietenei mele fiind acasa). Din cauza acestui var, la o petrecere s -a supărat pe mine ( eu l-am dus pe el pana acasa cu masina si prietenei mele nu am mai apucat sa ii spun) dupa ce ne-am întors la petrecere ea nu imi mai vorbea, iar privirea o avea in orice alta parte doar să nu se uite spre mine,asta dupa ce am ajutat, eu am ajuns cel nevoias.
Daca ceva nu era bine in relație, eu lăsăm de fiecare data de la mine pentru ca o iubeam si nu vroiam sa o pierd. Părinții ei ma cunosc si stiu cum sunt si m-am inteles foarte bine cu ei. Cu toate acestea flori, cadouri, romantisme si sufletul meu oferit pe tava (în acest aproape un an nici macar nu i-am cerut sa facem dragoste pentru ca nu acesta a fost interesul meu, daca era acela, acum nu mai scriam aceste randuri deoarece relatia s-ar fi terminat foarte repede) nu au fost îndeajuns pentru ea și a ajuns in punctul în care mi -a spus adio cu contextul ca ne vedem prea rar ( 1-2-3 ori pe saptamana depinde cum aveam eu timp ) dar ea NU a încercat sa facă nimic in privința asta si astepta ca doar eu sa merg. Asta mi-a demonstrat cat de mult am însemnat eu pentru ea. Chiar ea a afirmat de mai multe ori ca toti prietenii pe care i-a avut la un loc nu se pot compara cu mine ( nu o spun pentru a ma evidenția eu, ci pentru ca ea a precizat acest detaliu). Fostul ei prieten o înșela de cate ori avea ocazia, iar cand ieseau în oras și vedea o fata noua sau fara prieten ea era inexistenta si el se ducea dupa altele, ea urmând sa il ierte de fiecare data pana cand am aparut eu. Nu stiu ce a determinat-o sa facă acest gest de a se despărți de mine( a mai avut o tentativă de a se despărți de mine fara motiv, dar presupun ca fost oprita de vreo prietena sau cel puțin asta am presupus eu, iar a doua zi nu a vrut sub nici o forma sa imi explice ce a însemnat acea escapadă daca o pot numi așa), dar tind sa cred ca sentimentele ei fata de mine au fost aproape inexistente. Va rog daca puteti sa imi dati un sfat, o părere sau sa imi arătați unde am gresit eu. Va multumesc încă o data pentru ca mi-ați acordat răbdarea voastră!

8 răspunsuri:
| matrixismyname a răspuns:

N-are rost sa tii la cineva care nu simte la fel pentru tine, sentimentele de genul trebuie sa fie mutuale happy Move on bro happy

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Cred că fata respectivă e complet lipsită de obraz. Și bravo ție, în ziua de astăzi nu mai găsești băieți care să nu umble doar după sex ( nu o spun din proprie experiență, ci din ceea ce văd zi de zi ).
Ai greșit și tu; cred că dacă erai mai distant cu ea, ar fi venit ea la tine. Trebuia să încerci să o mai lași în pace, să vezi dacă ea te caută. După cum se comporta cu tine, sincer mie mi se pare că ai fost mai mult o distracție pentru ea, cineva cu care să își petreacă o parte din timp.

Încă o dată spun că mă bucur că ai fost tandru și drăguț cu ea, însă dacă ea are nesimțirea să te ignore și să nu îți acorde importanța pe care o meriți, cel mai bine e să te distanțezi de ea. Nu meriți să fii tratat ca o cârpă!

Mult succes pe viitor și să găsești o fată care să te merite și să te iubească!
Pa pa.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ai gresit in urmatoarele situatii:

1. Ai oferit mai mult decat ai primit si tot ai continuat sa oferi.

2. Nu sunteti compatibili ca persoane. Iar tu ai tinut cu tot dinadinsul sa fii cu ea. Iar ea nu ti-a spus nu.

3. Nu i-ai cerut clar ce vrei de la ea. O lasa-i pe ea sa aleaga si daca iti convenea bine, daca nu, lasa-i de la tine. Gresit. Spui ce vrei ca sa stie omul. Daca nu poate sa ofere, atunci treci mai departe.

4. In general cand te simti in plus, cam esti in plus. Tu, in completare cu pct anterior, te-ai indragostit de o idee, nu de fata respectiva. Ideea era sa fiti impreuna, un cuplu, sa simtiti ca traiti si ca va impartasiti sentimentele, etc.

5. De fericirea ta esti responsabil doar tu. Daca tu oferi fericirea ta altcuiva, atunci ti-o vei fura. Ex: daca (doar ca exemplu) consideram ca a fi sarutat zilnic reprezinta fericirea ta si tu o lasi pe ea sa te sarute zilnic, cand nu o va mai face, tu vei suferi, ea nu va sti. Asa ca tine doar de tine sa iti ceri sarutul. Sper sa intelegi analogia.

6. Ca sfat - cauta o fata care apreciaza felul tau de a fi. Unele relatii sunt facute sa mearga, altele sunt facute sa se opreasca. Nu mai sta intr-o relatie oprita.

Ce conteaza ce zic altii, cand tu personal nu esti fericit?

| Blamely a răspuns:

E clar că nu îți împărtășește sentimentele și în cazul ăsta relația a fost pierdută înainte să înceapă măcar. Nu are rost să-ți mai bați capul cu ea.

| 1cristian1990 a răspuns:

Poate fata nu are cei 7 ani de acasa sau varu acela al ei era amantu ei, nu te respecta si nu te iubea indeajuns! Viata merge inainte frate, nu iti mai risipi sentimentele, bunatatea, iubyrea, darnicia pe cele care nu stiu sa aprecieze ce persoana au langa! Intra pe FB si gaseste alta sau iesi in parc ca sunt multe fete care meita sentimentele tale si stiu sa ofere in schimb si ele sentimentele lor! Intram intr-o relatie ca sa ne simtim bine, iubiti etc, nu sa murim de nervi si stres! Viata frumoasa it doresc!

| 1cristian1990 a răspuns:

Acum vede ea ce a pierdut cand nu te mai are! Si o sa strige dupa tine, iar tu prost sa fi sa te intorci la ea!

| sirD a răspuns:

Prietene aicea sunt, pe mine ma cauti!
Nu ai gresit nicaeri!
Pur si simplu tu ai "30" de ani si ea are "10" anisori.
Tu esti mult peste ea.
In locul tau m-asi duce la ea si i-asi multumi sincer, cu zambetul pe buze pentru aceasta experienta de viata si i-asi zice adio pentru totdeauna.
Nu-ti mai murdari "stofa" pentru oricine
Tu esti un gentleman si trebuie o adevarata doamna ori domnisoara sa te aprecieze nu toate ipocritele increzute si prostute.
Sper ca m-am exprimat pe intelesul tau, daca ai anevoie de mai multa incurajare nu ezita sa-mi scrii
Succes Barbate!

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Parerea mea este ca tu ai gresit in totalitate! Imi pare rau ca ti-o spun asa, direct!
Ai dat totul, inclusiv si sufletul pe tava si n-ai primit nimic, decat indiferenta si asta doare rau!
Din ce ai povestit tu aici, reiese ca tu a vrut aceasta relatie, iar tu pentru ea ai fost cel mult un amic, un "fraier" ce o iubeste si abia asteapta sa-i cante in strune ( Te rog sa ma scuzi ca spun asa, dar exact asta ai facut!)
Intr-o relatie, nu este normal, ca unul sa fie cel/ceea ce trebuie sa cedeze la infinit si sa satisfaca toata poftele iar celalalt sa fie indiferent fata de ceea ce primeste.
Ceea ce ai trait tu in acest an, a fost o falsa iubire, a fost bataie de joc din partea ea si ti-a aratat-o in multe moduri ca tu pentru ea nu esti important si nu o interesezi deloc.
La inceputul unei relatii trebuie sa stii ce vrei tu, in primul rand, de la persoana din fata ta, ai nevoie de o coloana vertebrala si apoi sa stii ce sa ceri de la persoana respectiva.
Hotararile se iau intotdeauna in doi, nu doar de unul singur!
Considera acest an o experienta de viata prin care ai trecut, invata din greseli, ca data viitoare sa nu le mai repeti!
Invata sa fii un pic mai cerebral si vezi daca cea de langa tine se poate ridica la ceea ce ai tu nevoie si iti doresti sa primesti. Nu doar tu oferi si ea doar primeste!
Cand este o prietenie la mijloc se primeste si se daruieste in mod egal si constant ( bine, acum sa nu intelegi ca trebuie notat intr-un carnetel ceva de exemplu : i-am dat flori, astept sa primesc ceva echivalentul florilor de la ea! NU, nu asa )
Toate aceste gesturi se fac din inima, din suflet, pentru ca asa simtiti ca vreti sa faceti, nu contorizat...
Bafta multa si succes in continuare! happy