| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, help me. Luni o sa am intalnire cu prima mea prietena, e o fata de la mine din clasa si na ma gandesc ca o sa ne si sarutam.
Dar problema e ca eu nu stiu sa sarut (mozolesc). Oferitim si mie niste siteuri, sfaturi.
Ms mult!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti face atatea griji. Fii sigur ca n-o sa ajungeti la sarut la prima intalnire. Pana la sarut e cale lunga, trebuie sa iesiti de mai multe ori impreuna, sa discutati, sa va cunosteti, sa vedeti ce puncte comune aveti, sa incepeti sa construiti cat de cat o relatie, intimitate. Daca sunteti fiecare la prima relatie, vor mai trece luni de zile pana sa ajungeti la primul sarut. Si atunci nu iti va mai fi atat de teama, fiindca deja o vei fi cunoscut si placut indeajuns incat sa te simti in largul tau alaturi de ea.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sarut-o incet pe buze iar apoi (daca vezi ca mai vrea) ii bagi si limba in guritahappy dar usor ca nu vrem sa se sperie daca e si primul ei sarut!

| valThina a răspuns:

In primul rand trebuie sa ii raspunzi cu acceeasi "moneda" incearca mai intai numai un pupic p buze.sa t obisnuiesti cu senzatia... apoi daca fata raspunde provocarii.imit`o:d sau http://www.sexpert.ro/......eusit.html sau http://www.idieta.ro/......uitat.html un alt site care cred eu ca e mai bun mai ales pentru primul sarut e : http://www.clopotel.ro/......t-130.html sau http://sfaturi.wordpress.com/2007/08/09/sarutul/

| rey a răspuns:

Sarut-o pe buze prima data apoi treci la sarut cu limba.
Eu am avut noroc, ca am fost sarutat prima data de o fata mai mare ca mine si nici nu a stiut ca e primul sarut, ar fi fain daca ai reusi la fel.
Succes.

| SexyChick a răspuns:

Ii bagi limba in gura ce e asa greu?
straight face

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna.Eu cred ca nu trebuie sa faci repetitii inainte, totul o sa vina de la sine(daca tot vrei un sfat eu ti-as sugera sa nu ii bagi limba sa o astupi si cred ca totul o sa fie ok). Bafta!

| ZuAgain a răspuns:

Notiuni primare
Orice sarut contine maximum doua ingrediente: buzele si limba. Concentreaza-te asupra lor. Uita de restul corpului si adopta pozitia standard: apleaca-ti capul intr-o parte pentru a evita jenanta si frecventa coliziune a nasurilor. Nu te gandi cand sau cum trebuie sa deschizi gura, va sti singura ce sa faca imediat ce buzele tale le vor atinge pe ale lui. Departeaza buzele incet, nu casca gura ca la dentist. Vrei sa il seduci pe iubitul tau, nu sa-l pui pe fuga!

Pregatiti buzele!
Sarutul incepe invariabil cu buzele (daca stii tu vreo exceptie...), care sunt foarte sensibile pentru ca au o multime de terminatii nervoase. Asa ca nu expedia prea repede aceasta prima faza a sarutului. Poti simti valuri de placere din simpla atingere a buzelor lui, daca stii sa faci asta cum trebuie.

Fiecare persoana are un stil propriu de a saruta, asa ca va trebui sa va adaptati unul la altul. Organizeaza un maraton al sarutului cu iubitul tau. Dar atentie! Este interzisa folosirea limbii! Plimba-ti buzele peste ale lui, musca-l delicat, saruta-l cu incetinitorul. Concentreaza-te la senzatia pe care ti-o provoaca atingerea lui. Pastreaza-ti buzele umede si relaxate. Daca deschizi gura prea tare, buzele se vor incorda - semn ca nu esti pe calea cea buna.

Faza "lingvistica"
Sarutul frantuzesc este inselator, asa ca nu te arunca… cu limba inainte! Incalzeste atmosfera cu un sarut simplu (a se citi "doar cu buzele"). Cand te simti pregatita sa explorezi mai adanc, atinge-l incet cu limba doar pentru o fractiune de secunda. Jucati-va asa cu buzele lipite pana cand simtiti energia sexuala crescand la cote maxime. Apoi prelungeste atingerea limbii tale de a lui la cateva secunde. Nu uita ca scopul acestei miscari nu este sa afli cat de adanc poate intra limba ta in gatul lui! Jucati-va delicat cu gura celuilalt, ca sa nu va "mozoliti" pana la urechi ca doi bebelusi dupa un piure de banane.

Dupa cateva miscari de aerobic cu limba, revino la saruturile tandre ale buzelor; musca-l incet de gat, cat sa nu se plictiseasca de atata sarutat si sa mentii tensiunea sexuala. Cu ocazia asta, mai respiri si tu putin, ca pana acum nu prea ai avut ragaz! Alterneaza la cateva secunde stilurile de a saruta, cand repede, cand incet, mai romantic sau mai pasional. Dupa o tachinare cu buzele, sarutul frantuzesc va fi cireasa din varful tortului.

Pune la cale cea de-a doua sesiune a maratonului de sarutat; de data asta aveti voie sa folositi si limba. Daca tu faci primul pas spre un sarut pasional, el nu are altceva de facut decat sa se predea senzualului tau atac. Dar nu fi egoista! Mai lasa-l si pe el sa preia controlul, vei fi surprinsa ce bine e sa stai cuminte si sa faca el toata treaba! Pana la urma, sarutul este ca si orice alt element al unei relatii: rezultatul placut al unei cooperari intre parteneri. Si nu uita: limba ta trebuie sa ramana mereu tare pe pozitii! Nu-i va placea sa simta in gura lui ceva miscandu-se moale ca un peste obosit.

Da-mi te rog fundita

| naizz a răspuns:

Saruto si fi calm nu trebuie sa o saruti cu limba... un sarut dat din toata inima nu e neaparat si acela in care sa folosesti si limba ...asa ca stai relaxat sarut-o incet si pasional pe buze si totul o sa fie perfect

| bebedooolshe a răspuns:

Auzi sincer acum de ce va tot stresati asa pentru un sarut oricum fi atent si baga la cap cand buzele tale o sa le atinge pe ale ei o sa stiti ce sa faceti asta e mimica corpului. sau mai simplu baga limba intr-o sticla si cand o sa o poti scoate atunci ai invatat sa ''te mozolesti ''

| bobolina a răspuns:

Pai nu stiu mai...chestia e ca fiind prima data totul o sa decurga mai rigid banuiescbig grin. faza cu primul sarut...cand o sa vina momentul o sa vina de la sine ai sa vezi.si nu e ceva complicat pur si simplu un sarut. o sa inveti mai bine pe parcurs pentru ca nu se ia lectii pentru un sarut.vine de la sinee si ai sa vezi ca o sa fie f bine.ai incredere in tine.succes:X:X