| Louis_3400 a întrebat:

Va rog mult cei care stiti si care aveti o relatie mai mare (ca durata ma refer) cu o fata sau un baiat, ce activitati poti face impreuna si subiecte de discutat. raspundeti serios va rog, daca nu abtineti-va. multumesc.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergeti impreuna la teatru, la opera, filarmonica, la film, apoi in parc si discutati ce ati vazut, spuneti-va parerea, discutati pe amrginea parerii fiecaruia. Cititi aceleasi carti si discutati-le.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E grav dacă eşti într-o relaţie serioasă, de lungă durată şi ajungi să întrebi aici. Ştii de ce spun asta? Pentru că ar fi trebuit până acum să-ţi cunoşti partenerul/a până acum.
În fine, în primul rând depinde de inteligenţa voastră şi de diferenţa de vârstă dintre voi (în special dacă unul e adolescent şi celălalt adult).
Asta cu parcurile şi teatrul, e mai mult pentru primele întâlniri decât după ce relaţia este bine cimentată.
De pildă puteţi merge unul acasă la celălalt şi să petreceţi ceva vreme, astfel încât să vă cunoaşteţi familia unul celuilalt.
Aşa cum s-a mai spus, în relaţii serioase şi de lungă durată simţi mai multă nevoie de momente singure cu ea decât de ieşiri în oraş. Cel puţin în cazul meu se aplică.
Puteţi merge împreună în oraşe turistice sau la concerte ale trupelor preferate de amândoi. Nu e chiar scump. Iată câteva idei: Suceava (puteţi vedea cetatea de scaun), Sibiu (Muzeul Brukenthal - dar grăbiţi-vă căci s-ar putea să-l închidă statul că nu mai sunt fonduri), Iaşi (oraş cultural - Palatul Culturii, Muzeul de Muzică, etc. etc.), Buşteni (munte, aer curat şi preţuri mici la multe chestii + telecabină), Cluj Napoca, Braşov.
Mă gândesc că dacă ai o relaţie serioasă, are încredere să meargă cu tine în colţuri de ţară.
Dacă aveţi un nivel de inteligenţă cât de cât ridicat, nu vă sfiiţi să discutaţi despre cărţi, economie, politică, muzică, geografie, matematică, fizică şi, de ce nu, astronomie sau limbi străine.
Sper că te-am ajutat.
Sănătate.

| baru a răspuns:

Trebuie sa vezi care este nivelul ei, si care este nivelul tau. Daca va apropiati ca si inteligenta vezi ce -i place si mergi pe cale respectiva. Daca ea este mai pregatita ca tine cauta sa mergi pe o cale unde te pricepi sa nu se vada diferenta. Uita-te ce sport i-i place. Faceti bazin tenis excursii tot cea ce este legat de sport dar nu de performanta. In acest timp vei putea gasi o cale pentru amandoi sa va simtiti bine. Din punctul meu de vedere sportul are o mare influenta asupra relatiei. Te rog sa nu te superi pe mine dar asa se spune; Ca o femeie sa stea cu tine trebuie sa-i dai doua lucruri, Bani si sex. Pa

| Alina. a răspuns:

Poi depinde, iesiti in parc, la un suc mergi la el\ea acasa sa-i cunosti parinti, cel putin asa am facut eu si ma inteleg foarte bine cu mama lui, iesi-ti cu prieteni vostri etc., desii intr- relatie serioasa ai mai mult nevoie de momente intime cu persoana respectiva si nu-ti arde sa stai tot prin parcuri, crede-ma. Acum depinde de vastra.

Ca subiecte de discutat : despre fiecare, sa v-a cunoasteti mai bine va puteti povestii intamplari din trecut si lucruri personale. Intr-o relatie comunicarea este foarte importanta pentru ca asa poti dobandii incredere in persoana de langa tine.

De asemenea puteti discuta despre hobby-uri/pasiuni comune carti, filme, diferite locuri pe care le-ati vizitat amandoi.

Bafta!

| mutty a răspuns:

Mi-e mi se par lucrurile astea ca si sarutul, instinctual, curg de la sine, adica trebuie sa te duca putin capu.