| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult, daca se poate sa imi precizati parerile dumneavoastra:de curand m-am indragostit de un tigan, romanizat, initial nici macar prin cap nu mi-a trecut ca este tigan, si el s-a indrag de mine, avem planuri legate de casatorie, numai ca mama mea este total impotriva acestei decizii, desii va spun sincer este un om extraordinar, nu am intalnit un roman atat de minunat, precum este el, am iubit un roman, a fost prima mea dragoste, dar m-a facut sa, sufar, sa plang, m-a parasit si cand am crezut ca numai o minune ma, mai poate face sa iubesc din nou, a aparut omul langa care as fi dispusa sa plec oricand in lume, va rog mult sa imi mentionati opiniile dumeavoastra, cum as putea sa o fac pe mama si pe membrii din familia mea sa nu il mai inferiorizeze, este tigan ungur, iar noi suntem o familie de olteni get pe get, va rog imperios, va multumesc cordial!

8 răspunsuri:
| marsy a răspuns:

Sa petreaca ceva timp impreuna cu membrii familiei tale... poate isi creeaza propriile sh bunele pareri despre el. sh va fi de acord. Mai asteapta. poate se va razgindi. sh te va intelege. pn k mama ta iti vrea doar binele. Bafta!

mira
| mira a răspuns:

Analizeaza ce aveti in comun(cariera, studii, maniere, conceptii de viata, relatiile cu familia, preferinte culturale)si daca acestea sunt suficient de numeroase chiar si mama se va lasa convinsa.

| Notme a răspuns:

Si eu stau cu un tigan romanizat(jumate tigan jumate roman, mama lui fiind romanca si tatal fiind tigan), este un om minunat. Stam impreuna de 1 an si 2 luni. Din cate am observat ai mei nu accepta tiganii.asa ca am preferat sa nu le spun nimic. Am decis sa termin facultatea si daca suntem bine, ne mutam impreuna si atunci o sa le spun adevarul pentru ca nu vreau ca ai mei sa se bage intre noi, pentru ca pana la urma eu stau cu el, nu ei! L-am rugat sa le spuna ca e roman daca il intreaba vreodata pentru ca daca afla ca e tigan o sa incerce sa ne desparte. Daca ajungem sa ne despartim sa fie pentru ca noi nu mai vrem sa fim impreuna, nu din cauza parintilor.
Gandeste-te bine daca merita sa ii minti cum fac eu(chit ca nu e cine stie ce minciuna, tigan, roman.tot persoana este) sau sa le spui adevarul si sa te certi cu parintii pentru el. Succes si sa fi iubita.
PS: Noi suntem din Muntenia.

| sorin a răspuns:

Pai crezi ca ii poti schimba mentalitatea mamei?

| mami a răspuns:

cum va spune voua OLTENI asa le spune lor CSANGOCIGANY,

gresesc cu ceva?
voi sunteti oameni care traiesc sub soare ca si ei, adica tot om este si nu extraterestru doamne doamne, ce mai au parintzi astia de comentat, dar daca iti va merge rau dupa casatorie vei merge plangand pe umarul lui mamica sau vei trai LA BINE SI LA GREU alaturi de iubitul actual? sa-ti raspunzi singura la ce am scris

si eu sunt nemtzoaica din partea mamei unguroaica din partea tatalui meu iar sotzul este roman cu toate impotrivirile mamei si cand am fost la suparari (ca si din astea mai se isca in viata) sa stii ca am fost prea mandra sa fug la mama, am cautat todeauna calea din mijloc si am lasat de la mine cat s-a putut si ne iubim si acum dupa 36 ani de casatorie

sa iti fie vorbele mele calauza in viata si sa faci nunta doar in familie ca nu merita sa aduni tot satul ca nu vei putea multzumi lumea sa ne trimitzi poza de la nunta atunci cand va hotaratzi sa faceti cel mai important pas in viata

| romina_7963 a răspuns:

Din proprie experienta iti zic ca adultilor greu le schimbi mentalitatea. Daca tu crezi ca il iubesti suficient si esti la o varsta la care poti sa te descurci fara mama si tata, ia-l de mana si vedeti va de viata voastra.Insa daca dragostea nu e destul de mare si veti fi incontinuu sub influenta parintilor, pana la urma faptul ca familia ta nu il place o sa te faca sa renunti la el.

| loving2008 a răspuns:

Consider ca oamenii care sunt rasisti au o parere prea buna despre ei. Daca un om e perfect are dreptul de a judeca pe altul insa nimeni nu e perfect si nimeni nu are dreptul de a judeca.Singurul ''judecator'' e Dumnezeu.Si familia mea e rasista din pacate si mereu i-am desconsiderat din cauza asta. Un om cult, cu credinta in Dumnezeu nu e rasist.
Sfatul meu:lasa lumea sa vorbeasca.Nu trebuie sa iti pese decat de el(daca te iubeste si te respecta).

| 31decembrie2008 a răspuns:

E de inteles de ce tiganii sunt discriminati, dar nu toti sunt la fel.Stiu pe cineva care tot asa, el era tigan, ea romanca si se iubeau mult.Parintii ei nu au fost de acord cu relatia.El avea 4 clase, ea terminase liceul, iar acum el are 8 clase si ea a terminat facultatea.Singurele probleme dintre ei au fost cele de natura culturala:limba, obiceiuri.
Mereu i-am invidiat pentru ca au avut puterea de a lupta cu toti cei care erau impotriva lor.