| Hereiam7 a întrebat:

Va rog, o parere sincera... dupa cum am zis m-am impacat dupa 3 ani de despartire si sa zic ca trec peste lucrurile urate, dar eu am fost cea care a tras cu dintii de relatie si de el, eu am facut tot. El mi-a zis ca asta apreciaza si cumva de asta s-a intors la mine. Ma gandesc daca el nu cumva s-a intors pentru ca alta nu e acolo mereu pentru el, desi o vrea mai mult decat pe mine. Adica ar vrea mai mult sa fie cu altcineva, dar pentru confort si ca eu sunt aici mereu m-a ales pe mine. Eu am facut totul ca sa fim impreuna, desi el a mai fost cu alte fete si mi-a zis ca daca era sa fie era cu ele. Ca si cum el voia si putea sa fie fericit cu cine a iesit, dar nu l-a vrut si s-a intors la mine, ca eu am ramas, desi fizic voia pe altcineva. Acum pentru ca eu am facut tot, am impresia ca el nu s-a intors pentru ca ma place, iubeste, doar pentru ca nu celelalte l-au respins, desi lui i-a placut mult mai ales de o fata. Desi daca chiar nu ma iubea, nu se mai intorcea la mine, nu? Si cauta in continuare. Nu stiu ce sa mai cred. El imi spune ca vrea sa ne mutam impreuna si sa facem o familie, copii. Probabil a vazut ca "in libertate" nu i-a fost usor cu alte fete, pentru ca l-au respins. Poate sa se intoarca, desi acum o luna mi-a spus ca nu ma iubeste si sa inceapa sa ma iubeasca din motivul asta, ca am ramas mereu pentru el?

14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

O părere sinceră?
Te complaci situației într-un mod inutil. Nu văd motivul pentru care iti doresti neapărat pe cineva care nu te vrea la rândul său.
Chiar atât de puțin te apreciezi?
Esti constientă de faptul că pentru el reprezinti doar un fel de roată de rezervă sau un fel de usă care este mereu deschisă si îi permite accesul de fiecare dată.
Dacă tu asta vrei, o relatie in care să cumulezi frustrări, in loc să ai pretentia de ceva mai bun, pe cineva care să te aprecieze la adevărata ta valoare. Dacă preferi să te limitezi sever pentru un bărbat care te desconsideră, și asta în condițiile în care nu este singurul bărbat. Ai ocazia de a întâlni pe cineva potrivit sufletului tău și vrei să pierzi această oportunitate pentru cineva care te acceptă într-un mod superficial.
Nu pot să îti doresc decât baftă pe drumul pe care alegi să îl urmezi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, nu ai dat detalii suficiente. Nu iti stim povestea si ma gandesc ca nu toti o sa iti citeasca celelalte intrebari.

In al doilea rand, tu si doar tu iei o decizie. Tu stii. Daca tu te simti bine, daca iti ofera siguranta de care ai nevoie, daca simti ca te iubeste sincer... este ok. Pentru asta, poarta o discutie serioasa cu el. Vorbeste serios despre asta si asigura-te ca este cine crezi tu ca este. Desi daca v-ati despartit odata, nu stiu de ce nu ati mai putea sa o faceti iar.

Pe langa asta, da. Ar putea sa vina la tine si pentru ca nu are la cine.

De asta totul depinde de tine. Bafta!

| Freya1 a răspuns:

Dacă v-ați despărțit inseamna ca relatia nu a mers, asa ca de ce ai mai relua ceva ce nu mai merge?
Nu o sa ai de unde sa stii niciodata cu certitudine ce are el in cap, iar chestia asta te va macină si stresa mereu.Asa ca daca nu ai incredere in el si stai cu frica, daca te complexeaza si iti provoacă anxietate nu mai continuă relația.

| LoveSleep a răspuns:

Mi-am irosit 5 minute din viata sa iti scriu o gramada de lucruri pe care mai apoi sa le sterg cand ti-am citit intrebarile.

Gagica-tu e ultimul ratat, dar nici cu tine nu imi e rusine. La cate aberatii ai scris prin intrebari, nu pari a fi femeia ideala.
El e foarte, foarte jos din toate punctele de vedere, dar tu, cumva, reusesti sa fii si mai jos.
Va meritati unul pe altul.
Priveste partea buna. Daca va casatoriti si faceti copii, macar veti fi o familie, daca fiecare face copii cu altcineva, omenirea are de suferit mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familie si copii, familie și copii... Vai, cum se pisa unii pe tot din cauza retardului mintal.
Vrea doar chestia aia pe care o ai jos, trezeste-te.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Eu nici nu inteleg cum este posibil sa te mai intorci la cineva dupa trei ani! Adica nici macar nu mai este aceeasi persoana, in trei ani deja te schimbi, nici nu stiu cum de iti mai place tie acest baiat si cum de nu ti-ai gasit un baiat potrivit in tot acest timp. Este clar pentru mine ca el nu te iubeste. Nu ii spui cuiva ca nu il iubesti si peste o luna vrei sa ai copii cu el, pur si simplu asa ceva nu se face, iar asta nu denota deloc o posibila relatie serioasa. El nu imi pare o persoana pe care sa te poti baza, iar tu de asta ai nevoie intr-o relatie care rezulta in casatorie, copii si coabitat. Sunt 99% ca s-a intors la tine pentru ca nu gasit o tipa care sa ii accepte tot ce ii aceptai tu, asa ca esti varianta de rezerva pentru el. In acelasi timp, tipul poate sa se razgandeasca dupa oricand si sa plece iar si sa te lase balta. Nu iti recomand sa accepti asa ceva, nu consider ca este bine pentru tine impacarea cu el si nu vad o relatie de viitor intre voi doi, in conditiile expuse de tine. In locul tau, i-as spune sa se duca sa cante la alta masa, ca tu nu esti proasta lui. Cel mai bine, termina relatia cu el acum si pentru totdeauna si da-i si block pe toat retelele/numar de tel etc.

| Hereiam7 explică (pentru StefanChriss):

Nu pot sa il parasesc...El a zis ca s-a intors pentru ca si-a lasat orgoliul si pentru ca m-a vazut schimbata. A spus ca apreciaza enorm ca am tinut de relatia noastra si ca am vrut sa fiu cu el, desi el a spus ca putea fi fericit cu altcineva, daca era, si ca acum nu mai vorbeam. Adica el nu a vazut fericirea doar in mine, asa cum vad eu in el. Nu stiu ce sa mai cred si ce mai simt

| StefanChriss a răspuns (pentru Hereiam7):

Pai ce sa crezi? E evident ca te manipuleaza si poate face asta pentru ca el nu este la fel de atasat, probabil nici macar indragostit. Chiar din ce spune el, rezulta ca esti relatia de rezerva, ti-a si spus-o! Putea fi fericit cu altcineva, dar n-a fost sa fie, asa ca s-a intors la tine laughing) ce vrei mai pe fata de atat? Sa iti zica ca esti o proasta si ca s-a intors la tine ca stie ca face ce vrea cu tine? laughing Da-i jet, scoate-l din viata ta complet si vezi-ti de treaba. N-o sa duca la nimic bun aceasta impacare.

| Hereiam7 explică (pentru StefanChriss):

Da, a fost cu altcineva, si i-am spus eu am iesit cu altii pentru ca imi spunea mama, ca sa ma scoata din bula aia, ii era frica ca nu mai vreau pe nimeni, aveam totusi 22 de ani cand ne-am despartit, si mama ma vedea ca sufar etc si imi spunea sa ies, dar nu am simtit sa vreau sa fiu cu cineva. Si el a spus ca el avea in minte ca nu mai vrea sa fie cu mine pentru ca si-a promis, si a iesit cu altcineva. Si ca nu m-a vrut atunci, si eu am gresit. In tot timpul asta nu m-a vrut pentru si-a promis ca nu o sa mai fie cu mine. Acum ultima data cand ne-am vazut si mi-a spus ca nu mai vrea, ca nu mai simte, etc, dupa mi-a zis ca m-a vazut schimbata, eu eram mai nebuna inainte, dar acum am fost foarte ok, fara certuri etc ne-am inteles ok. Vedea o schimbare in relatia noastra. Dar ma gandesc, ok, ca a a avut in minte doar promisiunea de a nu fi cu mine, dar daca nu insistam eu, el era cu altcineva acum. Adica eu nu am dorita de el, abia acum cand nu stiu daca e sincer...sad

| Daz01 a răspuns:

Dacă nu ești sigură pe ceea ce simte pentru tine nu sta cu el, este simplu. Din moment ce relația voastră s-a terminat o dată cu siguranță se va termina și a 2-a oară. Din ce văd nici tu nu ești sigură pe tine, ai face orice să fii cu el și asta îi dă impresia că poate face ce vrea cu tine... și reușește...
Cel mai bine este să îl lași li să mergi mai departe.

| Hereiam7 explică:

El are apartament, urmeaza sa ne mutam, dar tot am indoiala asta, ca nu ma place cu adevarat, nici fizic, pentru ca lui ii place alt tip de fata, ca cea cu care a iesit, dar ea l-a respins. Altfel ar fi ramas cu ea. Acum de ce ma vrea? Nu stiu ce sa mai cred. Eu vreau sa fiu cu el, dar ma macina ideea ca el a vrut sa fie cu altcineva si pentru ca nu a fost s-a intors la mine pentru singuranta lui, nu pentru ca ma iubeste sau ma place. Nu stiu ce sa mai cred si daca gresesc. sad

| CataLyne a răspuns (pentru Hereiam7):

Sincer vorbind, nu as putea vedea rostul continuarii unei astfel de relatii*, acum ceea ce simti tu de persoana respectiva e altceva, de aceea ai si impulsul acesta de a te atasa de el. In majoritatea cazurilor, daca intr-o relatie nu merge totul perfect din prima, in viitorul totul va fi diferit, de aici rezulta riscul acela de a te gandi daca e bine ceea ce faci! Daca tu una simti ca nu te m-ai place ca in trecut si ceva nu se leaga nu ar trebui sa risti, sa mergi in continuare pe premisa ca totul va fi bine...Consider ca 90% din relatii sunt de fatata, ca e la moda, ca te simti singur/a, toate vor veni la timpul lor! Nu-ti pune toate sperantele in ceea ce zice el si asculta si de prietene/familie! Nu totul se rezuma la fizic, personalitatea e cel mai de pret lucru la o persoana, fizicul intotdeauna va fi trecator dar mentalitatea aceea ti-o dezvolti de mic copil si va ramane mult timp la fel! Nu te grabi, gandeste-te la toate optiunile tale si ceea ce e cu adevarat in sufletul tau!

| Hereiam7 explică (pentru CataLyne):

Da...il iubesc si vreau sa fiu cu el, nu ma vad cu altcineva, nici cand am fost despartiti, nici acum. Cand vad ca el nu e indragostit de mine cum a fost de fata cu care a fost cat am fost despartiti ma doare, cand vad ca se uita la mine si am impresia ca nu ma place. Pe ea a placut-o mult...parca nu e fericit, parca se straduieste sa stea cu mine, si ma doare. Orice as face nu pot sa schimb asta, nu vreau nici sa il parasesc. Chiar daca imi spune asa mecanic ca ma place, nu o sa fie indragostit de mine niciodata cum a fost de fata aia. Nu vreau sa gresesc sad

| Hereiam7 explică:

Si el a zis ca daca era, era fericit cu fata aia, dar nu a fost sa fie, si eu am ramas aici mereu, si ca nu e nimic intamplator. Ca si cum el acum putea sa fie fericit cu ea, dar daca nu r, am ramas eu...Eu nu m-am vazut fericita cu altcineva, in schimb el da, si atunci de ce s-a mai intors? Pentru comfort, nu mai vrea sa o ia de la 0 cu altcineva?