| teo_4778 a întrebat:

Va rog sa ma ajuta`ti cu un sfat! Sunt atat de confuza incat nici nu stiu cum sa incep, cum sa ma exprim, pentru ca nu`mi gasesc cuvintele, gasesc in mine doar disperare si durere! Sunt insarcinta, dar nu stiu ce sa fac, sa pstrez copilul sau nu. Eu mi-as dori sa-l pastrez, prietenul meu spune ca ar fi mai bine sa nu-l pstrez pentru ca nu vom putea sa-l crestem. noi vrem ca pana in toamna sa ne mutam cu chirie amandoi. mi-a zis ca ne vom descurca amandoi sa stam cu chirie pentru ca ne vom angaja amandoi imediat dupa ce inchei si eu acest an scolar, dar cu un copilas ar fi greu pentru ca nu as putea sa mai lucrez decat cateva luni pana se naste copilul, iar apoi ar fi greu sa platim chirie, sa crestem un copil, etc dintr`un salariu. Ce sa fac? Nu pot face avort, si el ar vrea sa pastram copilul, dar are dreptate ar fi foarte greu! Tocmai de aceea nu stiu ce sa fac. El a zis ultima oara cand am vorbit pe tema asta ca il vom pastra si vom vedea noi cum ne vom descurca, nu ar vrea sa ma distruga, ma intelege si e langa mine, dar si eu il inteleg pe el, stiu ca l`as distruge daca am pastra copilul, i`ar fi greu, ar fi greu pentru toti 3, nu vreau sa`mi chinui copilul, sar nici sa renunt la el, as lupta enorm, si as face orice sa fie bine, sa-l pot pastra, si sa ii ofer macar minimul. Mi`e foarte greu sa ma decid. Si ma doare si faptul ca nu am pe nimeni cu care sa pot vorbi, care sa ma inteleaga in afara de el, ii multumesc pentru asta, pentrcu ca mai rar sunt baieti ca el, dar simt nevoiea de a avea si pe altcineva langa mine cu care sa pot vorbi, sa imi de un sfat, de aceea am si scris aici, si va rog enorm de mult sa nu ocoliti aceste randuri, chiar am nevoie de niste sfaturi! Va multumesc!

15 răspunsuri:
| R_8074 a răspuns:

Oricat de greu v.ar fi... Nu face avort! O sa gasiti o cale sa il cresteti, e copilul vostru, trebuie sa faceti totul pentru el. Mai ales tu ca il simti in pantecul tau o sa.ti fie foarte greu daca faci avort. Mai ales ca vrei sa il pastrezi. Tine.l, o sa va descurcati voi cumva sigur!

| Zady a răspuns:

Vezi tu,e total ciudat ceea ce faci tu,cum poti intreba pe altcineva daca poti pastra un copil,este copilul tau,cum poate decide altcineva ce sa faci in afara de tine,noi nu te putem ajuta cu nimic,gandeste-te ca poate iti spune cineva sa nu il pastrezi iar apoi vei regreta,sau invers,sa iti zica sa il pastrezi si sa regreti ca l-ai pastrat(nu stiu exact daca ai regreta pentru ca un copil este painea lui dumnezeu si multe familii nici macar nu il pot avea)dar asta este numai alegerea voastra, nu te condamn ca ai intrebat asa ceva, dar gandeste-te bine inainte sa te iei dupa parerea altcuiva

| BRG a răspuns:

Așa este dacă vă jucați cu focul, fă ce vrei.

| unione a răspuns:

Sunteti certati cu partintii? Nu se pot ocupa ei de el cat timp sunteti la servici?

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Depinde de situatie, dar eu in cazul tau nu l-as face pentru ca un copil se face atunci cand ai cat de cat o situatie economica stabila, nu atunci cand tu traiesti de pe o zi pi alta.stiu,ca toata lumea spune ca unu copil se creste mai bine sau mai putin dar nimeni nu precizeza clar ca copii nu vin si cum un sac de bani sub brat! iar ca sa il faci si sa nu ii poti da atunci cand el iti cere mi se pare un chin.eu am 2 si iti spun sincer ca este greu...iar gandul asta ca dupa ce nasti cateva luni nu vei putea lucra sunt visuri! sunt cel putin un an jumatate sau poate doi in care chiar ca nu vei putea face nimic doar copilul! sunt multe satisfactii intr-adevar care ti le dau copii dar eu spun sa astepti! mult succes in tot ceea ce faci.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Ms liviu pentru sustinere, dar cred ca majoritatea acelor oameni crestini si cu frica de dumnezeu nu cred ca stiu ce inseamna sa cresti un copil in zilele de azi si mai ales cat de greu este! dupa cum am spus toata lumea spune fa-l si se va gasi o cale ca sa il cresti, dar la ora adevarului daca stai bine sa te gandesti niciunul din cei ce dau astfel de sfaturi nu ii dau nici un fel de ajutor! de ce nu spun acei oameni fa-l si te ajut si eu cum pot? adica cu o haina un ban? in fine nu cred ca sunt in masura sa spun prea multe iar daca am spus ceva am spus-o din propria experienta si nu ca mi-ar fi lipsit ceva vreodata la copii mei, nu din tocmai ci pentru simplu fapt ca ma confrunt zi de zi cu cazuri din astea si vad cat este de greu.la urma urmei dupa cum ai spus-o si tu liviu alegerea ii apartine! ea hotaraste daca viata pi care ea poate sa o ofere copilului ei este cea cu care intr-adevar o merita.eu una asa gandesc.

| delisa a răspuns:

Si eu sunt insarcinata si am doar 17 ani jumatate! Dar nu m-am gandit niciodata la avort! Eu zic sa il pastrezi pentru ca Dumnezeu va va ajuta!

| liviu89 a răspuns:

Pai este o situatie destul de naspa, ai putea sa pastrezi copilul si sa lucrezi doar... deloc thinking si sa plateasca prietenul tau tot daca ar fi afacerist /bancher/ si alte cacaturi poate va descurcati, daca are uhn salar mai mic incerarca sa faci socoteala salariu + alocatii si ajutoare minus cheltuielile pe luna scutece, mancare, doctor ( un bebelus trebuie sa il duci de vreo cateva ori la doctor) lapte praf chirie mancare pentru voi si altele, u ce post o sa obtii? Daca crezi ca sunteti la limita vreo 2-3ani ( timpul pana o sa te duci tu la munca ) si o sa traiti destul de bine dupa ce iti obtii postul este ok. Daca nu tin sa specific ca inca nu ai un copil este un foetus, eu sunt pentru avort decat sa distrugi 3 vieti si depinde in ce luna esti nu trebuie nici sa iti faci rau tie insusi si sa ai probleme de procreare dupa aia deci parerea mea este mai bine sa faci avort dar trebuie sa ai constiinta impacata daca nu te impaci pe tine prima data o sa ai probleme de constiinta pe viitor

| liviu89 a răspuns:

Doar userul "ingerulsidracultau" a dat un raspuns destul de inteligent aici si a primit vot "stupid " la fel si eu.
De ce? pentru ca sunt uni care intra aici cu mentalitate super crestina (pastreaza copîlul ca o sa te ajute dumnezeu rolling on the floor da si o sa ii dea un inorog cand o sa creasca mare
sau alte raspunsuri omori un copil omori un suflet :o da, daca omori un copil de o zi omori un suflet dar ce ai tu in burta este un foetus deci nu este o fiinta umana nu e ca si cum ai face o crima in fine oh go on
tU nu ai intrat aici sa iti dam noi sfaturi ai vrut sa fii ca la psiholog sa vezi ce spun altii despre tine ca decizia tot tu o sa o iei asa ca succes in viata si decizia ta o sa fie cea mai buna de fapt decizia voastra a ta si a prietenului tau
Imi cer scuze pentru eventualile greseli

| florynna903 a răspuns:

Parintii dc sau inventat?

| Florentin_6875 a răspuns:

Aici ai dreptate rar gasesti ca el baieti multi ti-ar intoarce spatele in astfel de situatii, dar eu cred ca va pot ajuta paritii cu minimul macar daca ar sta putin cu copilul cat sutneti al munca, dar crede-ma dac renunti la copil vei trai cu regretul toata viata gandeste-te ca odata insarcinata ai copilul in tine iar prin avort pract il omori, si nu cred ca asta iti doresti, daca ti al el luptati amandoi pentru copil, nu renunta la el oricum.

| catafreestyle a răspuns:

Este mai bine sal pastrezichiar daca tie greu... daca nu il vei pastra o vei duce si mai greu

| AnDyy_2311 a răspuns:

CUM VINE VORBA SA NU-L PASTREZI?!? Este copilul tau si in primul rand este o viata! Nu ar fi bine sa faci asa ceva! Cum te-ai fi simtit daca mama ta ar fi facut asa ceva?!?

| shew a răspuns:

cred ca trebui pastrat laughing asta inseamna crima a nu-l pastra
2e copilul tau
3nu ai vrea sa-l ai pe constiinta.

| missdidixu a răspuns:

Zici ca ai lupta pentru copilul tau atunci lupta... poate va fi foarte greu nu zic nu dar iti va fi si mai greu daca omori un suflet nevinovat daca prietenul tau te sustine si daca dumnezeu vi la dat cu un scop:sa luptati pentru el sa il cresteti sa ii oferiti toata dragostea