| teo_4778 a întrebat:

Sunt atat de confuza incat nici nu stiu cum sa incep, cum sa ma exprim, pentru ca nu`mi gasesc cuvintele, gasesc in mine doar disperare si durere! Sunt insarcinta, dar nu stiu ce sa fac, sa pstrez copilul sau nu. Eu mi-as dori sa-l pastrez, prietenul meu spune ca ar fi mai bine sa nu-l pstrez pentru ca nu vom putea sa-l crestem. noi vrem ca pana in toamna sa ne mutam cu chirie amandoi. mi-a zis ca ne vom descurca amandoi sa stam cu chirie pentru ca ne vom angaja amandoi imediat dupa ce inchei si eu acest an scolar, dar cu un copilas ar fi greu pentru ca nu as putea sa mai lucrez decat cateva luni pana se naste copilul, iar apoi ar fi greu sa platim chirie, sa crestem un copil, etc dintr`un salariu. Ce sa fac? Nu pot face avort, si el ar vrea sa pastram copilul, dar are dreptate ar fi foarte greu! Tocmai de aceea nu stiu ce sa fac. El a zis ultima oara cand am vorbit pe tema asta ca il vom pastra si vom vedea noi cum ne vom descurca, nu ar vrea sa ma distruga, ma intelege si e langa mine, dar si eu il inteleg pe el, stiu ca l`as distruge daca am pastra copilul, i`ar fi greu, ar fi greu pentru toti 3, nu vreau sa`mi chinui copilul, sar nici sa renunt la el, as lupta enorm, si as face orice sa fie bine, sa-l pot pastra, si sa ii ofer macar minimul. Mi`e foarte greu sa ma decid. Si ma doare si faptul ca nu am pe nimeni cu care sa pot vorbi, care sa ma inteleaga in afara de el, ii multumesc pentru asta, pentrcu ca mai rar sunt baieti ca el, dar simt nevoiea de a avea si pe altcineva langa mine cu care sa pot vorbi, sa imi de un sfat, de aceea am si scris aici, si va rog enorm de mult sa nu ocoliti aceste randuri, chiar am nevoie de niste sfaturi! Va multumesc!

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă nu aveți cum să vă descurcați cu copilul : avort la cerere!
Dacă nu ei o decizie rapidă și stai să te gândesti 10 ani, intre timp va fi și școlar!

| Laviy a răspuns:

Pastreaza-l. E copil, un biet suflet nevinovat care are dreptul sa traiasca, un avort e periculor, exista posibilitatea sa nu mai poti ramane insarcinata. Cand e vorba de copilul tau gasesti o solutie, nu va mai faceti probleme din cauza banilor. Un copil este mai important decat banii.Eu una nu cred ca as mai avea vreodata liniste stiind ca mi-am omorat copliulsad

| Baby a răspuns:

De ce nu il nasti si il dai dupa spre adoptie la o familie care sa poata sa ii asigure un trai sanatos, pentru ca tu din cate am inteles nu ai nici job si nu te poti descurca cu un copil. In felul asta il nasti, nu il omori prin avort, si nici nu sufera in coplarie si creste frumos si sanatos. Din punctul meu de vedere asta e cea mai buna metoda. Stiu ca o sa fie greu, dar poti sa ti legatura cu familia respectiva si sa treci sa-l vizitezi & etc.

| BruneTTe a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar la urma urmei nici nu conteaza asta. Cu siguranta e greu acum, dar stii cum e, greutatile mereu trec. Vei ajunge intr-o zi sa-ti privesti copilul si ii vei multumi lui Dumnezeu ca l-ai lasat sa traiasca. Sprijin vei gasi in cineva, mai sunt si oameni buni pe lumea asta.
Gandeste-te cate mame singure sunt pe lumea asta [ deci nu au un iubit/sot intelegator ca al tau ] care totusi pastreaza copilul si infrunta greutatile cu capul sus. Tu de ce sa nu faci la fel? Si apoi de unde stii ca nu vei suferi o depresie sau cine stie ce alte complicatii din cauza avortului, din cauza uciderii unui suflet?
Repet, va fi greu dar Dumnezeu nu ne da mai multe decat putem duce. Ai sa vezi ca va veni si ziua in care vei fi cea mai fericita persoana din lume alaturi de copilul tau.

| BubuUu_3067 a răspuns:

Http://www.abortioninstruments.com/. Priveste acest filmulet pana la sfarsit te rog. E greu sa privesti asemenea lucru. O sa-ti dai seama ca ceea ce repreznta filmul e una dintre deciziile pe care ai putea sa te gandesti sa le iei. Gandeste`te bine. Te rog dupa ce te hotarasti sa`mi lasi si mie un mesaj sa`mi spui. te rog mult :*

Sper ca te-am ajutat :* :x`!

| aryana_4212 a răspuns:

E mare pacat sa faci un avort dar decat sa sufere acel copil prin chiri mai bine nul face ca e prea mare responsabilitate sa cresti un copil eu stiu cum e ca am tras mult pentru fata mea prin chiri si multe altele ai grija ca numai pana la 3 luni poti face avort.Ai grija de tine si gandeste-te ca nu-i o alegere usora dar decat sa nu ai sai dai de mancre mai bine nu chinui un copil.Scuze daca am fost cam dura dar iti zic sincer si din propia experienta acum mie f bine dar la inceput mi-a fost ingrozitor de greu.

| aryana_4212 a răspuns:

Sa sti ca nu e usor sa lupti dar cel mai frumos cuvnt este sa auzi Mama sau Tata prin asta trebuie sa-ti dai sema ce faci

| SoulReaver a răspuns:

Hmm in primul rand nu stiu ce varsta aveti voi. stiu ca e o decizie foarte grea de luat. parintii ce zic? sunt de acord, stiu de situatia voastra? ei ar putea sa va ajute pana va puneti pe picioare.

| Kida20 a răspuns:

Teo cati ani ai? Daca ai vorbit de an scolar si ai doamne fereste 14 ani, nu-l tine. daca ai 18 la fel.Cel mai bine, desi stiu ca e greu, e sa-ti faci curaj si sa vorbesti intr-o zi cu mama ta.Sunt sigura ca o sa te ajute si crede-ma mama ta ar sti cel mai bine ce sa faca, si ea a fost insarcinata si stie cat de greu e sa cresti un copil.Desigur multi ar zice "nu, sa nu-l omori, tine-l" dar e f greu sa cresti un copil si sa-l educi.Ori poti sa-l pastrezi si sa faci tot posibilul sa-l poti creste dar o sa trebuiasca sa depindeti de un sg salariu.Chiria este 5 mil de ex, mancare, strictul necesar inca 3 milioane iar pentru copil chiar mai mult de 3 mil.Daca considerati ca il puteti creste si puteti face din el un copil fericit,pastreaza-l. Daca nu,da-l spre adoptie. Poti face si avort daca esti intr-o situatie critica,se zice ca fatul la inceput nu are simturile dezvoltate,daca este in stare initiala, un embrion.

Sfatul meu? Vorbeste cu mama ta sau strange-ti bani, du-te la un psiholog si informeaza-te cat mai bine! Pana la urma e decizia ta!

| Sniker a răspuns:

Spune le parintilor

| Carnatel a răspuns:

Nu face prostia sa avortezi daca nu reusiti cu un salar apelati la parinti ei sigur va vor ajuta.Mult succes!

| oanalore a răspuns:

Incearca sa discuti cu mama ta,ea te va sfatui si te va ajuta orice ar fi,daca poti sa pastrezi copilul e bine, si mai conteaza ca poti sa te bizui pe ajutorul iubitului.e greu de crescut un copil dar e minunat cand il strangi in brate, apropo ce varsta ai? sau iubitul? eu zic sa vorbiti cu mama ta sau a lui daca e de treaba si o sa gasiti o solutie.mult noroc.

| roxana02 a răspuns:

Pastreaza copilul, indiferent ce varsta ai! Ca pana la urma stiai ca exista riscul asta.O sa iti para rau daca o sa avortezi.e ca si cum ai omori pe cineva.de fapt chiar asta e.n-o sa ai o viata linistita daca nu il pastrezi. Sper sa tii cont de sfaturile noastre :*.

| ingerash_9086 a răspuns:

Mai bine l`ai pastra crede-ma daca faci avort o sa il visezi si o sa plangi ca nu l`ai pastrat.Asa a facut si o prietena de-a mea si si-a visat baietelul si ii spunea "Mami de ce m`ai omorat" crede`ma e groaznic sa visezi asa ceva.Din putinul tau il poti salva de la moarte sunt sigura ca Dumnezeu te va ajuta daca nu vei face avort.Ai grija de tine!

| teo_4778 explică:

Eu am 18ani el 21! eu inca sunt la scoala termin acum clasa a 11-a! Dar indiferent de decizia pe care o voi lua am sa ma inscriu la seral sau la ff! bebelusul din burtica are 5-6 saptamani! Va multumesc mult pentru sfaturi, chiar am sa va tin la curent :*

| Anonim_9752 a răspuns:

Pastreaza-l! si el are dreptul la viata.va veti descurca toti trei si ve-ti fi niste parinti buni.dar daca il omori nu vei avea liniste si e mai bine sa-l simti langa tine
sper ca vei tine cont de sfatul meu

| MRcrantz a răspuns:

Buna teo.sincer sa fiu situatia in care te afli este una destul de critica si daca ma crezi sau nu, am citit povestea ta de 2-3 ori.eu sunt un baiat relativ tanar care inca nu si-a gasit dragostea adevarata insa iti pot da un sfat, un gand bun orice.cred ca pasul a fost deja facut si cred ca ar trebui sa il iei frumos pe prietenul tau si sa stati si sa vorbiti foarte serios despre asta.esti suta la suta sigura ca esti insarcinata? daca da ar trebui sa va ganditi la faptul ca asa cum spun majoritatea aici si cred ca au dreptate este un copil,un suflet,o fiinta,o viata si nu cred ca ar trebui sa ii dai cu piciorul acestei minunate sanse de adeveni cea ce milioane de femei isi doresc (si poate ca nu se poate )si anume sa devina MAMA sa CREEZE. stiu ca este greu.dar gandeste-te, ganditi-va ca sa spunem ca te hotarast, voi va hotarati sa faci avort si doamne fereste in urma lui patesti ceva sau si mai rau exista pericolul ca niciodata sa nu mai poti face copii.si atunci daca stai sa te gandesti cheltuiala o sa fie mult mai mare decat nasterea, cresterea, educarea unui copil.si inca ceva gandeste-te ca daca dumnezeu ti-a dat un om asa bun langa tine poate ca este un semn ca acest copil, este binecuvantare de la cel de sus si trebuie sa te gandeste ca cineva acolo sus te iubeste, va iubeste pe toti trei.si incearca sa vorbiti cu parintii,cu rude, cu vecini, cu prieteni cu orice care va poate ajuta macar cu un gand bun.stiuCA PUTETI SA TRECETI PESTE ASTA, STIU ASTA, NU LASA BANII SA STEA IN FATA FERICIRII FAMILIEI TALE.sincer as dori sa ne mai tii la curent sau cel putin pe mine cu decizia pe acre ai luat-o si sa stii ca ori care ar fi, noi te vom sustine si vom fi alaturi de tine si nu te vom judeca pentru ca pana la urma asta e aaici nuh? TOTI PT UNU nuh? PASTREAZA-L.si tinene la curent

| MRcrantz a răspuns:

Multumim mult teo