| Ingerul_4184 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati am o mare problema: sunt timida din firestraight facemai ales cu baietii.
Am 19 ani, nu am avut niciodata prieten si nu pot scapa de timiditate.
In preajma unui baiat de care imi place mie mult, ma simt foarte incordata si incep sa tremur fara sa vreau daca sta prea aproape de mine sau daca face gesturi indraznete straight face
Mi`e teama ca nu stiu ce v-a crede acel baiat despre mine, cand va vedea ca tremur. el nu stie ca nu am mai avut niciodata prieten straight face
Ideea e ca tremur numai in prezenta unui baiat de care`mi place foarte mult, simt ca imi pierd cuvintele si nu mai stiu ce sa zic.
Simt cum incepe sa`mi bata inima foarte repede si sunt incordata parca stau pe ace.
El mai are si un fel de`a fi, de a se uita fix la tine si insistent si cand il vad ca se uita asa, evit sa-l privesc, ca imi inrautateste starea.
Daca stau langa altii pentru care nu simt nimic, nu am treaba.
Am intalnit o gramada de baieti cu care am stat de vorba ca amici, dar pentru el am simtit si eu atractie prea puternica.
Apropo, reactionez astfel, numai in preajma baietilor de care imi place.
Explicati ce credeti voi ca se intampla, care sunt cauzele si cum pot face sa trec peste.
Va multumesc :*:*

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vezi ca exista in librarii vreo 2 titluri de carti pe tema asta, si am mai raspuns nu o data la aceasta intrebare! Cauta si in susul paginii, in arhiva TPU!
SuccessE!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Păi ca să scapi de frica asta trebuie să înveţi să îţi controlezi emoţiile.Fiecare avem emoţii, dar unii şi le controlează, unii nu. Gîndeşte'te că şi el(cel de care îţi place) e om, relaxează'te, trage aer în piept şi apoi expiră uşor, continuă aşa de cîteva ori şi îţi vor mai trece emoţiile. Cînd simţi că începi să tremuri zîmbeşte, gîndeşte pozitiv şi spune'ţi în gîndtongueot să fac asta, pot să vorbesc cu el fără să mă blochez.Conteaza f mult să ai încredere în tine, să fi încrezătoare şi totul va fi bine.Nu îţi fie frică de faptul că poate greşeşti cu ceva, nimeni nu e perfect iar să greşeşti e omeneşte.
Baftă!happy

| SeNyS a răspuns:

Pot spune ca si eu cam trec prin aceeasi situatie, doar ca am 17 ani, nu am avut nici eu prieten pana la varsta asta, desi am avut ceva propuneri si chiar si de la baiatul care credeam eu ca il plac, dar in timp mi-am dat seama ca nu e ceea ce-mi doresc. Uneori simt ca nu pot fi cu un baiat din cauza ca arat ba asa, ba asa...in fine, stai linistita ca nu esti singura, si eu am o prietena care are tot 19 ani, si nu a avut nici ea prieten, e timida, dar nu-i bai exista pentru fiecare fata bucatica aia care o completeaza! I-ati inima in dinti si nu mai fi emotiva, zambeste, relaxeza-te in prezenta tuturor, distreaza-te, fii pozitiva si totul va fi OK. pup:*

| mihaela_7412 a răspuns:

Pai nah iti place de el si simti fiori cand il vezi e destul de normal nu te teme faza e sa fii sigura pe tine si el nu iti va face nimic fara acoprdul tau eu n-am un stres nu-s deloc timida is prea certareata si asta e un defect dar nu ai dc sa iti faci griji gandeste-te ca daca si el ma place sau ceva de genu succes

| Miiiiiiiih a răspuns:

Chestii din astea nu se gasesc in carti!sad Tr sa simti si sa nu mai iti fie friqa pentru ca nu rezolvi nimichappymi s-a intamplat la multe fete li se intampla da nu e nimic anormallaughinguh relaxeazate si nu mai fii incordatahappyo sa mearga:*

| ♦EthernalVampa♦ a răspuns:

Poate ca din cauza ca de cand erai mai mica nu prea ai avut contact cu partea masculina indeajuns incat sa scapi de aceasta stare. Sincer, mie una mi se pare destul de normal. Totusi este pacat si trebuie sa iti revii. Uite un exemplu din viata mea, in speranta ca vei fii mai sigura pe tine.
Si eu una eram si se pare ca inca sunt o fata timida! Imi placea de un tip din scoala, ce-i drept cu 2 ani mai mare. Eram absolu innebunita, nici nu puteam sa-l privesc in ochi, sa ma apropii de el, sa ma bag in seama. Treaba asta ma exaspera. Intr-un final, am rost de id-ul lui. Si prima data cand am vorbit, eram atat de emotionata, tremuram, aveam palmele reci... Iti suna cunoscut? Bina, pana la urma am aflat ca ema un mare idiot. Si asa cu altii. Intr-un final, la noi in clasa, asta in a 5-a, a venit un baiat ce ramasese repetent. Si mi-a placut de el! Era tare timid, ca s mine. Si din cauza ca era de aceeasi varsta cu mine, emotiile mi-au trecut si a fost cat pe aci sa fim impreuna, fapt ca si el ma placea. In fine, pana in a 7-a, nu am avut nici un pieten, asta fiind anul trecut. Acum sunt cu al doilea, am facut de curand 5 luni si pot sa spun ca este vorba de iubire adevarata. Este atat de pacat sa pierzi asa ceva! Trebuie sa te automotivezi ca ai puterea sa-ti infrangi emotiile, sa treci la treaba. Ca vorba aceea ana la urma, e si el om. Nu ai de ce sa-ti faci griji, nu te mustreaza nimeni daca te impleticesti putin. Totusi, este de preferat sa fii de prima data cu un baiat cu care, ehh, nu trebuie sa fie vorba de iubire adevarata, daca intelegi. Asa te modelezi si pe viitor nu o sa mai ai probleme nu emotiile! Pare ciudat sa asculti de sfaturiile unei fete de 14 ani, dar crede-ma, nu ai nimic de pierdut! Eu am avut un ghiion cumplit, si acela de a sta si te uita la un baiat cu care nu poti fii.Si asta de nenumarate ori. Si acum, sunt fericita, cu un iubit la care doar am visat, ce este si cu 3 ani mai mare ca mine. Ai incredere in tine, spune-ti ca esti frumoasa si ca meriti sa fii cu cineva bun! Ia atitudine, simte-te bine in pielea ta! Totul se v-a rezolva, ai sa vezi happy

| liviu18 a răspuns:

Salut pai un sfat bun este sa-ti iei inima in dintii si cand un baiat in face avansuri lasate cuprinsa in brate de el si de acolo curge toate lucrurile de la sinewinking daca nu e pacat cati pierzi tineretea si pacat tonguetongue