| MaiaMartinas a întrebat:

Cum am spus in intrebarea: http://www.tpu.ro/......e-face-ca/ ..deci a fost vacanta dintre semestre ..si acum de cand a inceput scoala, pur si simplu nu mai pot ascunde ceea ce simt pentru el(desi sunt foarte timida)..nustiu de ce, dar cand il privesc in ochi imi apare un ranjet prostesc pe fata, pe care nu-l pot controla..si tare mi-e teama ca a aflat ca-mi place de el..si acum nu stiu ce sa fac, dar a facut niste gesturi, din care imi dau seama ca el stie ca-l plac..si ma simt super aiurea..nustiu ce sa fac..sa-i zic odata tot ce simt, sau sa continui sa ascund..desi nu prea imi reuseste, mentionez de zambetul ala.e chiar ciudat, n-am mai patit asa ceva.dar pur si simplu cand il privesc nu ma pot abtine..si la scoala incerc sa-l evit(dar suntem in aceeasi clasa) si nu prea am cum..chiar nu stiu ce sa fac, va rog dati-mi un sfat. dau funda :3

Răspuns Câştigător
| AmaliaAnda a răspuns:

Da inteleg, dar te-ai gandit ca poate el se panicheaza mai rau decat tine, eu zic sa te linistesti, trebuie sa gandesti ca si varsta e de vina pentru comportament, daca simte ceva pentru tine isi va face curaj intr-un final sa iti vorbeasca, iar daca nu, crede-ma esti tanara te vei mai indragosti de multe ori, doar calmeaza-te lasa lucrurile sa curga de la sine daca va fi sa fiti impreuna se va intampla, arata-i ca esti o fata independenta care stie ce vrea. fii puternica, si in continuare dupa cum ti-am zis incearca doar conversatii relaxante. insa daca chiar nu te baga in seama, nu mai suferii, o sa intalnesti persoana care sa te iubeasca si sa te respecte! bafta!

| MaiaMartinas explică (pentru AmaliaAnda):

Mda.dar totusi avem 16 spre 17 ani amandoi, si eu incerc sa-l evit.dar e acolo in clasa..si nu cred ca-si va face curaj sa vorbeasca, facand asa din clasa a 9-a, dar abia dintr-a 10 a inceput mie sa-mi placa de el si sa dau mai mare atentie la gesturile lui..si nu stiu ce sa inteleg, daca nu ma place de ce face asa? si nu stiu, dar tare mi-e teama sa nu fim 2 prosti care se plac, dar nu recunosc.

21 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

De ce te ascunzi nu e mai Simplu sa vb cu el in Particular si sa ii spui ceea ce Simti? Ia aminte ca asa o sa te mai calmezi.

| darriya a răspuns:

De ce sa-ti fie teama ca a aflat? din contra e mai bine asa, acum trebuie sa astepti sa faca el al 2-lea pas, sau spune-i "buna"te faci si tu ca n-ai inteles ce a zis profesoara, daca iti poate explica el mai bine...intra in vb cu el, ca doar nu te omoara nimeni.

| MaiaMartinas explică (pentru darriya):

Dar el nu vrea sa vorbeasca cu mine, tace in preajma mea..ca l-am mai intrebat despre una alta.dar "muteste" si nu exagerez..si imi lasa impresia ca il mananc.

| darriya a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Cum ai zis si tu el poate si-a dat seama ca il placi si d-aia, e mai timid, n-ai fb lui?

| MaiaMartinas explică (pentru darriya):

Dar eu nu mai am fb..si el oricum nu prea intra pe fb..asa ca daca e sa vorbesc cu el ceva, trebuie face to face.

| darriya a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Pai da dar, nu-ti raspunde face to face! era mai simplu asa, sau aflai nr de tel, mesaje...

| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Poti ruga pe cineva sa incerce sa afle daca si el te place. Daca te place ii poti arata ca il placi, dar daca nu, ascunde-te!

| MaiaMartinas explică (pentru KwonJiyongParkJimin):

Pai si el e timid, si facea niste gesturi.din care mi-a dat de inteles ca ma place.dar acum de cand a inceput din nou scoala, parca m-am prostit..si nu mai pot ascunde ce simt pentru el.

| Skittless1997 a răspuns (pentru KwonJiyongParkJimin):

Inveti fata la prostii de ce sa se ascunda?

| KwonJiyongParkJimin a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Exact asa am patit si eu.Imi placea de un baiat si la fel ca tine, zambeam ca proasta cand il vedeam. Imi dadea si el de inteles ca ma place si pana la urma i-am spus ca il plac. Peste ceva timp m-a intrebat daca vreau sa stau cu el si cum era de asteptat am acceptat. Am stat cu el o luna si cateva zile. Dupa acea luna si cateva zile mi-a spus ca el nu ma place si ca nu m-a placut niciodata. Deci ai grija. Acum faci cum crezi tu ca e mai bine. :*

| KwonJiyongParkJimin a răspuns (pentru Skittless1997):

Nu o invat la prostii! De ce sa se ascunda? Daca lui nu-i place de ea si afla ca ea il place o va privi intr-un mor....nu stiu cum sa-ti explic. Am fost in situatia ei si stiu cum e.

| MaiaMartinas explică (pentru KwonJiyongParkJimin):

Chiar nu stiu ce sa fac, ca noi nu prea vorbim..ci doar gesturile astea de prosti, pe care la facem amandoi..adica el devine foarte agitat in preajma mea, sau cand ma mai uit la el isi intoarce privirea imediat..si chiar nu stiu ce sa inteleg..si mi-e tare frica.dar cred ca trebuie sa-mi fac curaj si sa ma bag in vorba cu el, desi "muteste" in preajma mea, si nu exagerez...si sincer nu-l inteleg deloc.dar trebuie sa am o discutie cu el.dar nu stiu cum sa incep.

| AmaliaAnda a răspuns:

Buna. Din tot ce am inteles este ca amandurora va este frica de sentimentele voastre, va este frica de ceea ce simtiti, parerea mea este ca tu ar trebui sa iti acorzi mai intai tie timp, sa iti faci ordine intre sentimente, iar atunci cand esti in preajma lui respira adanca si nu te mai panica, incepe o conversatie dar care sa fie relaxanta pentru amandoi, de exemplu intreaba-l de ceva ce stii ca ii place sau ceva despre scoala. asa veti incepe sa comunicati mai mult si nu veti mai fi asa pancati, vei vedea ca lucrurile se vor aranja pe parcurs intre voi. bafta!

| MaiaMartinas explică (pentru AmaliaAnda):

Dar uite sa-ti spun o intamplare de acu cateva saptamani..deci el glumea cu inca 2 fete, care se legau de inaltimea lui, si eu l-am intrebat cat de inalt e, cati cm are...adica o intrebare destul de banala...si pur si simplu ma privea..si a "mutit"..deci.el nu ma place..ca daca ar face-o ar vorbi ceva.dar parca il mananc, asa imi da impresia.si poate mai bine il evit..si gata.

| darriya a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Clar o intrebare proasta omul poate s-a gandit la cm la...,n-ai de unde sa stii, baiatul e timid, asa se intampla cand iti place cineva mult sa te emotionez, sa nu mai stii ce sa raspunzi, balbai etc...

| MaiaMartinas explică (pentru darriya):

Bine da nu i-am zis asa, i-am zis hey da cat esti de inalt laughing ..nu i-am zis cu cm..si era ceva banal.

| darriya a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Pai asta nu-i intrebare, atata timp cat il cunosti, doar daca nu-l vedeai niciodata doar in poze, atunci puteai sa-l intrebi, d-aia a ramas si el mut laughing

| MaiaMartinas explică (pentru darriya):

Eeh poate.dar de obicei ramane mut in preajma meahappy dar ma rog, si eu is al naibii de timida, si nici nu stiu cu ce subiect sa inceplaughing

| darriya a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Pai spune doar "buna"daca vezi ca nu te baga in seama, lasa-l da-l Doamne, iarta-ma, ca e in lumea lui laughing

| MaiaMartinas explică (pentru darriya):

Daca as sti ca-i sunt total indiferenta,as accepta,nu-i problema...dar de cateva zile, il evit total,(ca daca il privesc in ochi imi apare un ranjet idiotlaughing ).dar se tot plimba pe la banca mea, si sta tot timpul cu ochii pe mine, si culmea, daca ma intorc spre el isi intoarce privirea imediat, si face pe prostu...si cum am spus el e timid, mai timid ca mine.dar totusi o sa incerc maine ceva, dar nu stiu cum sa incep..si mai ales acum ca si-a cam dat seama ca il plac, ma simt si mai aiurea.