| Daviduku a întrebat:

Vă rog să mă ajutați cu un sfat. Recent, am cunoscut o fată de vârsta mea (22 ani) și totul a fost bine și frumos până când, când ea se afla la mine acasă a venit poliția și m-a înștiințat că trebuie să mă prezint la un tribunal din Germania, fiind suspect de complicitate la furt, un furt pe care doi prieteni de-ai mei cu care am lucrat la o firmă de curierat l-au comis în urmă cu câteva luni dar care au plecat și nu mai știu nimic de ei... Problema este că ea a început să-mi pună nșpe mii de întrebări și deși am încercat să o conving că nu este nimic adevărat, ea îmi spune că nu mai vrea să ținem legătura iar ieri, și-a făcut singură bagajele și n-am mai găsit-o acasă când m-am întors de la cursuri așa că, fiind îngrijorat, am încercat să o sun ca să vorbim; mi-a răspuns și mi-a spus că până nu se va clarifica situația mea cu acest incident, ea va sta la părinții ei. Acum, sunt disperat pentru că trebuie să plec în Germania și să mă prezint la tribunalul respectiv și nu știu ce se va întâmpla, ce decizie vor lua polițiștii de acolo, mă tem să nu-mi dea vreun ordin de arestare preventivă pentru că asta m-ar lua definitiv de lângă ea și nu vreau să o pierd pentru că o iubesc mult și deși i-am zis asta într-una, ea îmi spune că nu vrea să stea în casă cu un *recidivist*. Sunt disperat, credeți-mă. Încerc să o conving să vină cu mine acolo și să-mi fie alături, căci nu am alte persoane de încredere și de bază, dar nu știu ce să mai fac deoarece ea are un tată mai exigent și o *ține din scurt* și îi bagă numai tâmpenii în cap, mai ales în legătură cu mine. Mă gândesc să o conving să o *răpesc* de la părinții ei și să fugim după acest proces în Canada și să începem acolo totul de la 0... Ea mă iubește mult, doar că este puțin bipolară din cauza unei depresii puternice din trecut, după o decepție într-o relație pe care a avut-o cu un alt băiat, când ea era minoră și acum râde și spune că vrea să stea cu mine iar după două ore începe să mă amenințe că ea se va despărți de mine, că nu are încredere în mine, că eu nu îi dovedesc că o iubesc șamd. Cum credeți că aș putea să o conving să plecăm definitiv și să renunțe la prostul de taică-su care m-a scos destul din sărite până acum? Menționez că eu și cu tatăl ei ne-am certat de mai multe ori pe seama relației dintre mine și fiică-sa, iar în urmă cu o lună când m-am dus cu mașina să o iau la o plimbare la pădure, el ne-a urmărit cu scuterul și ne-a prins exact când făceam dragoste și m-a bătut și pe mine și pe ea iar după asta, el i-a pus interdicție o vreme să mai iasă din casă iar pe mine m-a amenințat că mă bate dacă mai vin la poartă la fata lui, deși soția lui, adică mama partenerei mele este o femeie foarte de treabă cu care mă înțeleg bine încă de la început. Ce să fac, măi oameni?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Dacă ea nu te susține și nu e lângă tine în momentele astea înseamnă că nu te iubește. Când iubești cu adevărat pe cineva ești lângă persoana iubită la bine și la greu, nu crezi? Dacă la 22 de ani se lasă manipulată și controlată de tatăl ei atunci mi-e milă de ea, se vede că nu e în stare să ia propriile decizii.
Tu, în primul rând, ar trebui să rezolvi faza cu procesul din Germania. Cel mai bine ar fi să consulți un avocat din România care să te îndrume ce să faci.
Iar faza "Ea mă iubește mult, doar că este puțin bipolară din cauza unei depresii puternice din trecut, după o decepție într-o relație pe care a avut-o cu un alt băiat" mi se pare cam aiurea. Cum ai ajuns la concluzia că ea e bipolară? Ai dedus tu sau ea chiar are această tulburare?
Dacă tu chiar crezi că ea e "puțin bipolară" atunci ar trebui să te întrebi dacă a trecut peste relația anterioară și ce vrea acum de la tine.
După părerea mea ar trebui să vorbești serios cu ea pe tema asta.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu ai fost citat de poliția din Germania, dar din câte știu poliția din Germania nu are jurisdicție aici. Astfel, poliția de aici ți-a înmânat o adresă oficială din partea lor că ești învitat la poliție în Germania? Tu nu te duci.
Dacă poliția din Germania are doar suspiciuni și declarații că ai comis un furt, ea doar pe atâta bază nu poate cere extrădarea ta. Așa că nu te duci. Eu așa aș face. Să te ducă legat dacă asta vor. Dar ca să poată asta, ei nu pot pe povești. Pe povești nu se face o extrădare. Că dacă ar fi așa, atunci oricine ar putea spune orice despre oricine de oriunde că a făcut și a dres.
trebuie să plec în Germania. De ce trebuie să pleci? Dacă nu pleci, nu pleci.
Cum credeți că aș putea să o conving să plecăm definitiv și să renunțe la prostul de taică-su?
Nu o poți convinge.
este puțin bipolară din cauza unei depresii puternice din trecut.
Dacă e puțin bipolară, ea este în stare să îți facă figura, oricând.
În pădure cu tata și cu motocicleta cred că a fost distracția secolului. Ai învățat o lecție.
Măi omule, las-o baltă. Și bipolară și cu tata bătăuș.

| mentholinks a răspuns:

Pai ea are 22 de ani deci e majora deci e decizia ei cum ar veni. Iar tu trebuie sa te prezinti la un tribunal in Germania iar apoi vrei sa o iei de la 0 din Canada. In strainatate nu sunt caini cu colaci in coada, e destul de greu daca nu ai macar o suma decenta de bani pentru inceput sa te descurci un pic pana te integrezi sau sa cunosti pe cineva acolo care sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă la o mică problemă și-a făcut bagajele și a fugit la părinți, gândește-te ce se putea întâmpla dacă făceați copii și greu fiind, te putea lăsa și atunci cu ochii în soare și copii pe spate. Dacă a fugit e dovadă că nici măcar nu ține la tine, o persoană care tine cu adevărat la cineva atunci ii este alături la bine și la greu și încearcă să susțină moral. Dacă stă să asculte de taică-său și acceptă să îi dirijeze viata, atunci să se mute cu taică-său. Fetița asta, la 22 ani cât zici că are, este total infantilă în gândire și comportament. La necaz afli fața adevărată a oamenilor. Înainte să plângi după ea, mai întâi gândește-te și tu un pic. Merită să plângi după o persoană pentru care nici măcar nu insemni nimic? Iar tu zici că te iubește după ce zici că ai cunoscut-o recent? Asta nu e iubire, nici măcar nu vă cunoașteți. Iar la partea cu răpirea consider că te uiți cam mult la filme. Până să ajungi tu să fugi cu ea în Canada, poate ajungi la pușcărie în Germania pentru că acolo legea e lege nu ca în România.

| Clytia a răspuns:

"In 22 de ani nu am reușit niciodată să cuceresc o fată".
"Dorința mea cea mai mare: să termin ultimul an și să obțin un loc de muncă într-un spital din România" - te-ai răzgândit dintr-o dată și fugi în Canada? laughing
Alt troll pe-aici... Tu chiar n-ai ce face cu viața ta? Atât de tristă e?

| Rux04 a răspuns:

''Ea mă iubește mult, doar că este puțin bipolară din cauza unei depresii puternice din trecut, după o decepție într-o relație pe care a avut-o cu un alt băiat, când ea era minoră și acum râde și spune că vrea să stea cu mine iar după două ore începe să mă amenințe că ea se va despărți de mine, că nu are încredere în mine, că eu nu îi dovedesc că o iubesc șamd. '' Cu tulburarea bipolară nu este de glumă. Ai mai jos link.