| Amalia2305 a întrebat:

Dau fundă celui care mă ajută cu un sfat bun si vot la restul.Este o poveste mai lungă, dar sper să nu vă plictisiti. Situația mea arată cam așa : M-am atașat foarte tare de un baiat mai mare decât mine cu doi ani. L-am cunoscut pe la inceputul acestui an(martie). La început vorbeam precum doi amici, însă cu timpul, deși avea iubita(de aproximativ un an), a început să-mi spună "frumoasa mea","frumoaso" ș. a. m. d. La începutul verii s-a desparțit de iubita lui deoarece aceasta trebuia să plece in Italia definitiv, revenind în țară doar în vacanțe. În aceasta perioadă am devenit foarte apropiați (am ajuns să ne spunem chiar și "soțlove struck""soțielove struck" laughing ), vorbeam des prin mesaje sau la telefon până în pe la 2-3 dimineata...Toate bune si frumoase pană când a început școala, iar fosta lui iubita s-a întors în țarăstraight face. Atât baiatul despre care v-am vorbit, cât si fosta lui iubită stau la același internat deoarece învața la același liceu(ea fiind boboaca, iar el a11-a). După câteva zile de la începerea școlii s-au împăcatstraight face. Nu am mai vorbit 2-3zile până când el a ajuns acasă ca să poată intra pe mess.Atunci mi-a spus că el nu-și dorește această relație și că avea de gând să fie cu altă fată, de care crede el că s-a atașat mult și anume eu. când l-am intrebat de ce s-au împăcat mi-a răspuns că nici el nu știe, dar că ține la mine și că fie că eu il cred sau nu, el vrea ca eu să fiu următoarea si ultima lui iubită cât mai repede.Chiar daca s-a împăcat cu ea, tot imi spune "scumpa mea soție love struck"sau ceva de genu când vorbește cu mine. Spre exemplu ieri seară a fost ziua tatălui meu, mi-a cerut numarul lui pentru a-i trimite un mesaj cu "La mulți ani tata socru.*s-a semnat*! ", prima data am crezut ca glumeste așa că l-am întrebat ce vrea să-i spună, iar el mi-a raspuns "vreau să-i spun căt de mult îi iubesc fata", i-am dat numarul, iar spre surprinderea mea chiar i-a trimis mesajul. Eu momentan sunt într-o relație de 2 saptamani(cu un baiat ok, care spune ca tine la mine, se comporta ff frumos su mine,oh go on însă mie mintea tot la celalalt imi e love struck ). Baiatul despre care am vorbit nu stie ca sunt intr-o relatie.big grin. Ei bine, uitați în sfârșit și întrebările mele :
1. De ce nu se desparte de iubita lui daca tot zice ca tine la mine?
2. De ce a facut faza cu tatal meu thinking
3. Credeți că ar trebui să renunț la relație pe care o am acum?
4. Credeți că el chiar ține la mine sau mă minte? Dar care ar fi motivul pentru care m-ar minti?straight face :s
5. Voi ce ați face in situația mea puppy dog eyes?
P. S. : Știu că a fost cam lungă povestirea mea, însă am încercat să o fac cât mai scurta happy

Răspuns Câştigător
| LailaLia a răspuns:

Foarte interesanta povestea ta...chiar ca dawinking
Deci...voi ati vorbit si face to face sau doar pe mess sau la telefon. E foarte important sa cunosti o persoana cum este in realitate si nu doar pe messhappy

1. Poate ca momentan nu stie ce se intampla cu el. Daca chiar vrea sau nu asta dar nu te descuraja doar pentru asta. Capul sus.
2. Poate ca a vrut sa-ti demonstreze ca poti avea incredere in el si ca nu o sa te dezamageascawinking
3.Asta decizi toar tu si numai tu. Daca baiatul cu care vorbesti pana noaptea tarziu te face sa te simti importanta si iubita ar trebui sa incerci, dar asta este doar o parere. Depinde si ce simti tu .4.Pana si baietii se ataseaza la urma urmei.
5. As cantari lucrurile cum trebuie. Gandeste-te ce iti poate oferi actualul tau prieten si ce iti poate oferi celalalt si aici nu vine vorba de lucruri materiale ci de iubire si afectiune. Vorbeste cu baiatul de care esti atrasa daca el chiar simte ceva pentru tine si clarificati lucrurile. O sa fie mult mai usor.

Sper ca te-am ajutat:*:X

| Amalia2305 explică (pentru LailaLia):

Am vorbit si fata in fata,dar acum,in timpul scolii, el fiind plecat acasa in weekend,iar in timpul saptamanii eu sunt la scoala de dimineata,el de dupa-amiaza, iar eu nu prea am voie seara afara, nu am prea mai avut timp sa ne mai vedem.

| LailaLia a răspuns (pentru Amalia2305):

Ok am inteles.parerea mea este aceeasi...incearca sa le ceri parintilor voie si stai afara pana la o anumita ora...incadreaza-te si in programul "amicului"hee heetau. Cati ani ai?big grin

| Amalia2305 explică (pentru LailaLia):

Eu am 15, iar el 17 blushingstiu ca sunt "mica" sau ceva de genu dar chiar am ajuns sa tin la acet baiat straight face

| LailaLia a răspuns (pentru Amalia2305):

Este ok... dragostea nu are varsta.stai linistita si asculta-ti inima.A si inca ceva, vorbiti despre prietena lui, sa-ti lamureasca odata situatia si sa isi dea seama ce are de facut.Si inca ceva nu il pune sa aleaga intre tine si ea, o sa fii un fel de "tap ispasitor" asteapta si totul vine de la sine.Trebuie doar sa ai rabdare.winking:

9 răspunsuri:
| oLeNNNao a răspuns:

Pentru inceput Nu baga in seama ce zice lumea! :* Ascultati inima! Daca tii la baiatul acela eu zic sa facetsi si posibilul dar si imposibilul sa fitsi impreuna! Intreaba'l urmatoarele chestii :
1 Daca ma iubesti si vrei o relatie cu mine atunci de ce nu te poti despartii de prietena ta?
2. Stii bine ca tin la tine si sper ca si tu tii la mine, atunci de ce nu suntem impreuna?
Si in ultimu rand explica-i sentimentele tale fata de el :]. Punel pe ganduri nu il stres prea mult acordai un timp de gandire! Ptr k daca o sa fii prea stresata nu o sa ii placa! happy Bafta :*!

| Cosmiinna a răspuns:

Păi 1, nu se desparte de iubita lui pentru că poate îi e frică să nu o rănească şi încearcă să găsească scuya perfectă pentru a termina cu ea.
2. Acea fază este dovada că el chiar ţine la tine, adică dacă nu ar fi aşa nu ar fi trimis acel mesaj, nu toţi băieţii sunt în stare de aşa ceva şi mai ales cu tatăl fetei.
3. Eu spun să nu renunţi cel puţin nu până ce nu renunţă şi el la relaţia lui.
4. Cu siguranţă ţine la tine, nu îţi face griji.
5. eu în situaţia ta aş lăsa ca totul să curgă de la sine, dacă întradevăr îşi doreşte ceva cu tine totul va fi bine şi ve-ţi fi fericiţi vei vedea :* sper să fiţi împreună! bafă multă scumpa

| star4all a răspuns:

1. Poate ca-i este frica sa nu va piarda pe amandoua si incearca sa vada cu cine va ramane pana la urma. Sau e un paduche ce se da la doua fete deodata.

Ps : In general baietii se dau la mai multe fete deodata ca sa aiba mai multe sansewinking

2.Ori chiar tine la tine si a vrut sa o dovedeasca, ori a facut-o la panarama doar ca sa rada.

3. Daca el nu renunta tu de ce sa renunti? Si oricum daca e la distanta sa raman unde este.

Ps : Eu sunt intra 11 si fac liceul in alt judet merg acasa ceva mai rar. Aveam o prietena acasa da din cauza ca nu aveam prea multi bani nu puteam veni in fiecare weekend acasa si mna distanta a distrus totul. In 4 luni m-am vazut iar burlac asa ca mi-am bagat mintile-n capwinking

4. N-ai de unde sa stii ce-i in capu unui baiat cand vine vorba de fete. Greu sa ma pronunt daca tine la tine sau nu. Ca sa vezi asta fa-i niste faze originale, zii sa va intalniti sa vezi cum se comporta fata in fatawinking

Ps: Daca il vezi ca n-are nici-un fel de emotii sau trac e clara treaba ca nu tine la tine ci doar incearca sa vada daca-i iese asa o relatie si pe acasa.

5. Eu unu zic sa ramai cu pretenu care-l ai acum. Chiar daca acum nu e cine stie ce relatia, eu am invatat cu timpul inveti sa iubesti!

| PinkDea a răspuns:

Daca tine asa mult la tine ar trebuie sa renunte el primul la relatie apoi tu...
Faza cu tatal tau poate fi luata asa : ori a vrut sa iti demonstreze ca te place ori a vrut sa faca misto de tine (nu il cunosc pe baiatul ala ca sa iti pot supne ce a vrut )
Motiv sa te minta nu ar fi dar poate face doar misto de tine
I-as propune sa se desparta de fata aia daca tine la mine (tine)

| crinutza88 a răspuns:

El este cel care ar trebui sa rfenunte primul la relatia pe care o are, ca sa iti arate ca vrea intr-adevar sa ramana cu tine, ai grija sa nu renunti la relatia ta si el sa ramana cu cealalta, dar tine cont si ca ai putea sa il ranesti pe baiatul cu care esti acum daca o sa continui ceva cu el fara sa simti nimic pentru el