| anonim_4396 a întrebat:

daca aveti timp sa cititi povestea si sa ma ajutati v-as fi recunoscător. Eu am 24 de ani sunt rac, fosta mea prietena de care m-am despărțit acum 2 zile are 21 de ani și este taur. Ne-am cunoscut la munca, ea atunci avea o relație de 3 ani jumate si locuia impreuna cu iubitul ei. Eu cand am inceput sa vorbesc cu ea mi-a spus că relația ei nu prea mai merge. Ne-am combinat, după 4 luni a decis să se mute de la fostul, sa se mute cu mine. La început a fost totul perfect, era atât de fericită, se vedea ca e super atrasă de mine, o vedeam ca era ca și un copil mega fericit. Primele 7 luni dupa ce ne-am mutat impreuna au fost perfecte, insa de 2 luni se răcise mult. Prefera să iasă mai mult singura, atunci când ieșea nu răspundea absolut deloc la telefon, a inceput să nu îmi mai ofere afecțiunea pe care mi-o oferea inainte, uneori adormea pe canapea, nu mai venea in pat cu mine. De două luni nu mi-a mai spus te iubesc, iar relația sexuala era destul de rar. O dată pe lună, la început la 2-3 zile. In ultimele două luni am observat că ascunde ceva, am prins-o ca vorbeste cu fostul dar ferea telefonul cand veneam langa ea, il lua si la baie, imi spusese parola sa ii fac o poza si ziua următoare o schimbase. Cand aduceam vorba de lucrurile care ma deranjează, ca e rece, a spus că asa e ea. Dar la început nu era asa, în primele 7 luni era de acord sa punem poze impreuna, în ultima perioada nu mai e de acord, ca vad părinții fostului, și se simte prost, de 3 zile parca sunt un străin pentru ea, acum 3 zile a primit 21 de trandafiri la munca, ( au fost livrati de un taxi) ea spune că nu știe de unde sunt. Acum două zile a întârziat 7 ore, nu mai ajungea acasă. Am sunat-o de peste 20 de ori și părinții ei la fel, nu a răspuns. Dupa ma ore mă sună plângând, ca e in piata unirii sa ma duc sa o iau, ca a fost in parcul izvor sa citească o carte în hamac, a simțit miros de țigară și a leșinat ( suferă de un început de astm). Si s-a trezit cu sânge la nas... Ca a căutat o mașină si a ajuns la unirii de unde trebuia sa merg sa o iau. Am fost sa o iau, am ajuns acasa si i-am spus că am dubii cu lesinul asta... Si e posibil sa mintă pentru că apărea din cand in cand activa pe Facebook si Instagram. Deși ea a spus că nu a scos telefonul din geanta. După ce i-am spus asta a avut o criză de plâns, ca nu am incredere in ea si cred ca e prefăcută, că nu mai suportă si vrea sa ne despărțim. Am incercat sa imi cer scuze, sa o împac, fără rezultat. Ieri am avut o discuție și a spus că nu poate să se împace cu mine deoarece e nefericită în relatie, ca sunt imatur, ca nu avem subiecte in comun, ca o deranjează cum gandesc și nu pot sa o tin obligată in relatia asta. După discuția asta m-a apucat plânsul si a venit și m-a luat in brate, m-a pupat pe gât spunându-mi că putem ramane prieteni si ca o sa locuim împreună aici pana o sa gasesc eu pe cineva. Imi este greu sa locuiesc cu ea știind că nu mai suntem impreuna. Ca nu mai pot face unele lucruri impreuna cu ea. Am hotarat sa dormim in acelasi pat și vad ca nu o deranjează ca o tin noaptea in brate, dar cred ca mai mult sufăr daca incerc toate lucrurile astea, pentru că am spus că o inteleg, și nu ii pot impune sa stea cu mine. Imi e greu nu stiu adevăratul motiv, daca a gasit pe altcineva, sau ce a facut o sa se schimbe radical. Voi ce părere aveți cu lesinul si cu motivul despărțirii? Credeti ca e mai ok sa rămânem în aceeași garsonieră un timp? Sau imi fac singur rau, dar nici sa plece si sa nu o mai vad nu as suporta sad

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Ai scris mult, dar eu rezum. E foarte simplu. Tu ai luat-o de la ala, sau ea l-a parasit si ai urmat tu. Tu esti doar unul din lista ei. Lunga. A trecut elementul de noutate in relatie, respectiv, sex, iesit in oras etc. si a palit si "relatia". La varsta voastra relatiile sunt de scurta durata pentru ca nu au fundament real. Ce e de facut? Daca vrei sa mai pierzi timpul cu ea, avand niste avantaje din chestia asta. fa-o, nu ai o varsta inaintata, nu vrei familie acum. Avantaje? Sex normal. Eu as presta la greu. As fi pe treaba la doua zile! Ea se bucura ca e scarpinata unde trebuie, tu ca te eliberezi de stransoare happy Hai sa fim seriosi ca asta e important la varsta voastra: cantitate, nu calitate. Experienta e importanta pentru a ne pregati- cand va decide Bunul Dumnezeu-sa primi in viata noastra omul potrivit. Deci, baiete pe ea din toate pozitiile, elibereaza-te de orice fel de stres de relatie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Catalina990099 a răspuns:

Nu e ok sa locuiti impreuna odată ce v-ați despărțit. Iti faci rau singur. Ia-o ca pe o lecție de viață din care ai invatat ceva. Din cate ai scris acolo nu prea cred nici eu faza cu lesinul mai ales ca se ascundea cu telefonul, parole etc. Deodată ce te ferești cu lucruri din astea e clar ca ascunzi ceva.
Nu merita sa te consumi, sa suferi( stiu ca de zis e usor si de facut si de trecut peste e foarte greu, am trecut si eu peste asta si foooarte greu pentru ca dupa un timp mi-am dat seama ca nu merita ). Cum s-a despărțit de fostul dupa 3 ani de relație pentru tine crezi ca ii era greu să facă același lucru și cu tine?! Nu. Asa ca incearca sa treci cat mai usor si gândește-te ca nu merita sa suferi, despărțiți-vă frumos, fără cearta, fara alte curiozități si aia e. Viata merge inainte cu bune si cu rele.
Ce e al tau e pus deoparte, nu te îndoi de asta.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Avea probleme in relatie si tu ai picat la fix. Te-a ales pe tine ca pe o relaxare. Acum si-a revenit.

| GdX a răspuns:

Fratioare, fata a avut o relatie de 3 ani si tu ai luat-o de la celalalt. Probabil fata a vrut ceva aventura si acum s-a reintors la fostul. Esti mic, dar ca sfat, niciodata sa nu te incurci cu femei combinate deja. Niciodata sa nu te indragostesti de femei ce sunt intr-o relatie pentru ca vezi ce ai patit. Fata vrea aventuri, are 21 de ani, nu ii sta ei mintea la relatii serioase. Treci peste si vezi-ti de viata ta, nu merita sa suferi pentru o asa femeie. Bafta.

| ImLost a răspuns (pentru GdX):

Posibil sa ai dreptate. După doar o săptămână de când ne am cunoscut a venit la mine si am întreținut relații sexuale. Dar a durat mult prea mult daca voia doar asta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Inainte de toate,gandeste-te ca ea a lasat o relatie pentru tine.
Ca era fericta sau nu in ea,nu e treaba ta,treaba ta e ca a lasat-o.
Asta trebuia sa-ti dea putin de gandit.
Acum iti da toate semenele evidente ca nu mai are pic de atractie pentru tine.
Acum tu trebuie sa intelegi si sa accepti asta.
La inceput totul e ok,totul e roz,asta pana el si ea se cunosc mai bine.
Dupa ori merge ori nu.
Dar niciodata nimeni nu zici, gata, nu mai vreau.
Se incepe cu faze de genu, faza care le-ai zis mai sus cu telefonul etc.
O atitudine de plangacios, disperat nu te va ajuta.
Mai mult, va fi un minus.
Pune punct si las-o pe ea sa te caute daca are treaba cu tine!

| Violleta2022 a răspuns:

ESte foarte calr ca acum ti-a venit tie randul sa-ti afca cxeea ce i-a facut "fostului" de dinaintea ta!
Fata se plictiseste repede de relatii si isi cauta altul.
Probabil si-a gasit sia cum sunteti in peiroada in care te pregateste ca sa-ti spuna ca te paraseste.
Aminteste-ti cum a procedat cu fostul iubit...ce minciuni ii spunea aluia cand era cu tine... ca o femeie de teapa ei, nu se va da in laturi de la nimic.
Eu, chestia cu lesinul nu o cred. Ca de era asa...cu siguranta cineva suna salvarea si o luai de la spital, nu de pe strada.
Minte cu nerusinare fetita!
Iar daca esti prost, stai frate si astepat-o, ca oricum te va parasii curand, doar ca acum te calca in picioare si te minte fara rusine.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu nu inteleg de ce te-ai bagat cu ea intr-o relatie. Inca de la inceput, cand ea ti-a spus ca e cu cineva dar nu mai merge bla bla atunci trebuia sa iti dea de gandit.
Trebuia sa ii spui ca daca tine la tine, sa se desparta de ala si apoi sa stea cateva luni asa, fara nici un iubit si sa vada daca intr-adevar tine la tine.
Eu cred ca a vrut o aventura care ulterior s-a transformat in ceva mai mult. Daca era impreuna de 3 ani inainte mai mult ca sigur ca se instalase monotonia. Asa s-a intamplat si in relatia ta si fata si-a dat seama ca inca mai tine la fostul.
Ca si sfat, mergi cat mai departe de ea, muta-te singur pentru ca intr-un final tot la ala se va intoarce. E doar o chestie de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avea dreptate esti imatur. Frate când devine rece. E momentul potrivit s-o faci si tu la fel, o ieseala cu prietenii, o micã relaxare departe de gura prietenei. Ce ai crezut ca daca tu reactionezi cald o sa-si revina? Cum ai fi putut sa o opresti daca era sa te insele? Nu aveai cum. Desi nu s-a intâmplat probabil doar a plâns ca nu o iubeste fostul si tu ai plâns ca nu te mai iubeste ea. Dar ce e si mai trist tu continui s-o ierti pupi la fundulet pe când ar trebui sa-i dai un sut in fund din garsoniera ta.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,greu de spus ..singura certitudine; nu aveti viitor impreuna,orice zi care stai cu ea iti faci rau,fata nu este de tine,urmeaza altul si altul, ce e greu de inteles,? este cuplata cu altul, cu fostul, cu exfostul, nu are importanta ..mergi pe drumul tau, sigur o sa gasesti o fata care sa merite dragostea ta.

| Subsemnatul123 a răspuns:

E garsoniera ta? Da-o afara. Isi bate joc de tine.

| ImLost a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Stam cu chirie... Si împărțim costurile la chirie momentan... de aia nu suntem deciși să plecăm

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru ImLost):

Deci traiti practic ca doi straini care impart o garsoniera. Eu zic sa-ti cauti alta si sa-i zici sa plece. Nu cred c-o poti forta de vreme ce si ea plateste chirie.

| antiqque a răspuns:

AI inceput cu ce zodii sunteti, putin cam gaaaay

| ywar a răspuns (pentru antiqque):

Daca tu nu ai deschis in viata ta un manual de astrologie, asta nu inseamna ca el e gay. Gay inseamna ca i-o trage in dos unui baiat, ori nu poate fi vorba despre asta. Baiatul a scris despre fosta - la feminin, ori nici gramatica nu ti-e amica?
Da-ti cu parerea acolo unde te pricepi. Unde nu te pricepi ciocul mic, "acum noi suntem la putere". (citat din Miki Spaga)

| antiqque a răspuns (pentru ywar):

Astrologia e pentru fete, orice "barbat" care e fascinat de mizerii de genul e un fatalau.
Esti la putere? Unde? In imaginatia ta? Esti amuzant baietel

| ywar a răspuns (pentru antiqque):

Baietel? Ce texte de pe ambalaje ai citit in ultima vreme? de prezervative, de ciocolata, de bauturi spirtoase?

| NushCeSaFac a răspuns:

M-ai pierdut din momentul in care ti-ai zis zodia