| cru27901 a întrebat:

Vă rog să mă ajutați!
Eu și prietenul meu, trecem printr-o perioadă mai dificilă. El își dorește o pauza, dar de fapt nu-și dorește. La fel și eu. Noi suntem de 11 luni împreună, dar abia când am avut 9 luni, a fost cu adevărat o relație, dacă înțelegeți ce spun(noi amândoi am fost "începători", niciunul dintre noi, nu a avut o relație sexuala înainte).Noi ne iubim foarte mult, doar ca avem și unele momente. Va rog, sa ma sfătuiască cine a trecut prin asta.
Credeți ca, cauza acestor "pauze" pe care uneori le dorim, sunt din cauza dezvirginarii?
Noi chiar ne iubim mult, la mine e prima relație, nu am mai avut pana acum și chiar am simțit sa ma culc cu el, la fel și în cazul lui, doar ca el a mai avut relații, doar ca nu erau profunde. Amândoi când ne-am iubit mai profund, ne-am dorit asta, fără ezitare, totul a fost bine și frumos, pana luna asta, când s-a întâmplat ceva, doar ca niciunl nu știm ce, de ce ne dorim pauza, dar nu tot timpul vrem asta. Eu nu vreau ca noi sa suferim! Ajutați-ne, va rog, nu as vrea să fim judecați, doar înțeleși de cine a mai trecut prin asta.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Starea de insatisfactie vine si din faptul ca va spune consttinta ca sexul faraccasatorie e gresit indiferemt de cat de mult te- ai simtit atras inainte.Asa ca ori casatoriti - va ori despartiti - va.trairea in pacatul curviei nu aduce fericire pe teemen lung in viata ninanui ci doar blestem peste relatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand apar pauzele in relatie, inseamna ca relatia este pe rupte.
In dragoste NU se ia niciodata pauze, ca atunci nu-i dragoste adevarata, doar o relatie ieftina, de duzina, fara sentimente reale, ori bazata pe sex sau alt interes.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amesteci niste cuvinte care nu se inteleg:
"iubim foarte mult", "pauza" si cu sex.
Sexul e una, iar dragostea nu e cu pauze.
Daca nu se intelege nimic din relatie, inseamna ca nu sunteti pregatiti pentru o relatie pe termen lung. Presupun ca aveti sub 20 de ani, abia acum invatati ce e ala un cuplu.
Nu-ti bate capul, nu va leaga mai nimic, din ce spui. Este doar o prima experienta, pe care o vei uita complet, la urmatoarea.

| MValentin a răspuns:

Scuze sa iti zic, dar pauzele de genul in relatie sunt un context scarbos de a te desparti pentru un timp si sa fi okay in subconstientul tau daca iesi sau ai anumite acte cu altcienva in acel timp scurt. Lasati pauzele si vorbiti deschis

| Cheo0S a răspuns:

"simțit sa ma culc cu el" - ei uite vezi aici a fost prima greseala, trebuie sa te iei dupa creier nu dupa inima.
Nu trebuie sa fi fost intr-o relatie sa-mi dau seama ca asta a fost o relatie superficiala, intr-o relatie adevarata nu exista pauze. Alea sunt asa la abureala, nu inteleg de ce iti este atat de greu sa intelegi ca baiatul asta numai te-a folosit iar acum a trecut la urmatoarea tinta.

Răspuns utilizator avertizat
| vasile2222 a răspuns:

Cel mai bine incercati sa luati o pauza. Sa vedeti ce si cum, discutati.
Oricum, nu te gandi ca e ceva gresit daca acum cateva luni ti-a placut de el si acum iti place mai putin. E ceva ok. Ne schimbam, evoluam, ne dorim altceva, mergem mai departe.
De asta nu e buna casatoria happy

| Lauramee a răspuns:

Vorbiti deschis, matur si spuneti ce vreti, nu exista a vrea pauza si in acelasi timp a nu vrea pauza