| anonim_4396 a întrebat:

Salut, numele meu este Cristi si sunt intr-o relatie care dureaza de 1 an si jumatate. Eu am 17 ani iar ea are 16.
Totul a fost frumos la inceput si multa iubire, amandoi ne iubim dar de o luna aceasta fata mi-a zis ca nu mai vrea sa mai fie cu mine pentru ca cei din familia ei cred ca este prea mica sa aiba o relatie serioasa ca ei cred ca pana la urma o sa ne despartim si o sa suferim. Ea nu credea lucrul asta dar de cateva luni pe fiecare saptamana imi zicea ca vrea sa ne despartim ca nu are rost sa suferim peste mai mult timp ca o sa suferim mai mult dar eu tot o convingeam ca merita sa fim impreuna. Pana la urma familia ei i-a zis ca mai bine nu mai sta cu niciun baiat dar nu ia impus lucrul asta, vreau sa mentionez ca aceasta fata asculta de parintii ei si nu vrea sa ii raneasca sa se supere pe ea si din cauza asta au influentat-o. Acum mi-a zis ca a ajuns si ea la aceeiasi idee si ca vrea sa ne despartim ca nu are rost si de data asta nu cred ca o sa mai pot sa o conving sa nu faca pasul asta. Eu intotdeauna i-am oferit numai iubire si am respectato poate fi si asta cauza ca s-a plictisit si nu stie cum este fara mine. Oare daca o sa stam o perioada despartit o sa vrea sa fie cu mine din nou?

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Felicitari, esti un tanar pe gustul meu! Exista mai multe variante: e foarte tare constransa de familie si nu mai vrea conflicte asa incat a capitulat. Poate doreste sa se dedice mai mult studiului ( daca familia este asa autoritara)si realizeaza ca o relatie ii rapeste din timp. Si o alta varianta ar fi ca s-a cam saturat de tine. S-ar putea sa fie necesara si o pauza, fiind foarte debusolata. Daca te-a iubit, ai toate sansele sa se intoarca la tine, numai ca in perioada de despartire trebuie sa fii cuminte.

| liz23 a răspuns:

Poti sa astepti la nesfarsit momentul in care iar iti vei pleda cazul in fata ei, iar argumente de convingere si cuvinte mari care ulterior vor fi uitate, sau poti analiza situatia gandindu-te ca acea iubire de care vorbesti nu necesita argumente unul in fata celuilalt, se bazeaza pe incredere si niciodata nu renunti. Parintii te pot influenta dar cand relatia e bazata pe sentimente reciproce te lupti pentru binele vostru.Lupta pe care o o duci u nu e usoara dar ai uitat ca intotdeauana doua persoane trag in aceeasi directie ca sa se construiasca un viitor. Iubirea si respectul ce sustii ca l-ai oferit trebuie sa fie reciproc, iar cu indoieli doar creezi ceva aparent frumos care la un moment dat tot ce este aparent este distrus de realitate.

soothe
| soothe a răspuns:

Eu as sugera sa o rogi sa fie de acord sa va vedeti, chiar daca o sa fie mai rar. Nu cere nimic mai mult decat atat si accepta conditiile ei, ca macar sa va vedeti din cand in cand.
I-as scrie o scrisoare cu cateva versuri de Minulescu alaturi de un trandafir rosu:

Romanţă policromă

Nu-i cer nimic...
Şi totuşi, dacă-ar vrea -
O, dac-ar vrea să-mi dea ce nu-i cer încă -
Ar face dintr-un lac o Marmara,
Şi dintr-un melc, un Sfinx săpat în stâncă.
Nu-i cer nimic...
Dar dacă-ar fi să-i cer
Ce-aş vrea să am şi ce-ar putea să-mi dea,
Aş picura-ntr-o cupă cu eter
Morfină
Şi i-aş cere-apoi aşa:

Dă-mi tot ce crezi că nu se poate da,
Dă-mi calmul blond al soarelui polar,
Dă-mi primul crepuscul pe Golgota
Şi primul armistiţiu planetar.

Dă-mi paradoxul frumuseţii tale,
Dă-mi prorocirea viselor rebele,
Dă-mi resemnarea strofelor banale
Şi controversa versurilor mele.

Dă-mi A. B. C. al vieţii subterane,
Dă-mi simfonia flautelor mute,
Dă-mi tălmăcirea buzelor profane
Şi rebusul icoanelor tăcute.

Dă-mi preţul primei victime-a femeii,
Dă-mi simbolul opalului şi-agatei,
Dă-mi ritmu-nveninat al Salomeii
Şi tusea-n fa minor a Traviatei.

Dă-mi Spleen-ul călătorilor pe apă,
Dă-mi spectrul verde-al zilelor de-apoi,
Dă-mi gravitatea morţilor spre groapă
Şi comicul funebrului convoi.

Dă-mi tot ce-n prima clipă risipeşti,
Şi tot ce-n clipa ultimă aduni.
Dă-mi fastul siluetelor regeşti
Şi perspectiva casei de nebuni...

Nu-i cer nimic.
Şi totuşi, dacă-ar vrea -
O, dacă-ar vrea să-mi dea ce nu-i cer încă! -
Ar face dintr-un lac o Marmara
Şi dintr-un melc, un Sfinx săpat în stâncă.

Multa fericire!

| adi4ever a răspuns:

Cristinele asta e in ziua de azi mai ales ca inca ai 17 ani.Nu poti spune o relatie stabila, iti va trece depinde si din ce oras esti ca daca esti din Bucuresti poti sa le schimbi la greu. Te inteleg cum e sa pui suflet si altele dar la un moment dat o vei uita si vei gasi pe altcineva. Bafta

| viatadecacatt a răspuns:

Poate ca este mai bine sa stati o perioada despartiti. Tu incearca sa nu te mai gandesti la ea, dar in acelasi timp sa nu iti gasesti alta. Daca ea te iubeste cu adevarat o sa observe ca nu poate sa stea fara tine si o sa i se faca dor de tine si ea singura o sa se intoarca. Daca nu o va face, pur si simplu obisnuieste-te cu ideea si uita de fata aceea, sunt destule fete

| anad a răspuns:

Ceva s-a intamplat cu ea si tu ar trebui sa ai rabdare. Ori nu mai tine la tine ca si inainte, ori a cedat la presiunea parintilor si vrea sa fie putin linistita. Daca te iubeste va reveni sigur la tine.

| Ana a răspuns:

Daca intr-adevar tine la tine si te iubeste, normal ca o sa se intoarca la tine, ca doar nu poate sa stea cu altu' dar in acelasi timp ea sa se gandeasca la tinewinking

| AnAiLuI a răspuns:

Depinde:d timpul le vindeca pe toate!

| Bii26 a răspuns:

Daca tine la tine... poate

dar odata daca s-a comb cu altcineva este gata1! nu se mai intoarce[mai ales daca tine la el]... dar tot este posibil

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Încearcă să dialoghezi cu părinţii ei.

| Aditzu1988 a răspuns:

Crist iti zic eu cum e.Acum ori niciodata... ochii care nu se vad se uita. Dar nici dragoste cu forta nu se poate. E greu, dar daca ea nu mai vrea nu prea ai ce face.Eu zic ca te gandesti la un gest care ii place ei foarte mult. Daca nici asta nu tine, renunta.Multa bafta!

| love4u a răspuns:

Nu o scapa din ochi, daca ea vrea sa se desparta de tine, si iti spune in fata "Numai vreau sa fiu cu tine", o sa suferi destul, dar daca o sa va iubiti in "secret" sa zic asa, o sa decurga totul bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa mai mentionez si ca amandoi am crezut si credem ca iubirea noastra este aceea iubirea adevarata care se intampla doar o data in viata. Nu cred ca o sa imi mai ofere alta fata cea ce mi-a oferit ea si nu cred ca o sa mai iubesc la fel de mult cum am iubit-o pe ea deoarece cred ca ea este fata perfecta pentru mine si ca este unica. Acum sufar foarte mult si am nevoie de sfaturile voastre, multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt tot eu Cristi.
Nu stiu ce sa mai zic eu cred ca s-a plictisit de mine ca a intervenit monotonia si nu stiu daca se va intoarce la mine chiar daca o sa ii fie dor de mine pentru ca ea se gandeste ca este mai bine sa ne despartim acum decat peste 3-5 ani ca o sa suferim mai mult atunci asta este idea ei. Oare este mai bine sa fiu cuminte, eu ma gandeam ca mai bine sa stau cu alta fata sa vada ce a pierdut pentru ca ea zice ca pe viitor oricand chiar daca eu o sa fiu cu o fata ea o sa vina la mine sa ma sarute si ca nu o sa ii pese ce o sa zica aceea fata cu care o sa stau. Oare cum este mai bine sa o caut in continuare si sa incerc sa stea tot cu mine sau sa nu o mai bag in seama si sa stau cu alta fata si atunci cand o sa vada ca ma pierdut o sa ma vrea inapoi ca o sa stie ca nu mai sunt a ei? Stiu ca par penibil in momentele astea, dar cred ca ma intelegeti cei care au iubit, si cred asa cum cred eu ca si-au gasit fata perfecta si nu o sa mai gaseasca o alta fata ca ea. Mai trebuie sa precizez ca si eu si ea suntem virgini si ne-am facut planuri de viitor foarte multe.