| kitra97 a întrebat:

Vă rog, ajutati-mă. O să vă spun intreaga poveste aici fiindcă nu pot vorbi cu părinții despre asta.
Salut TPU. Sunt Alex, am 21 de ani. In urmă cu un an am cunoscut o fată pe hi5 (stiu nimeni nu mai il folosește). Am vorbit iar până la urmă am inceput să ne iubim. Am o relatie cu această fată de un an de zile. Dar este o relatie la distantă. Eu aici in Ro iar ea in Thailanda. Problema nu este asta, problema este că ne iubim foarte mult, atât de mult incat plangem când ne vedem la webcam. Dar s-a intâmplat când relatia noastră avea 10 luni, s-a intamplat nenorocirea. Deși bănuiam ceva. Ea mi-a spus tot. Ea are o familie acolo, are un iubit și doi copii de 3-4 ani, mai mult nu au. A căzut cerul pe mine când mi-a spus asta. Deși bănuiam, nu mă așteptam să fie adevarat. Am iertat-o fiindcă o iubeam si o iubesc, dar nu știu ce să fac. Ea trăiește cu el doar fiindcă el o duce bine financiar si ea nu trebuie să lucreze. Dar ea iși dorește să locuim impreună in viitor ...Nu știu ce să fac. Am vrut să ne despărțim săptămâna trecută fiindcă nu am mai rezistat să mă gandesc la ea. (oare o face cu el acum seara, oare e bine, oare chiar mă iubește). Nu a vrut să ne despățim. A plans incontinuu până cand ne-am impăcat. Problema este că doare foarte tare și amândoi știm asta dar nu vrem să ne despărțim. (mai mult ea). Chiar nu știu ce să mai fac. Parcă nici eu nu aș vrea să o pierd dar. *** chiar doare iubirea asta. Ce aș putea face... Vă rog ajutați-mă. Nu vreau să vorbesc cu părinții despre asta. Sigur vor spune că-s idiot. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Va iubiti atat de mult ca in realitate nu v-ati vazut niciodata, doar prin corespondenta, asa-i?
Femeia este maritata si are 2 copii, ceea ce nu o face accesibila si nici libera.
Da-i pace! Cauta-ti o femeie din tara, singura si fara obligatii.
Ce vrei sa ajungi sa o intretii pe tailandeza cu tot cu barbat si copii?
Da-mi voie sa ma indoiesc de minciunile tailandezei, stiu cum sunt, traim cu ei alaturi, le stiu mentalitatea si intentia, in plus, am fost acolo, stiu cum traiesc si stiu cat sunt dispuse femeile lor sa faca, doar ca sa scape de saracie si de barbatii lor.
De fapt nu-i nici o nenorocire, este o salvarea in toata povestea asta: ti-a spus adevarul si uite ca ea nu este libera!
Asta este salvarea ta!
Iata un motiv foarte bun sa ii dai pace si sa-ti cauti o fata locala, cu care sa te vezi si sa ai relatii serioase.

| kitra97 explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu știu ce să spun. Mulțumesc mult pentru răspuns.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea vad cum ar merge, intr-un an de zile n-a facut niciun efort sa va vedeti cumva? De ce crezi ca de acum ar fi diferit? Pune vreun divort la cale, pregateste actele, sau cum de data asta ar merge? Nu stiu, eu zic ca ti-ai pierdut timpul de la bun inceput. Hai daca mai era din alt oras DIN ROMANIA mai ziceam, dar alta tara, si mai ales asa departe? Ce posibil viitor vedeai in asta chiar si fara sa stii de familie? Acum mai afli ca mai are si familie. E pierdere totala de timp, a fost o experienta intr-adevar dar e cazul sa te trezesti la realitate si sa iesi din situatia asta toxica ca la 21 de ani nu-i normal sa stai prins in asa ceva.

| SkyPilot a răspuns:

La tot ce s-a spus mai devreme vreau sa adaug doua lucruri. Relatiile online sunt simple iluzii pana cand ajungi sa cunosti persoana. Ea iti spune ce vrea ea. Chiar daca nu te minte, fiecare din noi ne vedem mai frumosi decat suntem in realitate si exact imaginea asta ti-o va transmite. Ceea ce afli sunt fragmente de realitate infrumusetata pe care tu (si oricine altcineva) le completezi inconstient cu ceea ce ti-ai dori sa fie. Cand ajungi sa cunosti persoana fata in fata sunt sanse enorme sa fii dezamagit. Eu am trecut personal prin asa ceva si am prieteni care au avut aceeasi experienta.
Bun, ea are un iubit acolo, si cu toate astea sta cu tine pe webcam. Poti sa ai incredere intr-o persoana care a inselat pe altcineva? Eu nu.

| cfrtobias a răspuns:

Pai ori va fi cu tine si cu copii sau alesi despartiti copii sau cumva, ori va fi cu el sau daca nu se desparteste de el nu va fi cu tine, complicat situatia asa

| sweetys a răspuns:

Cum sa iubesti o persoana pe care nu ai vazut-o in realitate si cu care nu ai locuit impreuna nici macar o zi. Omule! Tipa are doi copii. Tu la 21 de ani si ea care e o materialista cum o sa traiti? Sau copii ii lasa in urma si ea vine la tine?
Poate ea asa isi castiga banii, maine-poimaine o sa iti zica sa ii trimiti bani ca sa vina in Romania si dupa nu o sa mai auzi de ea.
Stai cuminte, fa-i pa pa si cauta pe cineva care nu si-ar bate joc de un barbat care o iubeste si ii ofera totul, iar ea in schimb sta cu el pentru bani. Omul isi schimba pielea dar naravul...
Ce ii face lui o sa iti faca si tie. Las-o cu familia ei, in tara ei.
Cum ar fi ca peste cativa ani cand tu o sa fi in stare sa iti dai si sufletul pentru o femeie, ea sa se desparta de tine si sa plece cu unul cunoscut pe net?

| kitra97 explică (pentru sweetys):

Regret că spun asta dar ai dreptate... Ști că doare adevărul? :-(

| sweetys a răspuns (pentru kitra97):

Stiu ca adevarul doare, doare al naibii de rau, dar mai bine sa doara acum decat mai tarziu si sa doara si mai rau.

| P3d1a a răspuns:

Frate la 21 de ani cauti fete pe hi5? Chiar ca esti idiot.

Fata e din thailanda, nu ar merge, punct.

| N0H4CK a răspuns:

Se spune că relațiile ce se incep la distanta, sunt cele mai puternice.
Daca incepe să-ți ceară bani acea femeie, nu te iubește, ci vrea sa te folosească.
Refuzul de a mai vorbi cu ea, nu te va ajuta. Poate trece și 4 ani fara a o mai contacta, tot o vei iubi și nu îți vei mai putea face alta iubita până nu o întâlnești în realitate pe dânsa.
Lasă rușinea, și vorbește cu părinții. Daca te iubesc, vor înțelege și te vor ajuta.
Daca o iubești cu adevărat, muncește și adu-i in tara.

Eu nu am mai vorbit cu o fata, de care m-am îndrăgostit online, de 4 ani. Și nu o pot uita. Și nu pot sa incep o relație. Nu am cum...

| kitra97 explică (pentru N0H4CK):

Mulțumesc pentru răspunsul tău. In ceea ce privește banii. intre noi nu a fost niciodată vorba de bani. Nu mi-a cerut bani niciodată și nu vrea să fac nimic pentru ea in privința asta.

| dd17 a răspuns:

Fata e in thailanda tu in Romania, ea are copii tu nu, ea e casatorita tu nu. asa ca ia si fa ti o relatie care sa mearga numai cauta pe hi5

| kitra97 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsurile acordate. Chiar nu știu ce să spun. Sunt confuz... Intre noi nu este vorba de bani și nu a fost niciodată. Fata chiar mă iubește și simt și eu asta. Dar nu vrea să inteleagă că nu vom putea să construim ceva impreună... Și doare in fiecare zi. Dar tot nu vrem să ne despărțim. Fata nu este este săracă. Are o situatie financiară care ii permite orice. dar doar mulțumită sotului ei. Chiar ea mi-a spus că dacă il pierde, va pierde tot ce are. Știu că nu va merge dar o voi lăsa să ințeleagă și ea asta. Mulțumesc pentru răspunsuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru kitra97):

Baiete, esti dispus sa aduci in tara o femeie cu 2 copii, care nu-s ai tai si sa muncesti pentru ei, ca sa-i intretii?
Daca mai faci inca 1-2 copii ai tai, ajungi sa muncesti pentru o familie de 6 persoane (cu tine inclus) fara sa respiri.
Stai ca povestea nu este simpla, deoarece, in urma divortului mama in general ia copii, dar este obligata prin lege ac odata pe an sau de 2 ori, sa-i duca la tata.
In cazul asta, esti dispus sa economisesti sau sa iei imprumuturi bancare ca an de an, sa cumperi 3 bilete de avion-dus intors pana in Tailanda? i idee act sunt de scumpe?
Ma rog, situatia este mult mai complicata de cum o zugravesc eu aici, ca sunt si alte cheltuieli de care nu am mentionat si daca inca nu te ingrozeste ganduls a suporti o femei cu 2 copii, in situatia in care nici tu insuti abia ai iesit de curand din copilarie, atunci ori esti imatur ori inconstient.
Chiar iti trebuei femeie maritata cu 2 copii?

Uite, fa un exercitiu! Povesteste-le parintilor secnariul de mai sus, dar explica-le ca ai un prieten bun si nu stiu cum sa-l ajuti, ca are nevoie de sfat... fiind indragostit de o tailnadeza cu 2 copilasi mici, care-i maritata samd
Nu omite nimic, ca situatia sa fie cat mai reala si corecta sa vezi parerea lor.

| kitra97 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns. Da cred ca sunt imatur ori inconstient. Altfel nu-mi explic.

| kitra97 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri tuturor. Vreau să spun că in dimineața zilei de astazi ne-am despărțit (blocat pe fiecare site de social). A inteles mai greu dar intr-un final a inteles. hmm, nu e chiar așa ușor, voi incerca să trec peste asta. Vă mulțumesc pentru că v-ați făcut timp pentru a mă ajuta cu un răspuns/sfat. Mulțumesc mult tuturor!