| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urm:
Trebuie sa spun care sunt prop atributive, completive directe si indirecte, predicative si subiectivebig grin

Afla, fiule al meu iubit, relua marele preot, ca trebuie sa te pregatesti de cale lunga. Ai invatat infranarea si te-ai deprins sa stai necontenit treaz cu spiritul. Esti gata sa desfaci in tine si puterile cele tainice.

A scrie istoria e o datorie pentru omenire, a o adaugi cu ce ai aflat e o obligatia pentru fiecare, ramanand ca cei care pot scrie sa adune ce au aflat de la cine poate numai vorbi.

1 răspuns:
| JustMe_7096 a răspuns:

Aia cu afla fiule am facut-o sh noi!big grin ti-o dau eu:

Afla fiule al meu iubit 1/relua marele preot 2/ca trebuie 3/sa te pregatesti de cale lunga 4/Ai invatat infranarea 5/si te-ai deprins 6/ sa stai necontenit treaz cu spiritul 7/Esti gata 8/ sa desfaci in tine si puterile cele tainice 9/
P1=PP
P2=PP (incidenta)
P3=CD(1)
P4=SB(3)
P5=PP
P6=PP
P7=Ci
P8=PP
P9=CI