| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt subordonatele din frazele de mai jos: "A scrie istorie e o datorie pentru omenire, a o adaugi cu ce ai aflat e o obligatie pentru fiecare, ramanand ca cei care pot scrie sa adune ce au aflat de la cine poate numai vorbi" Si "Afla, fiule al me iubit, relua marele preot, ca trebuie sa te pregatesti de cale lunga. Ai invatat infranarea si te-ai deprins sa stai necontenit treaz cu spiritul. Esti gata sa desfaci in tine si puterile cele tainice". Am nevoie sa-mi spuneti care e completiva, care e subiectiva si asa. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai sunt principale, chiar daca exista acele verbe la infinitiv. sa-ti spun cum am facut-o eu:''A scrie istorie e o datorie pentru omenire-1 PP
a o adaugi (.) e o obligatie pentru fiecare- 2PP
cu ce ai aflat-3 CI
ramanand ca cei(.) sa adune-4 PP
care pot scrie- 5 AT
ce au aflat- 6 CD
de la cine poate numai vorbi-7 CI
Si (.)relua marele preot- 8 PP
"Afla fiule al meu iubit"- 9 PP incidenta
ca trebuie- 10 CD
sa te pregatesti de cale lunga 11 SB
Ai invatat infranarea- 12 PP
si te-ai deprins- 13 PP
sa stai necontenit treaz cu spiritul- 14 CI
Esti gata -15 PP
Sa desfaci in tine si puterile cele tainice 16 CI (cred)

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Mai intai spune-ne cum ai rezolvat-o tu si apoi primesti si raspunsul nostru happy

| EuphoricEyes a răspuns (pentru raluk27):

Eu le-am impartit.Aia cu ''afla fiule'' cred ca am rezolvat-o, dar prima e mai ciudata ca nu stiu ce fel de prop e ''a scrie istoria e o datorie pentru omenire'' si ''a o adaugi cu ce ai aflat''. Asta e mai ciudata pentru ca sunt multe verbe impersonale si mi-e greu sa pun intrebarea!winking

| EuphoricEyes a răspuns (pentru raluk27):

Multumesc Mult!:*

| raluk27 a răspuns (pentru EuphoricEyes):

Pai sunt principale, chiar daca exista acele verbe la infinitiv. sa-ti spun cum am facut-o eu:''A scrie istorie e o datorie pentru omenire-1 PP
a o adaugi (.) e o obligatie pentru fiecare- 2PP
cu ce ai aflat-3 CI
ramanand ca cei(.) sa adune-4 PP
care pot scrie- 5 AT
ce au aflat- 6 CD
de la cine poate numai vorbi-7 CI
Si (.)relua marele preot- 8 PP
"Afla fiule al meu iubit"- 9 PP incidenta
ca trebuie- 10 CD
sa te pregatesti de cale lunga 11 SB
Ai invatat infranarea- 12 PP
si te-ai deprins- 13 PP
sa stai necontenit treaz cu spiritul- 14 CI
Esti gata -15 PP
Sa desfaci in tine si puterile cele tainice 16 CI (cred)