| simplu_5337 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati...sunt foarte indragostit de prietena mea si nu imi pot vedea viitorul decat impreuna si totusi sunt constient ca e posibil la un moment dat sa nu mai mearga da pur si simplu nu pot sa concep asa ceva ca as putea ramane fara ea. am mai vorbit cu cineva si mi a spus sa incerc sa traiesc momentul fara sa ma gandesc la viitor dar nu reusesc.si ma simt atat de rau crying uneori nu am pofta de mancare etc.si dac nu reusesc sa ma vad cu ea cateva zile la rand sunt mereu tris si nu mai am chef de nimic(asa ma gandesc ca dac doar ca nu ma vad cateva zile sunt asa cu toate ca vorbim la tel ce ar fi daca ar trebui sa ne despartim)? doar la gandul asta simt ca innebunesc.si gandul asta imi vine in minte mereu.multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Pai daca dai dovada de obsesie si te comporti asa mai mult ca sigur ca o sa o pierzi. Trebuie sa iti pastrezi calmul si sa incerci mereu sa ii starnesti interesul (daca sti engleza bine cauta pe net carti sau clipuri facute/scrise de David DeAngelo sau Mystery - Mystery avea si un serial format din 2 sezoane care se numea "the mystery method" care era pe vh1 parca). Cauta PUA (adica Pickup Artist) pe youtube sau alte site-uri si o sa inveti multe lucruri esentiale).
Incearca sa inveti lucruri interesante si noi ca sa poti purta mereu conversatii care sa-i starneasca interesul. Incearca sa fi o persoana cu care sa se mandreasca la prietenele ei si lumea din jur. Incearca sa ai mai multa incredere in tine si nu o considera prea buna pentru tine ci considerate si tu cel putin la acelasi nivel ca ea, ci nu mai prejos (adica de ce ar vrea o fata sa fie cu un baiat mult mai "slab" ca ea din toate punctele de vedere?).
Cum arati conteaza foarte putin pentru o fata (probabil ai vazut tot felul de urati care umbla cu fete super frumoase, si nu, nu e din cauza la bani sau motive de genul pe care se da vina).
Faptul ca ai incredere in tine, ca sti sa te comporti cu ea, ca nu dai dovada de obsesie si banalitate o s-o faca sa te vrea si mai mult decat o vrei tu pe ea.
Nu o duce la un suc in oras asa cum face toata lumea ci incearca sa o duci la un meci de tenis, sa vizitati locatii noi (pe la munte pe undeva... dar in vara ar fi indicat).
Citeste carti despre maestrii in Pickup Artist (eu cel mai mult ti-l recomand pe David DeAngelo cu cocky comedi, si pe Neil Strauss care cunoaste tot felul de jocuri interesante).
Daca erai din orasul meu te puteam invata mai multe lucruri interesante.
Poti sa iti zici multe lucruri pe care le poti face, poti citii o gramada de lucruri de la specialisti dar ideea e ca in final tu esti cel care trebuie sa inteleaga cu adevarat aceste lucruri pentru ca nu poti sa te prefaci ca ai incredere in tine (poti incerca sa te prefaci si in timp poate chiar o sa ai dar cand o sa ai incredere o sa fie ceva ai special, o sa ai o atractie mai speciala).
Daca esti deja cu acea fata inseamna ca si ea e intr=un fel sau altul inebunita dupa tine, asa ca tot ce trebuie sa faci e sa mentii in viata lucrurile acelea care le considera ea interesante la tine.
Ai putea sa o intrebi, dar important e cum o intrebi (cuvintele conteaza foarte mult, pentru ca nu conteaza ce zici, pentru ca poti zice un lucru in 10 feluri diferite dar doar 1 din ele e cel potrivit; dar cel mai mult conteaza limbajul trupului, sa nu fie fortat, sa fie calm, cu miscari lente si pline de incredere).
CEL MAI IMPORTANT: invata controlul care e cel mai greu de invatat, sie un proces lung. De exemplu impunati tu niste lucruri greu de facut pe care sa incerci sa le faci sau sa nu le faci timp de un numar anumit de ore, zile, saptamani sau chiar ani.
De exemplu daca iti place foarte mult sa deschizi tv-ul imediat dupa ce te trezesti, incearca timp de o saptamana sa mai stai macar o ora in plus fara sa il aprinzi, si pe urma sa mai prelungesti acest timp cu 30 de minute. O faci pana reusesti sa obtii controlul asupra acestui lucru. Sau incearca altceva: daca iti place sa mananaci in oras de la vr-un fast food. atunci impuna-ti sa nu mai mananci acolo timp de 6 luni sau chiar un an. Fa exercitii de genul, care sa fie cat mai grele si lungi posibil, si in final o sa ai mai mult control asupra ta (si e bine sa le faci toata viata pentru ca aceasta aptitudine se pierde cu timpul daca nu o antrenezi).
Deci incearca sa creezi concurenta intre tine si ea (dar sa nu exagerezi cu ea, ci concurenta de genul sa jucati un joc impreuna, sau un sport care sti ca ii place sau ar vrea sa il incerce). Ping pong e destul de ieftin si distractiv in caz ca tenisul e cam scump sau nu exista pe acolo pe langa tine.
Incearca sa ii oferi mereu ceva nou si special dar sa nu exagerezi pentru ca daca faci asta mereu si exagerezi cu ele atunci asa va trebuii sa faci pentru totdeauna, si mereu sa cresti in "creatii".
Mai ai putea sa mergi la o comedie la teatru pentru ca sunt foarte frumoase si interesante si o sa ii placa mai mult ca sigur, chiar daca nu suna distractiv.
Daca mai ai ceva intrebari sau nelamuriri poti sa imi dai mesaj si te ajut cu placere ca stiu cum e sa treci prin ce treci tu, si daca continui sa gandesti atat de negativ despre tine si relatia ta, pai in final o sa se ajunga la lucrul de care iti e tie cel mai frica.
Bafta in continuare. happy

6 răspunsuri:
| maftei a răspuns:

Eu asi spune sa traiesti momentul la prezent, ca daca este sa ramaneti ampreuna tot a ta o sa fie.Sau ce ti-a dat motive sa te andoiesti ca nu o sa mai fiti amanoi si pe viitor?

| simplu_5337 explică:

Va rog, numai raspunsuri serioase...happy

| Șâret a răspuns:

De ce sa va despartiti? Tu concentreaza-te pe ce e in prezent, dragostea impartasita, si lasa pentru mai incolo presupunerile si "poate se va intampla". Daca se intampla sa nu meargapana la urma, vei suferi putin si vei trece peste.Nu ai de ce sa te complici de acum, de cand totul e frumos, pentru mai incolo, cand nu stii ce se va intampla.winking

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu cred ca esti obsedat de ea. Tu crezi ca doar ea iti poate aduce fericire in viata!? Sa fim seriosi, mai ai si altele de trait: scoala, familie, facultate, cariera, slujba, prieteni, etc! Lumea nu se opreste la ea!

Si acel amic are dreptate: trebuie sa traiesti prezentul.Altfel,cu mania ta, o sa o indepartezi mai mult ca sigur!

| fabiola a răspuns:

Transformi dragostea in teama, in neincredere si nu iti faci decat rau! Dragostea este frumoasa dar nu trebuie sa devii dependent de o singura persoana.Trebuie sa iubesti dar sa si iei decizii, sa fii rational.

| denissita_6892 a răspuns:

+buna. daca ai temerea asta de acum risti sa o pierzi mult prea reped deoarece fara sa ralizezi crezand ca cea ce faci e bine ajungi sa ti sufoci prietena. s ca tot nu e de ajuns gandste te ca viata pentru asta e facuta pentru alegeri. imagineaza ti ca pana la urma urmei asa e rostul fiecaruia! nu poti face sa mearga ceva ce chiar nu poate merge. tu traieste ti clipa si cel mai important e sa fi tu insa ti sa nu o sufoci sa i oferi incredere speranta confort psihic si sa comunicati dupa care mai departe lucruril evolueaza de la sine daca nici cu astea nu e ok inseamna ca tu iubesti mai mult s ea nu si asa reies varsta ca sunteti tineri. s ca oricare tineret viata e mereu in cunoastere. tu fi natural ca degaba te dai peste cap s te zbati ca nu tot timpul asa cum vrem noi. si eu am suferit 6 ani din cauza mea. e greu f f greu s te inteleg dar acum la mine dupa 6 ani am realizat ca chiar daca ar merge nu mai pot. daca vrei sa vb da mi id tau pooop