| anadelish a întrebat:

Va rog sa-mi raspunde-ti repede:*
tableta postinol de 72 de ore se poate lua de la farmacie fara prescriptia medicului ginecolog?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chiar daca se poate cumpara fara prescriptie, este extrem de periculos sa iei o asa bomba de hormoni fara indicatia medicului si fara consult prealabil. Postinor poate transforma o leziune benigna in cancer, poate da infertilitate permanenta, poate da complicatii acute mortale. NU lua Postinor fara sa mergi la ginecolog. O sarcina este de 1000 de ori mai putin periculoasa.

| psiholoaga a răspuns:

Da. Se cheama Postinor. Are 2 comprimate, primul il iei cat mai repede dupa actul sexual neprotejat, al doilea la 12 ore de la primul. E o contraceptie de urgenta, sa nu folosesti mai des de 2 ori (maxim!) pe an, deoarece iti poate da peste cap organismul (sangerari, dureri, infertilitate, dereglari menstruale etc.)

| cooola a răspuns:

Cel mai important... dupa ce ai luat pastila sa nu ai contact sexual neprotejat pentru ca nu mai are nici un efect. cel mai bine dupa ce cumpaeri pastila de la farmatie...sa citesti mai intai prospectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate vrei să spui Postinor 2 şi are două pastiluţe, nu una.
Se poate cumpăra fără prescripţie medicală.
Prima pastiluţă se admininstrează în primele 24 de ore de la presupusul contact neprotejat, iar următoarea în următorul interval de 24 de ore. Cu cât se administrează mai târziu, cu atât eficacitatea lor scad.
Se pot administra cel mult de 2 ori pe an, nu face din asta o metodă contraceptivă permanentă.
Mergi la un centru de planing familial pentru mai multe detalii ori foloseşte prezervativul.
Un consult ginecologic cel puţin o dată pe an este recomandat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da