| RazvanC28 a întrebat:

Va salut! Imi place mult o fata dintr-un centru comercial si nu prea stiu cum sa o abordez, ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Eu sunt si o persoana mai timida..., multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Un simplu buna, eu sunt cutare, tu cum te numesti?, fa o gluma daca iti vine apoi spune-i ca ai remarcat-o in diversele dati cand ai vizitat magazinul si iti pare simpatica asa ca ti-ai facut curaj sa vorbesti cu ea, fii sincer nu conteaza, intreab-o politicos daca e disponibila, daca ai un raspuns afirmativ propune-i un schimb de numere si o iesire in oras, dar nu Facebook sau insta unde are deja inbox-ul plin, foarte important sa incerci sa ii iei numarul de telefon, fara trucuri si texte expirate, nu e nevoie.

| Simpatic a răspuns:

O poti aborda scapand de timiditate, acceptand idee ca s-ar putea fie maritata ori sa aiba iubit! Daca poti accepta idee si a unui refuz atunci o poti aborda.
Fiind intr-un spatiu comercial, are anumite produse la vanzare, este usor sa intri in vorba parand interesat de ceea ce vinde, acum eu nu stiu ce vinde ca nu ai zis, dar in functie de produse poti sa intri in vorba!
Cu siguranta stii ce anume vinde si poti sa te duci pregatit, documentandu-te (dar nu obsesiv) fata de un aparent produs care te-ar interesa.
De acolo ar trebui sa o intrebi una alta si sa comunicati, daca pare si ea interesata si ti-a dat de inteles prin gesturi asta, la sfarsit inainte sa pleci ii poti cere numarul de telefon sau daca foloseste vreo aplicatie gen Instagram, Facebook sa iti dea id-ul.
Daca ezita atunci nu este interesata!

| RazvanC28 explică (pentru Simpatic):

Intr un magazin alimentar mai exact.

| Simpatic a răspuns (pentru RazvanC28):

E mai complicat aici, era mai simplu daca vindea electronicewinking
oricum se aplica ce am spus mai sus.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu o floare la ea si-ti faci un compliment.
daca iti raspunde frumos, ii spui ca doresti s ao inviti la o cafea sua prajitura, dupa servici, daca si ea este singura si accepta, evidnet.

| dullcat a răspuns:

Buna.Posbil sa fie asa, cam ciudatel sa abordezi pe cineva la munca, mai ales daca se intampla sa prinzi persoana intr-un moment prost. Daca vorbim de un magazin alimentar mic, de cartier, poti pur si simplu sa treci mai des pe acolo, astfel incat sa te retina. Apoi, eventual, poti sa intri in vorba pe la sfarsitul programului, dar nu si daca acesta se termina la 22-23.Incearca sa te adaptezi in functie de situatie.Peste timiditate scapi doar infruntand-o, expunandu-te la ceea ce te face sa te simti incomod, iesind din zona de confort.Pe masura ce faci asta, creierul tau va intelege ca nu este niciun pericol, ci e doar o alta interactiune sociala care, daca da rezultate, e grozav, daca nu, asta e, nu e nicio tragedie, nu ai pierdut nimic, ci doar ai mai capatat experienta.Acelasi lucru e valabil, de exemplu, si pentru cei care se tem sa vorbeasca in public.Sa stii ca suntem toti oameni, femeile nu vin de pe alta planeta si nu te mananca.Multa bafta!