| Vandrey a întrebat:

Va salut!

Sotia vrea sa facem un copil, iar Eu simt ca nu sunt pregatit pentru acest pas... si nu stiu cum sa procedez! Imi doresc copil dar mai tirziu... aveti idei, va rog?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-am citit profilul si inteleg,eu,o straina,care sunt motivele pentru care nu esti inca pregatit sa devii tata.
Si,sunt sigura, ca daca i-ai explica sincer si clar sotiei tale care sunt motivele pentru care consideri ca este prea devreme,te va intelege.
Creeaza un cadru frumos,linistit,pune muzica calma,aprinde cateva lumanari,pregateste o sticla de vin sau doua enorme cafele,ia-ti sotia in brate si spune-i ca trebuie sa discutati serios.
Si,calm, cautandu-ti cuvintele ca sa poti exprima adevarul, spune-i cat de mult iti doresti un urmas si cat de mult te emotioneaza ideea sa fii tatic, cu atat mai mult cu cat este un termen necunoscut pentru tine, dar....inca nu poti,nu esti tocmai pregatit,ea e primul element de siguranta si dragoste din viata ta,sa te lase sa te asiguri de acest lucru inca, pentru ca totul e atat de perfect, incat ti-e teama ca orice ar interveni l-ar putea strica, nu ii spui NU, ii spui doar NU ACUM.
Fii sincer cu ea.
Si totul va fi bine.

10 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Incerca sa vorbesti sincer si frumos cu ea ca sa nu se supere sau sa creada ca nu iti doresti copii cu ea!
Sunt sigura ca, daca ii vei da un argument bun te va intelege si va mai astepta si ea!
Odata si odata va trebui sa treci peste aceasta teama si sa-ti doresti si tu un copil!

| mona a răspuns:

Daca nu esti pregatit sa fi tata atunci spune-i, sigur te va intelege...

| Azµre a răspuns:

Să discuți cu ea e un subiect delicat.

| Oana92 a răspuns:

Spune-i adevarul, spune-i ca nu iti doresti asta acum. Cel mai bine e sa fi sincer. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Discută cu ea, nu mere aşe!
Din câte spui nu ai cum să o convingi. Atunci las-o şi caută-ţi una care să vrea să aştepţi şi gata! Aveţi obiective diferite, fiecare vrea altceva. Cum ori e albă ori e neagră, cale de mijloc nu există, lamureşte problema şi mergi mai departe!
Te pup!

| WildDream a răspuns:

Explica-i ca iti doresti un copil cu ea, sau chiar mai multi dar nu acum, spune-i ca vrei sa va mai bucurati inca un pic de casnicie...

| darnme a răspuns:

Trebuie sa vorbesti deschis cu ea si sa ii spui exact ceea ce ne-ai spus si noua... nu este normal ca ea sa ia deciziile pentru voi. Daca tu nu te simti pregatit, este clar ca trebuie sa mai asteptati.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... ar trebui sa ii explici ca nu te simti pregatit pentru a devenii tata. Sunt sigur ca te va intelege. O zi buna! Succes!

| Vandrey explică:

Merci de ideii...
Sa trecem la treaba atunci, o sa incerc!
))))

| Vasile1986 a răspuns:

Discuta cu ea.Incearca sa-i explici ce simti si vezi daca este de acord sa mai asteptati o vreme.Cine stie, poate ti se schimba parereawinking