| spot_2627 a întrebat:

Va spun exact problema mea: Pe data de 4 noiembrie mi-a venit menstruatia, pe data de 7 mi-a trecut, iar pe data de 8 am avut 3 contacte sexuale: prima oara cu prezervativ cu ejaculare in afara, dupa care am facut amandoi dus; a 2-a oara nu am folosit prezervativ, dar nu a ejaculat in mine si nu am mai facut dus, iar al 3lea contact sexual a avut loc la aprox 1 ora de cel de-al doilea. am inceput fara prezervativ, dupa si l-a pus, dupa iar l-a scos, dar de data asta nu si-a mai dat drumul. Intrebarea mea este: pot ramane insarcinata la o zi dupa terminarea menstruatiei? Am citit pe internet despre asta, dar raspunsurile difera. Ba ca poti face sex neprotejat cu 10 zile inainte sau dupa ciclu, ba cu 8, ba cu 7. acum care afirmatie e corecta? Mentionez ca primul contact sexual l-am avut in data de 18 iunie, dar nu mi-a curs sange. pe 23 iunie mi-a venit menstruatia, in iulie am avut pe 25, in august iar pe 23, in septembrie nu am avut deloc, in octombrie mi-a venit pe 3, iar luna asta cum am zis si mai sus, mi-a venit pe 4. durata lor este de 3-4 zile. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cătălina a răspuns:

Nu ti se poate determina cu precizie perioada fertila, pentru ca ai un ciclu mentrual neregulat.
Trebuie sa folosesti tot timpul prezervativ.

In acest caz sansele sunt mici, insa nu nule.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata dupa menstruatie. Risc minim au primele 5 zile din momentul in care iti vine menstruatia (nu dupa menstruatie), dar nici atunci riscul nu este zero. Tu ai menstre neregulate, deci nici macar aceasta regula nu se aplica (care este rezervata femeilor cu menstruatii perfect regulate). Asadar, ai sanse de 15-20% sa fii insarcinata deja.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ceva sanse tot ai, desi mici!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai menstre regulate si asta constituie un pericol, nu poti sa te iei dupa perioada fertila, adica sa aplici metoda calendarului. Prezervativul se pune de la inceputul actului sexual si se tine pana dupa ejaculare cand se retrage penisul din vagin. Teoretic, primele 9 zile ale ciclului constituie perioada nefertila, in care sansele sa ramai gravida sunt mici. Dar pentru a te ghida dupa asta trebuie sa ia cicluri regulate de 28 de zile.

| adeluta86 a răspuns:

Nu ai cum sa fii gravida stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai.