| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa aveti o relatie cu cineva pe care ceilalti sa il considere urat/a, dar voua sa vi se para ca persoana respectiva este exact opusul?

Sunt in situatia asta si este putin iritant, fiindca absolut toti spun despre persoana cu care sunt ca este urata, fara nicio exceptie. Nu imi pot da seama ce vad ei "urat" sau "neatragator", dar probabil ca in cazul asta e valabila treaba cu "frumusetea sta in ochii privitorului" sau probabil ca am eu gusturi mai bizare.

Oricum, parerile de felul asta nu au niciun efect asupra mea si nu ma vor impiedica sa imi continui relatia, dar doresc sa vad si opiniile voastre si/ sau sa citesc despre situatii similare.

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu exista "gusturi bizare", frumusetea este relativa, fiecare persoana este frumoasa in felul sau.
Intr-adevar frumusetea se afla in ochii privitorului, unora le place iar altora ba.
Eu in locul tau m-as bucura ca alte fete il desconsidera astfel incat nu ai motive sa fii geloasa, si trebuie sa fii fericita de faptul ca te-ai gasit persoana potrivita si iti place asa cum este deoarece asta reprezinta esenta unei vieti frumoase!
Numai bine!
pa, pa

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat, insa cunosc cupluri de genul si nu vad de ce ar fi asta un lucru rau sau de judecat, condamnat...Inca nu pot sa inteleg cum pot unii sa judece numai dupa aspect.
Oare cei care iti reproseaza tie practic ca de ce esti cu cineva 'urat' nu vad ca va intelegeti, ca va iubiti, va respectati, aveti o relatie frumoasa? Nu asta conteaza, nu asta e ceea ce vrem cu totii de la o relatie? Pe ei ii deranjeaza ca el e urat? Sunt oameni rautacioasi si superficiali, eu una nu dau doi bani pe ce cred astfel de persoane.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Pai,s-ar putea spune ca am fost in aceasta situatie. Nu trebuie sa ii iei in seama, ori se plictisesc ori vor sa gaseasca un subiect de discutie si nu stiu cum. Sentimentele tale nu trebuie sa se schimbe pentru respectivul/respectiva, trebuie sa te gandesti la tot ce iti place la el/ea si sa continui relatia cu multa iubire

| elComandantee a răspuns:

Frumuseţea este subiectivă. Frumosul reprezintă altceva pentru fiecare în parte.
Dacă pe tine te atrage nu prea ar trebui să ţii cont de părerile celorlalţi. Doar tu stai cu el, nu ele.

| AkaneHanda a răspuns:

Pai nu conteaza daca e urata sau neatragatoare acea persoana. Conteaza sa va iubiti unul pe celalalt.

| Metaxa24 a răspuns:

Fix in situatia aceasta sunt si eu si nu stiu ce sa le spun celorlalti!

| Helvete a răspuns (pentru Metaxa24):

Interesant sa mai gasesc pe cineva in aceeasi situatie. De obicei, eu le cer sa imi explice ce vad atat de urat la persoana cu care sunt, iar raspunsurile sunt diferite: ba ca se imbraca aiurea, ba ca are fata nu-stiu-cum, ba ca e pur si simplu urat etc. Le spun in final ca nu conteaza ce cred ei, daca mie imi place. Cred ca cel mai important e sa nu iei in seama toate parerile de felul asta, desi devine enervant sa auzi acelasi lucru incontinuu, la un moment dat.

| Metaxa24 a răspuns (pentru Helvete):

Da!
La mine toti colegiii il considera prost ratat pitic etc. Dar nu stiu cum sa le spun ca mie nu mi se pare asa si de cele mai multe ori ii iau apararea!

| XxAndreea a răspuns:

Conteaza ce simti si ce crezi tu despre ea..nu ceilalti..Pentru ca tu esti cu acea persoana..nu ei : **

| lenutzyk a răspuns:

E important ca nu te afecteaza si nu te complexeaza chestia asta, pentru ca o relatie nu se bazeaza numai pe aspectul exterior... cand incepi sa cunosti o persoana frumusetea nu conteaza atit de mult, si nu exista pesoane urite, sunt doar persoane diferite si unice in acelasi timp)