| annie_8842 a întrebat:

Voi ce parere aveti, e rusine sa te masturbezi? masturbatul are efecte negative? ast parerile voastre:*

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicina a demonstrat fara putinta de tagada ca masturbarea reprezinta o etapa normala si necesara a dezvoltatii psihice a adolescentului, ca in absenta ei, persoana respectiva nu va avea un coportament sexual armonios de-a lungul vietii. Daca respecti regulile minime de igiena (mainile si organele genitale se spala bine cu apa si sapun inainte si dupa masturbare si nu folosesti obiecte care nu au fost dezinfectate temeinic), nu exista riscuri. NU este recomandat nici abuzul, fiindca astfel masturbarea ar putea interfera si chiar inlocui o viata sexuala normala.

| monyk a răspuns:

Buna, nu vad de ce ar fi o rusine,. e corpul tau si faci ce vrei, in plus este o metoda de cunoastere a corpului, nu e ceva rau. Efecte negative nu are, doar ca poate crea dependenta si nu e rau sa te masturbezi atat timp cat nu devine o obsesie, adica sa nu te mai poti controla.Altceva nu vad rau, doar sa nu folosesti obiecte care poate sa provoace rani, in rest e ok.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu e nimic rusinos atata timp cat majoritatea o faclaughing Doar la baieti exista efecte negativewinking

| lostcontrol12 a răspuns:

Masturbarea consta in stimularea organelor genitale pana la atingerea orgasmului. Este o modalitate solitara de a te elibera de tensiunea sexuala acumulata, un mod de a te cunoaste mai bine, de a te descoperi.

Sexul solitar este o practica veche, foarte des intalnita chiar si in prezent, la ambele sexe. Studiile arata ca aprox. 90 % dintre barbati si 60% dintre femei se masturbeaza, chiar daca vorbim de persoane casatorite sau care formeaza un cuplu.

Te poti mangaia singur, sau iti poti masturba partenerul, in cadrul actului sexual, pe post de preludiu si nu numai.

Multa lume, inca mai considera aceasta pracrtica, ca fiind ceva rusinos, pervers sau bolnav. Multi o practica dar nu o recunosc, o neaga cu desavarsire.

Tu te masturbezi?

Dauneaza masturbarea? trupului sau mintii? Raspunsul este NU!

Exista unele sanse, la cei care se masturbeaza in exces, (de regula la virgini in perioada postpubertara) ca penisul lor sa se curbeze usor, dar odata cu inceperea vietii sexuale, acea curbura se corecteaza (mai mult sau mai putin…)

Prin masturbare, barbatul invata sa isi controleze orgasmul, se poate evita astfel ejacularea precoce, iar femeia care poate sa atinga orgasmul prin masturbare, atunci poate atinge orgasmul si alaturi de partenerul sau.

Masturbarea este mult inferioara actului sexual, deoarece intr-un act sexual intra in joc mult mai multi stimuli decat atunci cand te mangai singur, si anume : vazul, auzul, mirosul (sa nu uitam ca alchimia joaca un rol foarte decisiv in cadrul acuplarii ), nimic nu se compara cu atingerea fina a partenerului, mirosul lui, respiratia sacadata si gemetele de placere.

Chiar daca nu dauneaza sanatatii, si recunoscand efectele ei "benefice" sa spunem, totusi masturbarea nu trebuie sa inlocuiasca actul sexual sau viata de cuplu.
:*

| i.love.me a răspuns:

E ceva normal.si cum spune dani dee dee, nu cred ca provoaca dependentahappy

| andalu a răspuns:

Nu e rusine sa te masturbezi, fiecare dintre noi are si instinctul sexual (partea lui animalica), corpul are nevoie de asa ceva, "cere" asa ceva, insa nu trebuie abuzat! fata de instinctul de supravieturie, pe acesta il putem controla si infrana pentru ca de multe ori nu este in folosul nostru.de ce? pentru ca se consuma f multa energie, energie pe care am putea-o indrepta in alta directie!

| andreea7520 a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc o ruşine, (eu nu o fac) dar e aiurea (părerea mea) să te masturbezi zilnic laughingsună prea a disperare şi se poate să apară şi efecte negative în timp, cât despre detalii despre aceste efecte negative, chiar nu mai ştiu ce să-ţi spun, nu mă pricep big grin deci o ruşine NU e!

| LoveForShania a răspuns:

Nu este rusine deloc. Este doar o dorinta de sex si excitare.
Daca nu ai un partener este ok. E ceva normal.
Ce efecte negative sa aiba? Nimic.
Nu creaza dependenta. Doar cat vrei tu. Deci nu e un,, drog''.
Masturbarea se intampla mai mult la baieti, pentru ca ei vor sa faca s. x mai mult, si daca le este interzis acest lucru din cauza parintilor sau altcuiva se intampla asta foarte des. Cat timp ai o igiena corecta si nu folosesti obiecte care nu sunt dezinfectate si care nu te pot rani, totul este ok.

| daniDeeDee a răspuns:

Provoacă dependenţă... văleu`. laughing

| pendula a răspuns:

Nu este o rusine, e o pofta a omului, o dorinta. La fete nu stiu cum sta treaba insa la baieti treaba nu sta prea bine.Cu cat un baiat se masturbeaza mai mult va avea probleme in actele sexuale " se va termina prea repede, erctie slaba, impotentza". Daca te masturbezi " aici vorbeste despre toti " faceti-o cu cap, nu fortat. Daca aveti un partener," folositil" e mult mai recomandat. happy Sper ca te ajuta cu ceva big grin.

| myrazvy a răspuns:

Nu e o rusine deloc, chiar e ceva normal, asa ca: masturbeaza-te incontinuare, sau mai bine gasesteti partener

| Brotacelu a răspuns:

Partea rusinoasa e daca te vede careva whistling laughing)

| laptopnews a răspuns:

Conform unor studii, nu este nici o rusine sa te masturbezi, dar din alte studii reiese faptul ca nu este bine sa abuzezi de acest lucru. Este bine sa o mai faci si cu barbatii sau femeile dupa caz.

| M@dy a răspuns:

Masturbarea este un mod natural si sanatos de a te elibera de tensiunea sexuala practicat de majoritatea oamenilor de ambele sexe si este un mod bun de a invata cum reactioneaza sexual fiecare dintre noi

| ionika a răspuns:

Nu este ceva rau si nu are efecte negative contra fetelor dar contra baietilor daca devin dependenti de asta da vor fi efecte negative.de ce intrebi? vrei sa faci asta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da...numai efecte negative are. daca te vede vreun baiat incepe sa-si faca si el bip bip si ajungem la masturbare in grup laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda. buna intrebare. ce sa zicconfusedfratilor decat sa mor de sida de la altii mai bine mor d scurta la maini laughing glumeam! fiecare face ce simte cu el insusi...asa cum zicea cineva mai jos: nu este o rusine sa faci asa ceva dar sa nu o faci in exces ca na poate determina dependenta sau asa cred! mama ei d trebuie, nu ma prea prikep thinking

| cybelle a răspuns:

Orbesti... Iti creste par in palme si pe limba

| iulic a răspuns:

Nu e nicio rusine fiecare simte `.happy

| jonny_4143 a răspuns:

Nu e o rusine sa te masturbezi, dar desigur nu stigi in gura mare ca o faci laughing! la baieti stiu ca sunt efecte negative dar la fete nu cred thinking!