| anonim_4396 a întrebat:

Voi nu simtiti putin lipsa vremurilor ce au trecut, vremuri in care ne jucam si nu ne gandeam non-stop la sex, asa cum fac majoriateta copiilor de acum?
Mai si intreaba pe unele site-uri "daca este ok sa-si inceapa viata sexuala la 12 ani"
Chiar daca sunt nascut in 97 si am avut o copilarie plina de aminitiri frumoase, simt ca lucuruile s-au schimbat in rau, trebuie sa fii orb sa nu observi ca societatea merge intr-o directie proasta. sad Stau si privesc in jurul meu, socializarea face2face parca se diminueaza pe zi ce trece, vad adolescenti fumand, jignind fete, laudandu-se cu tot ce au si cu cate fete s-au culcat, in ultima vreme din ce in ce mai multe fete indragesc genul asta de baiati, ceea ce e tris. Acum toti au in cap facebook, tablete, telefoane, jocuri inutile, etc. Nu spun ca aceste lucururi nu sunt neaparat utile, dar s-a ajuns prea departe, aproape nimeni nu mai foloseste calculatorul ca o unealta utila.
Tot ce conteaza in zilele noastre sunt banii, masinile, hainele...Pacat! Inainte foloseam autoturismele si telefoanele pentru a ne face viata mai usoara, acum sunt simple ornamente de a te lauda in fata celorlalti. Chiar si desenele copilariei au disparut, desene in care ne regasim cu totii...imi este dor sa stau in fata televizorului asteptand sa inceapa: Viata cu Louie, Copiii de la 402, O lume diparuta, Misterele din Providence, Ce-i cu Andy, etc.
Imi este dor de timpul petrecut afara pana tarziu cu prietenii...
Imi este dor de muzica buna...
Imi este dor de jocurile copilariei...
Imi este dor de tineretea parintilor...
Imi este dor de acei ani, parca lucuruile erau mai frumoase atunci, aveam nevoie de asa putine lucruri pentru a fi feiriciti... apreciam esentialul. Chiar daca nu pot schimba nimic macar nu traiesc cu regretul ca nu am avut copilarie, stiu ca exista copii care nu au gustat din aceste lucururi si nu au avut parte de cele mai frumoase trairi. Dar spuneti voi acum, nu va este dor de acele momente? Momente in care conta prietenia adevarata, acum majoriatea sunt pe interes, nici nu-ti mai dai seama cine ti-e prieten, si cine nu. happy

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Atat iti spun: gandim la fel! Join the club! Si nu suntem singurii!
Doar ca trebuie sa ne trezim si sa traim prezentul. Daca cineva te-ar intreba despre trecut, ai avea multe de spus. Amintiri superbe! Daca te intreaba de prezent, ce raspunzi? "Ma gandesc la trecut". Sa incercam sa facem si prezentul la fel, ca sa avem ce povesti, cand el va deveni la randul lui "trecut". Poate ca unele lucruri au disparut sau sunt pe cale de disparitie, dar cred si ca mai sunt obiective care asteapta sa fie descoperite si sa ne faca viata mai frumoasa! happy

Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Dragut din partea ta, nascut in 97 si vrei ceva altfel, iti e dor de acel ceva care usor usor se duce, ma bucur ca nu esti singurul. Eu sunt nascut ceva mai tarziu si crede-ma ca am savurato bine, as mai vrea sa fiu odata copil, si nu numai odata, de mai multe ori, o sa murim cu telefonul in mana, pe facebook laughing, omuletule, nou avem ce sa facem, nu putem sa schimbam "lumea, gandirea." e ca si cum ai incerca sa schimbi un evreu in musulman. Te-ai gandit ca poate ei asa vad lumea, lumea lor, nebuna asa cum o vezi tu, ca sa o intelegi trebuie sa fi si tu nebun. Si treaba asta cu copilaria ( fericirea ) nu se cantareste in kg ( telefoane, tabelete, masini, si etc, care aduc zamete doar cand le au, si isi pierd timpul cu ele, copilaria se cantareste in fericire, momente placute. si eu am observat parini, care acuma prefera sa cumpere lu fisu o masina cu telecomanda, sa il puna in ea, si sa il plimbe taxu cu masina, crezand ca il bucura pe fisu sau ca ii face o bucurie imensa, cred ca il bucura pe el, mai mult, si face rau la copil, as fi cumparat o bicicleta, trotineta, tricicleta, ceva ce sa faca miscare sa invete si el ceva de la natura de la ce il inconjuara. Eu tind sa cred ca, copilaria incepe si de la acea directie care ti-o ofera parintii, acel sfat.
Cat despre prietenie, aici cu parere de rau iti dau dreptate, nu mai sti cine itin este prieten.
Ce pot sa iti zic, bucurate de viata din plin, bucurate de ea, exclude ceea ce te afecteaza ce nu iti place, si savureaza partea plina a paharului.
O zi frumoasa

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Se pare ca nu ai strabatut suficiente cearsafuri ca sa iti dai seama cum merg lucrurile

| RAY a răspuns:

Sincer nu imi este dor de trecut deloc, imi este dor de timpul petrecut aiurea cu unele gunaoie care nu meritau sa existe in trecutul meu, foarte mult m-am schimbat in 2 ani nu credeam si mie ok asa.

| R0R0 a răspuns:

Mie mi-e dor de acele momente.

| ToKen a răspuns:

Nu mi-e dor. thinking
Dar asta din cauza faptului ca am oameni in jur cu care inca mai pot avea activitati "ca inainte".

| Jessica007 a răspuns:

Asa este.Ai dreptate! Iti spun sincer ca si eu ma bucur iar la fel de copilaria mea.Am trait o copilarie frumoasa.Ma gandesc cu nostalgie la trecut pentru ca mi-as dori sa ma intorc in trecut, sa nu fii crescut, dar nimeni nu poate face asta. sad

| DmcStefan a răspuns:

Ai dreptate! Gasesc o persoana care gandeste la fel, in sfarsit! Aici văd numai fete dezvirginate la 15-16 ani.Trist!